Mozgový implantát umožňuje diaľkové riadenie sociálnych interakcií medzi myšami
Vedci pomocou svetla zameraného na geneticky modifikované neuróny demonštrujú nové a zaujímavé spôsoby kontroly veľmi špecifických oblastí mozgu. Táto technika, známa ako optogenetika, má potenciál liečiť mnohé zdravotné problémy od paralýzy po slepotu. Výskumníkom z Northwestern University sa podarilo po prvýkrát pomocou nového implantátu naprogramovať sociálne interakcie medzi myšami, čo podľa nich predstavuje základ na pochopenie spôsobu, ako sa formujú hierarchie a vzťahy v zložitých skupinách jednotlivcov.
Optogenetika je založená na myšlienke, že niektoré bunky obsahujú proteíny, vďaka ktorým sú citlivejšie na svetlo ako iné, a vložením génov, ktoré prepožičiavajú tieto vlastnosti, do nových buniek možno zmeniť ich správanie pri vystavení svetlu. Tímu sa to podarilo dosiahnuť pomocou novo vyvinutého mozgového implantátu u geneticky modifikovaných myší, vybavených upravenými neurónmi s vloženým génom z rias citlivých na svetlo.
Implantát mal podobu malého bezdrôtového zariaden ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH