S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Môže magnet zničiť pevný disk?

Archív NXT
0

V časoch, keď sa používali na prenos údajov ešte diskety, sa tradovalo, že by sme nemali ísť s týmito pamäťovými jednotkami trolejbusom a že k nim nesmiete priblížiť magnet. Rovnako dnes stále vznikajú debaty, či možno magnetom zničiť dáta na pevnom disku. Tak čo je teda pravda, aké sú fakty? Je to iba mýtus, že pevný disk, prípadne dostatočne silné magnetické pole môže zničiť moje dáta na pevnom disku? Alebo je to skutočne možné?

Hypotéza

Pevný disk (HDD) ukladá dáta na princípe magnetizácie, fyzicky teda zmenou polarizácie tenkého filmu feromagnetického materiálu s hrúbkou približne 10 ÷ 20 nm. Dáta sa menia práve prechodom hlavice nad rotujúcimi platňami pevného disku a zapisovacia hlava mení vodivosť magnetického poľa tohto tenučkého zapisovacieho materiálu. Polarizácia na určitom mieste platne (+ a -) v skutočnosti predstavuje binárnu 0 alebo 1 v dátovej reprezentácii, s ktorou pracuje počítač. No ak magnetizáciou na zapisovacej hlave dokážeme zapisovať dáta na pevnom disku, môžeme dostatočne silným magnetickým poľom v blízkosti pevného disku zmeniť či jednoducho poškodiť dáta na HDD? Laicky povedané, dokážem zmagnetizovať celú feromagnetickú vrstvu platne pevného disku na všetky 0, prípadne všetky 1 a zničiť tak dátový obsah pevného disku? Mýtus tvrdí, že na to stačí magnet z chladničky, prípadne z dostatočne silného reproduktora. Je to pravda? Zatiaľ nevieme, ale vyskúšame všetko.

Od Eliášovho ohňa až po silný neodým

Na úvod sme vzali najbežnejší 2,5-palcový pevný disk typu HDD, naplnili ho dátami (filmy, hudba, pracovné materiály), aby sme mali na čom fyzicky tento mýtus vyvrátiť alebo potvrdiť. Zaobstarali sme niekoľko typov magnetov:

  • malý a slabý magnet, ktorý sa typicky používa v magnetkách na chladničke
  • stredne silný magnet, ktorý sa typicky používa v silných reproduktoroch
  • veľmi silný neodýmový magnet

Na úvod sme však chceli vyskúšať aj niečo poriadne efektné a vybrali sme Eliášov oheň. Pôvodne prírodný úkaz vybitia statickej elektriny, ktorý je často a ľahko pozorovateľný na mori (tzv. hrotový výboj), je simuláciou problému trolejbusu a dát na pevnom disku. Pretože práve Eliášov oheň, teda výboj statickej elektriny na trolejovom vedení je prvý mýtus, použili sme zváračku, železné platne a disk položili tesne vedľa miesta výboja. Zvárali sme asi pol hodiny, „prskali" kdekade, ale na pevnom disku sa ani pri detailnej softvérovej kontrole neobjavil ani náznak zničených dát. Takže tento mýtus sme hneď na úvod vyvrátili.

Mythbusters-20.jpg

Eliášov oheň - statické vybitie elektriny dnešným pevným diskom vôbec neškodí

Poďme teda na magnety, pekne zoradené podľa intenzity ich magnetického poľa. Úprimne povedané, ani sme nepredpokladali, že by malé magnety, ktoré máte na chladničke, mohli pevnému disku uškodiť. Chodili sme s ním po disku hore-dole, potom sa pozreli na jeho obsah a všetko zostalo nepoškodené. Následne sme teda použili stredne silný magnet, ktorý sme vymontovali zo 400-wattovej „debny". Keďže reproduktory využívajú magnetický systém tvorený z permanentného kruhového magnetu, začali sme sa pomaly o naše dáta obávať. Magnet z reproduktora sme priložili z jednej aj z druhej strany na 2,5-palcový pevný disk, ktorý na kruhovú časť magnetu príjemne „zacvakol". Následne sme skontrolovali obsah pevného disku a... opäť nič. Všetky dáta zostali pôvodné a zachované.

Mythbusters-30.jpg

Permanentný magnet z poriadnej „reprodebny" takisto pevnému disku neuškodil, čakali sme aspoň aké-také poškodenie dát

To nám už nedalo, veď fyzikálne zákony jednoducho musia platiť. Siahli sme teda po veľmi silnom polkruhovom neodýmovom magnete s veľkosťou asi 6 cm (pozri box o neodýme) so silou magnetického poľa 1,2 T vnútri a 0,8 T na okraji. Silu takéto magnetu by sme laicky vyjadrili dvoma spôsobmi - bez problémov ním udržíte 5 kg železa, a keď pri prikladaní medzi tento magnet a železnú platňu omylom vložíte prsty, môžete navštíviť urgentný príjem a minimálne pár týždňov vám budú prsty hýriť najrôznejšími farbami. Pomaly sme teda okrajom priblížili magnet k pevnému disku, až kým sa celý jeho povrch dokonale „nepricucol" k povrchu. Trocha sme s magnetom po disku chodili, a to po oboch stranách. Magnet sme potom odložili bokom, pevný disk pripojili k počítaču. Ten sa síce roztočil, ale dáta nikde. Skúšame to znova, tentoraz už ani mechanizmus rotujúcich platní nepracuje správne a pri treťom pokuse o prečítanie dát sa už disk ani nerozkrúti.

DiskSVelkymMagnetom2.jpg

Poloblúkový neodýmový magnet s poriadnou silou vcelku elegantne zničí dáta, ale zároveň aj mechaniku pevného disku

Mýtus alebo fakt?

Dokáže teda dostatočne silný magnet zničiť dáta na pevnom disku? Nie je to mýtus, je to fakt! Potrebujete však na to poriadne silný magnet, s ktorým sa v každodennom živote pravdepodobne nestretávate. Takže ak máte obavy, či priložením magnetky z chladničky napríklad na notebook môžete prísť o dáta, odpovedáme: nie, nemôžete. A skôr ako prepis dát na platniach spôsobí také silné magnetické pole zničenie elektroniky pevného disku, ale preukázateľne aj zničenie dát. Takýto silný magnet hravo zničí aj kľúč USB, o jeden sme takisto prišli. Keby ste však magnet chceli použiť na dôkladné zničenie dát, vedzte, že rôzne forenzné techniky umožňujú rekonštrukciu aj takýchto ťažko poškodených dát. V prípade snahy o zničenie dát odporúčame metódu „kladivo & oheň".

Neodýmové magnety

Neodýmové magnety sú v súčasnosti najsilnejším typom magnetov s vynikajúcimi magnetickými vlastnosťami, ako je remanencia a energetická hustota. Patria do skupiny magnetov založených na báze vzácnych zemín (lantanoidy). Ich hlavná zložka je železo s prímesami neodýmu (Nd) a bóru (B). Ďalšie prvky, ktoré sa pridávajú do finálnej zliatiny, sú hlavne kobalt (Co), dysprózium (Dy) - tieto zložky slúžia na zlepšenie magnetických vlastností (remanencia, koercitívna sila) a teplotnej odolnosti (maximálna pracovná teplota) magnetov. Vyrábajú sa lisovaním v magnetickom poli a následným spekaním.

Zdroj: www.magnety.sk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať