Miniatúrny teleskop implantovaný v oku navráti pacientovi zrak
Makulárna degenerácia je bezbolestné ochorenie oka, postihujúce žltú škvrnu, ktorá zabezpečuje ostré centrálne videnie. Periférne videnie sa pritom zachová, takže choroba nemá za následok úplnú slepotu. Obyčajne postihuje obe oči, ale rýchlosť, akou postupuje, sa môže líšiť. Ľudia potom majú problém s čítaním a rozpoznávaním tvárí.
Teraz im však prináša novú nádej miniatúrny teleskop, implantovaný priamo do oka, ktorý vyvinula spoločnosť CentraSight.
Zariadenie sa implantuje na miesto šošovky v oku, ktorú treba najprv odstrániť. Operácia prebieha v lokálnej anestézii, pacient je teda pri vedomí. Teleskopický objektív potom všetko zväčšuje trojnásobne a premieta obraz na zdravé časti sietnice namiesto plôch poškodených chorobou.
Oko s implantovaným teleskopom sa používa na centrálne videnie, zatiaľ čo druhé na periférne videnie. Pacientov mozog si však najskôr musí zvyknúť na miešanie zväčšeného obrazu z oka s teleskopom s obrazom z druhého oka.
Hoci pacient musí naďalej nosiť oku ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH