S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Magnetické polia umožňujú ovládať základné funkcie mozgu ako pocit hladu či náladu

0

Prelomová štúdia vedcov z Inštitútu pre základnú vedu a univerzity Yonsei v Južnej Kórei naznačuje, že magnetické polia možno využiť na manipuláciu s ľudským mozgom. Vychádzajúc z túžob ľudí mať superschopnosť ovládať myseľ, výskumníci úspešne použili magnetické polia na ovládanie myší, čím pripravili cestu pre potenciálne aplikácie pri pochopení vyšších funkcií mozgu a riešení problémov duševného zdravia u ľudí.

Technológia vyvinutá tímom s názvom Nano-MIND je určená na manipuláciu so špecifickými oblasťami mozgu súvisiacimi s poznávaním, emóciami a motiváciou. Pomocou spínačov z nanočastíc, ktoré reagujú na neinvazívne magnetické polia, umožňuje technika známa ako magnetogenetika ovládať základné funkcie mozgu. Keď myši vstúpili do magnetického poľa s prepínačmi na svojich excitačných neurónoch, viedlo to k 50-percentnému zníženiu potreby kŕmenia.

Podobné testy v laterálnom hypotalame ovplyvnili aj konkrétne sociálne správanie, keď sa myš pod vplyvom magnetického poľa stala priateľskejšou voči iným, neznámym myšiam. Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Nanotechnology. Riaditeľ Centra pre nanomedicínu IBS Jinwoo Cheon uviedol, že táto technológia ako prvá na svete dokáže ovládať špecifické oblasti mozgu pomocou magnetických polí, čo má potenciálne využitie vo výskume mozgových funkcií, umelých neurónových sietí, technológií rozhrania mozog – počítač a liečby neurologických porúch.

Zatiaľ čo predchádzajúce experimenty využívali optogenetické techniky s LED svetlami a transkraniálna magnetická stimulácia (TMS) sa ukázala ako sľubná pri liečbe depresie, využitie magnetogenetiky na ovládanie mysle predstavuje nový a potenciálne silný terapeutický prístup k rôznym nervovým poruchám u ľudí. Hoci zložitosť ľudského mozgu predstavuje v porovnaní s myším mozgom značné výzvy, pokrok v tejto oblasti by mohol viesť k prevratnému vývoju v neurovede.

Zdroj: popularmechanics.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať