S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MSI MAG161V / Keď sa na jeden displej nezmestíte

0

Analytici, 3D modelári či programátori pripájajú druhý monitor k notebooku bežne. V tomto pandemickom období s presunom práce domov však potreba rozšírenia pracovnej plochy zasahuje viacero profesií. Najmä takých, pre ktoré je potreba videohovorov a práca s množstvom digitálnych materiálov novinkou. Priestor je tak zrazu výrazne menší, ba až nedostačujúci, čo výrazne znižuje efektivitu práce. A dobré riešenie je práve doplnenie vstavaného displeja ďalším, kde sa novo vzniknuté okná popresúvajú. Jedna z možností je i monitor MSI MAG161V s rozlíšením full HD.

Niečo opis trochu prikrášľuje...

Medzi kľúčovými vlastnosťami MSI uvádza veľmi nízku hmotnosť a zmienku o najtenšom prenosnom monitore na svete. Z profilu síce nameriate rekordných 5 mm, treba však dodať, že táto miera sa týka iba dvoch tretín monitora. V tretej, obsahujúcej elektroniku a porty, je už hrúbka 11 mm a veruže existujú i štíhlejšie alternatívy s najširším miestom. A takisto ľahšie, s 905 g už MAG161V preváži najľahšie 14" ultrabooky.


Detail na povrchovú úpravu obalu

S uhlopriečkou 15,6" sú aj možnosti s výrazne nižšou hmotnosťou, ale takéto pevné už nebudú. Oceľovo-hliníkové šasi s tvrdeným sklom displeja sú mimoriadne robustné a monitor nie je odkázaný na zaobchádzanie ako v bavlnke.

Obal slúži tradične aj ako stojan, ktorý má v jadre rôzne naporciované magnety. Navrhnutý je tak, že ho nemusíte z monitora vôbec zhadzovať a prekladať. Pri otváraní ho len prehodíte cez chrbát a koniec vytiahnete dopredu – to buď o jeden pás so zarážkou (uhol 112°), alebo o dva (125°).

Nevýhoda tohto mechanizmu je v tom, že vnútorná semišová strana obalu je v úlohe stojana vonkajšia, priťahuje drobné nečistoty a vyžaduje neustále čistenie, inak máte všetko na paneli LCD. Stojan sa dá pretočiť aj na stranu z umelej kože, čo je však už komplikovanejšie a zdĺhavejšie. Pozoruhodné je, že týmto spôsobom možno i zväčšiť uhol, v krajnej polohe na 135°.


Poloha s ostrejším, 125-stupňovým uhlom

Konektivita s dvoma portmi USB-C, mini HDMI a zdieľaným 3,5 mm jackom je slušná. Konektory USB-C fungujú aj na pripojenie externých zariadení k počítaču. Na prenos obrazu však slúži iba jeden z týchto portov, druhý je primárne napájací (pri použití výstupu mini HDMI). Hanbiť sa monitor nemusí ani za perfektné kolískové tlačidlo na príjemný a rýchly pohyb v menu OSD.

... inde je realita lepšia než na papieri

Nestáva sa často, aby sme v testoch namerali lepšie výsledky, než sú v špecifikáciách. Svietivosť je tu podstatne vyššia ako 180 nitov uvádzaných výrobcom. So zariadeniami USB-C má na maxime až 250 nitov, čo je na monitor živený z portu USB perfektné. Spotreba sa pritom pohybuje v rozsahu 4 – 8 W, z čoho možno vyvodzovať závery o vysokej efektivite podsvietenia.

Nielen jas, ale i statický kontrast je podstatne vyšší (1300:1) ako v parametroch (700:1). Aj vďaka nemu v kombinácii s lesklým povrchom displeja obraz pôsobí pomerne živo a naoko zakrýva svoj najväčší nedostatok – slabé a nepresné farebné pokrytie. Namiesto červenej počítajte s oranžovou a vyblednuté sú aj ostatné primárne farby (modrá i zelená), rovnako aj väčšina sekundárnych. Azda len žltá je vcelku sýta. V tomto smere je to jeden z najslabších panelov IPS.


Povrchu panela MAG161V je dokonale leský, no v kombinácii s vysokým jasom sa dá používať v svetlej miestnosti s viacerými zdrojmi svetla

Okrem menšieho množstva odtieňov sú v interpretácii obrazu i vyššie farebné odchýlky, modrá až na úrovni ΔE 18. Naopak, vyváženie bielej je slušné a pod ΔE 3 vo všetkých prednastavených režimoch mimo šetrného pre oči so štandardne teplými farbami. Jednotlivé profily (standard, movie, FPS, RTS a eye saver) sú ladené multimediálne a herne. Rozdiely medzi nimi spočívajú najmä v úrovni jasu a kontrastu. Napríklad režim FPS sa vyznačuje vyšším jasom s tlmenou úrovňou kontrastu tak, aby nedochádzalo k splývaniu svetlejších odtieňov. Režim RTS je, naopak, trochu preexponovaný.


Diagram s pokrytím farebného priestoru – väčší trojuholník znázorňuje štandard sRGB, menší možnosti a podanie tohto monitora

Škoda, že monitor si neuchováva základné nastavenia, ako sú jas, hlasitosť či naposledy používaný profil. Tie treba po každom zapnutí navoliť odznova, pritom korekcie farebných kanálov či tmavšej gamy (2,4) sa zachovávajú. Vo východiskovom používateľskom profile je prednastavená priemerná hodnota gamy 2,2 s tým, že má mierne vzostupný vývoj, kde začína na 2 a končí na 2,35.

Súčasťou výbavy sú aj stereofónne reproduktory. Tie môžu byť užitočné  pri použití s ultrabookmi, ktorých reproduktory hrajú nezriedka horšie. A vďaka vyššej hlasitosti môžu prísť vhod aj pri použití s prémiovými smartfónmi (pozor, lacnejšie modely obvykle nepodporujú prenos obrazu cez USB-C), ktoré asi budú mať plnší aj menej skreslený zvuk, no MAG161V môže byť hlasitejší.

 „Ak vám neprekážajú slabšie farby, výborná voľba na prácu i zábavu.“

 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Naozaj pevná konštrukcia, nadštandardne vysoká svietivosť i kontrast, jednoduchá a rýchla inštalácia, veľmi pohodlné ovládanie
- Užší gamut, povrch stojana vyžaduje neustále čistenie, neuchováva základné nastavenia

HODNOTENIE:

Obraz: 85 %
Konektivita: 90 %
Cena/hodnota: 85 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88 %

• Cena: 235 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať