S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

MSI Prestige P100 9SI-061EU / Tvorcom kreatívneho obsahu elegantne

0

Výrobcovia PC popri herných zostavách sa čoraz viac zaoberajú i návrhmi na umeleckejšie a vývojárske upotrebenie. Či už ide o strihačov videa, grafických dizajnérov, alebo návrhárov, ktorí potrebujú vysoký výkon napríklad na rôzne fyzikálne simulácie. Nezaháľa ani MSI a pre takýchto používateľov má v ponuke stolové počítačov Prestige P100. A veruže oproti zostavám konkurenčných firiem sú v mnohých ohľadoch atraktívnejšie, aj keď stále je čo zlepšovať.

Minimalizmus a štandardizácia

Oproti herným Tridentom s podobnou stavbou skrinky (úzka vežička orientovaná na výšku) je hlavný rozdiel v poňatí vzhľadu. Agresívnejšie krivky a prenikavé LED RGB nahradilo mäkčené, dobre rozptýlené osvetlenie, tiahnuce sa pozdĺž predného panela. Povrch masky je čistý a charakterizuje ho zaoblenie a brúsený lem zvýrazňujúci jeho kontúru.


Osvetlenie okolo čelného panela
– upravovať si ho môžete podľa vkusu cez Dragon Center (v aplikácii Mystic Light)

Bočnice majú na viac než polovici plochy malé trojuholníkové výseky, ktoré dotvárajú pôsobivý estetický rozmer. Z prílišnej deravosti však obavy mať nemusíte. Plechy sú viacvrstvové a perforácie skrz-naskrz dovnútra sú len v nevyhnutných miestach vedľa procesorového chladiča a grafickej karty. Prachové filtre by ste však hľadali márne, tie tu chýbajú. Celá konštrukcia je inak na povrchu väčšinou hliníková (okrem plastového substrátu) a zvnútra sa už objavujú i nejaké plasty. Ako celok je však počítač robustný a pôsobí prémiovo.

P100 spája výhody hotových počítačov i „skladačiek“. Ani nie s 20 litrami je skrinka naformátovaná na mieru a príliš nemrhá priestorom, tak, ako to býva dobrým zvykom pri mnohých značkových počítačoch. Oproti nim však už nemá atypicky formátované komponenty, ale štandardné, aké sa používajú aj pre skladané PC. Každý komponent si tak môžete jednoducho vymeniť či rozšíriť. Rezervy na upgrade sú pritom slušné, či už ide o štedro predimenzovaný zdroj (FSP650-57SAB) s výkonom 650 W, extra priestor na trojslotovú grafickú kartu do dĺžky 330 mm (teda v podstate akúkoľvek), alebo jednu voľnú pozíciu na 2,5" úložisko a jednu na SSD M.2. Vďaka rozdeleniu interiéru s rozhodením komponentov na obe strany je i prístup ku všetkému pohodlný aj v takýchto stiesnenejších priestoroch.

Výbava konektorov je plnohodnotná, k dispozícii je 9 portov USB, štyri digitálne videovýstupy (3× DisplayPort 1.4 + 1× HDMI 2.0b) a okrem gigabitového eternetu môžete fungovať cez Wi-Fi 6 (AX200) i bezdrôtovo.


MSI Prestige P100 (9SI-061EU)

Otáznik nad cenotvorbou a komponentmi

Nejaká prirážka je pri značkových zostavách prirodzená, zhruba +400 eur (oproti cenám komponentom samostatne) je však už pomerne dosť, aj keď je zaručená stopercentná kompatibilita všetkých súčastí a v cene máte aj komplexný servis a navyše skrinka je samostatne nepredajná. Z pochopiteľných dôvodov to tak zrejme zostane i v budúcnosti, hoci MSI vlastné skrinky má normálne v ponuke.

Pozastavíte sa i nad voľbou niektorých komponentov. Použitý je 8-jadrový procesor Core i7-9700KF s otvoreným násobičom a bez grafického jadra, ale najmä bez HyperThreadingu. Na drvivú väčšinu úloh by bol v zostave tohto typu výkonnejší lacnejší AMD Ryzen 7 3700X. Ten je rovnako 8-jadrový, ale už s SMT (teda 16-vláknový). Ci7-9700KF má navrch iba v ojedinelých prípadoch, kde je dôležitý jednojadrový výkon, čo je napr. modelovanie v SolidWorks. Vo všeobecnosti sa však toto CPU pre výrazne nižší mnohovláknový výkon hodí viac do herných než pracovných strojov. A procesorovému výkonu nepomáha ani pomalá pamäť. Nielenže má nízkych 2666 MHz, ale je osadený iba jeden 32-gigabajtový modul, čo výrazne znižuje priepustnosť pamäťového subsystému. Výkon je tak nižší o 6 – 15 % než pri dvojkanálovom zapojení s rýchlejšími RAM. Na druhej strane sa tu ponúka jednoduchšie doplnenie kapacity, pri ktorom nemusíte nič nahradzovať ani sa zbavovať pôvodných pamätí. Doska MPG Z390I Gaming Edge AC si hravo poradí aj s vysokofrekvenčnými modulmi nad 4 GHz.


Z ľavej strany sa dostanete ku grafike a za pochvalu stojí aj veľký otvor v podnose základnej dosky, ktorý umožňuje prípadnú demontáž chladiča aj bez vyberania základnej dosky

Vďaka GTX 1660 Super (Ventus XS) a hardvérovému urýchľovaniu pomocou GPU však možno procesoru výrazne pomôcť. Na lepšiu predstavu je dobré uviesť niekoľko testovaných príkladov.Čas rendera populárneho dema BMW v Blenderi sa skráti približne štyrikrát – z 258 sekúnd na 65. V KeyShote je to ešte viac, s CUDA je rýchlejší 5 až 7-krát. Plynulé a v členitejších scénach výrazne plynulejšie sú aj realtimové animácie projektov v Adobe Illustrator. Rýchle je i jednoterabajtové SSD Samsung (MZVLB1T0HBLR-00000) s NAND TLC. Sekvenčné rýchlosti sú do 2250 MB/s (čítanie), resp. 2550 MB/s (zápis) a nezaostáva ani veľmi vysoký viacvláknový a aplikačný výkon. Reakcie všetkého sú tak mimoriadne svižné. Teda ak nepristupujete na pomalý HDD (ST2000LM015) s 2 TB na dáta.


Sprava je prístup ku všetkým komponentom na doske, 2,5" pozícia na HDD/SSD a zdroj SFX

Dobré prevádzkové vlastnosti

Zostavu v záťaži síce neprepočujete (z pol metra hlukomer hlási 42 dBA), ale nedá sa označiť ani za hlučnú. Vzhľadom na menšie rozmery a maximálnu spotrebu okolo 290 W sa s chladením inžinieri popasovali dobre. Najmä keď sa nič neprehrieva. Grafické jadro pri bežnej izbovej teplote neprekročí 75 °C. Frekvencia GPU sa pritom drží na pekných 1750 MHz. S 85 °C na procesore je to už horšie, ale stále bez výkonnostných prepadov. Pritom je použitý poriadne robustný chladič, najväčší, aký sa do priestoru nad základnou doskou zmestil. Mimo záťaže je zostava už tichá a najviac pília seekujúce ramená platňového disku.

 „Solídna reprezentatívna zostava. Pomer ceny k výkonu má však slabší.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušný výkon, malé rozmery, štandardizované komponenty, účinné chladenie, praktické vnútorné rozloženie, poctivé vyhotovenie a jedinečný luxusný vzhľad
- Nepriaznivý pomer cena/výkon (špeciálne pre pracovný počítač)

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 75 %
Vyhotovenie: 95 %
Chladenie: 85 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 88 %

• Cena: 1900 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať