Magenta SmartHome: Inteligentná domácnosť od Telekomu
Jedna z najdostupnejších možností, ako jednoducho a svojpomocne vytvoriť inteligentnú domácnosť, je služba Magenta SmartHome od Telekomu, softvérová aplikácia a zariadenia, ktoré si môžete vybrať podľa svojich predstáv.
Jednoducho inštalovateľný ekosystém
Najväčšia výhoda inteligentnej domácnosti Magenta SmartHome je v tom, že všetky zariadenia tvoria kompaktný ekosystém, ktorý sa v blízkej budúcnosti bude s najväčšou pravdepodobnosťou rozširovať o ďalšie komponenty. Pojem kompaktný sa v tomto prípade myslí nielen obrazne, ale aj doslova, komponenty, ktoré sme mali k dispozícii na recenziu vrátane svietidla Philips Hue, sa vošli do malej nákupnej tašky. Napriek tomu, že ide o zariadenia od viacerých výrobcov (Quivicon, Philips, D-LINK, Centralite, Bitron), ich firmvér je prispôsobený tak, aby spolupráca týchto komponentov s centrálou bola bezproblémová a nevyžadovala si zložitú konfiguráciu.
Koncepcia bezdrôtovo pripojených modulov
Z hľadiska náročnosti implementácie rozoznávame dva prístupy budovania inteligentnej domácnosti. Pri stavbe domu alebo rekonštrukcii bytu je príležitosť na inštaláciu rôznych riadiacich systémov a zberníc. Ale takáto príležitosť sa vyskytne raz za desaťročie, prípadne aj zriedkavejšie, takže väčšina z nás uvíta subsystémy vytvárajúce inteligentnú domácnosť bez nutnosti stavebných úprav, kam patrí aj Magenta SmartHome. Obidva prístupy majú svoje výhody aj nevýhody. Inteligencia na úrovni infraštruktúry je komplexná a robustnejšia, napríklad čo sa týka náročnosti eliminácie bezpečnostných systémov. Na druhej strane treba brať do úvahy aj ďalšie faktory, napríklad to, že v dome trvalo alebo prechodne bývajú aj starší ľudia, ktorí sú v domácnosti kompletne ovládanej elektronickými prvkami a smartfónmi bezradní a nevedia si ani otvoriť dvere či rozsvietiť. Naproti tomu v domácnosti so systémom Magenta SmartHome si možno nebudú vedieť nastaviť farbu náladového doplnkového osvetlenia Philips Hue, ale vypínače a svietidlá v miestnosti budú fungovať klasicky. Jednotlivé komponenty, teda senzory, kamera či inteligentné zásuvky komunikujú s centrálou pomocou vlastnej rádiovej siete, ktorej dosah je v ideálnych podmienkach až 35 metrov, takže sieť bez problémov obsiahne aj väčší dom či byt. Využíva sa protokol ZigBee. Táto bezdrôtová technológia na báze štandardu IEEE 802.15.4 umožňuje realizovať energeticky nenáročné siete, preto sa často využíva na pripojenie zariadení napájaných z batérie. Konfigurácia siete je automatická, využíva sa detekcia okolitých zariadení. Sieť môže využívať tri typy topológie – hviezdu, strom a mesh. Centrála funguje ako koordinátor siete.
Škálovateľné riešenie
Výhodou Magenta SmartHome je jednoducho rozšíriteľná modulárna koncepcia. V základnej zostave zákazník dostane centrálu SmartHome, jeden pohybový a jeden dverový senzor. Táto zostava umožní jednoduché zabezpečenie bytu. Základom riešenia je centrála, rebrandovaný produkt HomeBase od spoločnosti QIVICON. Integruje všetky komponenty (senzory, zásuvky, kamery alebo osvetlenie) a umožňuje ich konfiguráciu a ovládanie cez mobilnú aplikáciu Magenta SmartHome.
Dverový senzor pracujúci na bezdotykovom magnetickom princípe odporúčame namontovať na vchodové dvere. Okrem funkcie zabezpečenia umožňuje aj aktivovanie rôznych užitočných scenárov, ktoré si môžete naprogramovať, napríklad rozsvietenie náladového osvetlenia Philips Hue, prípadne lampy v inteligentnej zásuvke. Zlodejom sa najlepšie pracuje potme, takže rozsvietenie svetiel ich zneistí a navyše ich môže zosnímať skrytá bezpečnostná kamera. V súčinnosti s inteligentnými zásuvkami si môžete naprogramovať aj vypnutie spotrebičov pri odchode z domu. Pohybový senzor deteguje pohyb v miestnosti. Rovnako ako dverový senzor ho môžete využiť na detekciu vniknutia do zabezpečeného priestoru alebo na spúšťanie rôznych scenárov, najčastejšie na rozsvietenie.
Základnú zostavu môžete rozšíriť o ďalšie užitočné komponenty. Dymový senzor jednak odovzdá informáciu o dyme v monitorovanom priestore centrále, jednak spustí poplach pomocou zabudovanej sirény. Využíva komunikačný protokol ZigBee Home. Senzor vyhovuje norme DIN EN 14604. Poplach v prípade požiaru cez integrovanú sirénu je automatický a nezávislý od systému SmartHome. Siréna tohto hlásiča, schopná vyvinúť akustický tlak 95 dB, sa dá spustiť aj z centrály aj vtedy, ak priestor nie je zadymený, takže funguje aj ako alarm. Senzor odporúčame hlavne do bytov, kde sa kúri pevným palivom. Autonómny poplach senzora napájaného z batérie je veľmi užitočný v prípade požiaru inštalácie, keď centrála zostane bez prúdu a signál z detektora požiaru sa nemá ako alebo kam preniesť.
Detektor dymu využíva Tyndallov efekt pri rozptyle svetla na mikroskopických časticiach dymu. Otestovali sme ho v miestnosti, kde sa kúri drevom v krbovej peci. Pri bežnom prevádzkovom „zadymení“ počas prikladania paliva detektory nereagovali, ale keď sme úmyselne nechali otvorené obidvoje dvierok a z horných sa začalo po chvíli poriadne dymiť, detektor zareagoval rýchlo a spoľahlivo. Takisto jedna vyfajčená cigareta v dobre vetranej miestnosti alarm nespustí.
Inteligentná zásuvka Centralite Smart Plug je konštruovaná ako medzikus, ktorý sa vkladá do bežnej zásuvky. Zvládne prúdovú záťaž 10 A, čo pri napätí 230 V znamená maximálny príkon 2300 W. Zásuvka sa ovláda cez rádiovú zbernicu ZigBee a umožňuje nielen spínať spotrebiče v zásuvke, ale aj merať ich energetickú spotrebu a takisto sa dá zistiť, kedy niekto zapol spotrebič pripojený v zásuvke.
Interiérová kamera je rebrandovaná osvedčená kamera D-LINK DCS-2132L. Má mikrofón umožňujúci dvojcestnú komunikáciu, infračervené svetlo a detektor pohybu, aj keď nie až taký citlivý ako modul pohybového senzora. Obraz sa sníma v HD kvalite 720p.
HD kamera D-Link DCS-2132L umožňuje monitorovať domácnosť 24 hodín denne. Či už budete v práci, alebo na dovolenke, vždy budete mať dokonalý prehľad o tom, čo sa u vás doma deje. Vstavaný mikrofón a reproduktor poskytujú dvojcestnú komunikáciu. Zachytené video môžete ukladať na kartu microSD alebo lepšie do služby MagentaCloud, ktorá však nie je súčasťou Magenta SmartHome. Uložené videá si môžete pozrieť na smartfóne cez mobilnú aplikáciu.
Do systému môžete bez problémov integrovať aj svietidlá Philips Hue, potrebujete však centrálu Hue Bridge. Na rozdiel od možnosti zapni/vypni svetlo cez inteligentnú zásuvku tieto svietidlá umožňujú ovládať aj intenzitu či farbu svetla.
Praktické skúsenosti
Pripojenie centrály k domácemu Wi-Fi routeru cez tlačidlo WPS je úplne bezproblémové. Takisto pridávanie a párovanie senzorov s centrálou pomocou mobilnej aplikácie je jednoduché. Centrálu treba umiestniť v blízkosti elektrickej zásuvky a v dosahu domácej siete Wi-Fi. Musíte prihliadať aj na pokrytie domu či bytu rádiovou sieťou, na ktorú sú pripojené senzory. Odporúčame centrálu umiestniť na nenápadné skryté miesto, aby ju prípadný zlodej nemal na očiach a nemohol ju ihneď znefunkčniť. To isté odporúčanie platí pre kameru a senzor pohybu. Kameru sa nám nepodarilo spárovať cez Wi-Fi, museli sme ju s centrálou prepojiť eternetovým káblom. Našťastie je súčasťou dodávky.
Resumé
Magenta SmartHome je dobré riešenie pre viacgeneračné rodiny, pretože klasické systémy, napríklad osvetlenie, zostanú nezmenené. Aj v prípade inteligentných subsystémov totiž platí, že všetkého veľa škodí. Obyvatelia by tam mali nájsť príjemné prostredie na relax, kde nebudú ničím obmedzovaní. V inteligentnom dome sa však zákonite ocitnú pod kontrolou riadiaceho systému, čo im okrem určitých obmedzení môže odobrať pocit, že sú pánmi vo svojom dome. Primárny cieľ, a teda aj hlavná pridaná hodnota použitia IT v obytných domoch je vyšší komfort pre jeho obyvateľov, pričom ich nesmie nijako obmedzovať a nútiť, aby sa museli neustále zaoberať ovládaním jednotlivých prvkov.
Cena závisí od počtu komponentov a toho, či sa rozhodnete pre jednorazovú platbu, alebo platby formou mesačných poplatkov. Mesačný paušál za základnú zostavu, teda centrálu, dve- rový senzor a senzor pohybu je 10,99 EUR a k tomu jednorazový aktivačný poplatok 9,99 EUR.
Zobrazit Galériu