Lacný gélový film dokáže získať čistú pitnú vodu aj zo suchého púštneho vzduchu
Vedci vyvinuli nový materiál, ktorý by podľa novej štúdie publikovanej v časopise Nature Communications mohol pomôcť ľuďom žijúcim v suchých oblastiach získať prístup k čistej pitnej vode jej zachytávaním priamo z atmosféry. Tím pod vedením Guihua Yua, profesora materiálovej vedy a strojárstva na Texaskej univerzite v Austine, vyvinul gélovú fóliu, ktorej výroba stojí len 2 doláre za kilogram a ktorá dokáže získavať vodu zo vzduchu aj v najsuchších klimatických podmienkach.
Kilogram tejto fólie dokáže vyprodukovať viac ako 6 litrov vody denne pri relatívnej vlhkosti vzduchu nižšej ako 15 % a 13 litrov vody v oblastiach s relatívnou vlhkosťou vzduchu do 30 %. Tieto výsledky sú sľubné, pretože predchádzajúce pokusy o získanie vody z púštneho vzduchu boli zvyčajne energeticky náročné a málo účinné. Gél je vyrobený z hydroxypropylcelulózy (HPC), ktorá sa vyrába z celulózy, a bežnej potravinárskej prídavnej látky nazývanej konjac glukomanán, ako aj zo soli chloridu lítneho (LiCl).
Vytvá ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH