Mikroboty z kmeňových buniek putujú z nosa do mozgu, aby ho vyliečili
Výskumníci v Južnej Kórei vyvinuli mikroroboty vyrobené z kmeňových buniek, ktoré možno dopraviť cez nos do mozgu. Tieto „cellboty“, ktoré obchádzajú hematoencefalickú bariéru, by sa jedného dňa mohli použiť na liečbu rakoviny mozgu a neurodegeneratívnych ochorení. Mozog, ako riadiace centrum tela, potrebuje veľmi prísne zabezpečenie. Hematoencefalická bariéra je veľmi selektívna membrána, ktorá bráni toxínom a cudzorodým časticiam cirkulujúcim v krvi preniknúť do mozgu a umožňuje len prechod špecifických živín. Liečba chorôb v mozgu je preto komplikovaná, lebo lieky sa tiež nemôžu dostať dovnútra.
Výskumníci teraz vytvorili mikroboty vyrobené väčšinou z ľudských kmeňových buniek s nanočasticami oxidu železa vo vnútri. Tieto nanočastice umožňujú riadenie cellbotov pomocou magnetických polí. Keď sú cellboty v mozgu, môžu sa diferencovať na neuróny, nervové prekurzorové bunky a neurogliocyty, ktoré by mohli pomôcť pri liečbe rôznych porúch nervového systému.
Počas testovania tím najp ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH