Molekula, ktorá porušuje fyzikálne zákony, by mohla viesť k zdroju neobmedzenej energie
Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise American Chemical Society sa vedci hlbšie zaoberajú molekulou známou ako azulén, čo je molekula vyžarujúca modré svetlo, ktorá zrejme porušuje základné pravidlá fotochémie. Vedci dúfajú, že pochopenie toho, ako azulén a ďalšie jemu podobné molekuly premieňajú energiu prostredníctvom fluorescencie, nám umožní vytvoriť vlastné molekuly, ktoré budú účinnejšie premieňať fotóny zo Slnka na využiteľnú elektrickú energiu a vytvárať tak čistejšiu energiu.
Tento nápad je súčasťou bežného postupu, ktorým sa snažíme zvýšiť účinnosť solárnych článkov. Prvý solárny článok z roku 1883 dokázal premeniť menej ako jedno percento fotónov zo Slnka na využiteľnú elektrinu. A hoci dnes ešte nie sme na úrovni, ktorá by umožňovala vytvárať neobmedzenú energiu, máme solárne články, ktoré dokážu premeniť takmer 50 percent fotónov Slnka na elektrinu, a dokonca aj solárne panely, ktoré vyrábajú elektrinu potme.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Niektorí výskumníci s ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH