S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Na Marse je možno tekutá voda a v nej aj živé organizmy

0

Planetárni vedci použili obrovské množstvo údaje zozbieraných pristávacím modulom NASA InSight, ktorý zaznamenával geologickú aktivitu na Marse počas štyroch rokov, aby odhalili, že v kôre Marsu v hĺbke mnohých kilometrov môže existovať voda. Štúdia bola nedávno publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Zistená voda nikde nie je blízko povrchu Marsu, ktorý je dnes 1000-krát suchší ako najsuchšia púšť na Zemi.

Nachádza sa 11,5 až 20 kilometrov pod povrchom v trhlinách. Seizmometer modulu InSight zachytil rôzne typy seizmických vĺn spôsobených otrasmi, geologickou aktivitou a meteoritmi bombardujúcimi povrch. Dôležité je, že tieto vlny poskytujú veľa informácií o svete pod nimi. Rýchlosť seizmickej vlny závisí od toho, z čoho hornina pozostáva, či má trhliny a čím sú tieto trhliny vyplnené.

Výskumníci potom vložia tieto seizmické údaje z Marsu do programov na simulácie. Sú to rovnaké počítačové modely, ktoré geológovia používajú na mapovanie hydrologických kolektorov (podzemných vrstiev hornín a sedimentov nasiaknutých vodou) na Zemi alebo zdrojov plynu hlboko pod zemou.

Samsung WatchUltra Advertisement

Vedci predpokladajú, že Červená planéta kedysi hostila veľké jazerá a rieky, no asi pred 3 miliardami rokov sa veľká časť tejto vody stratila vo vesmíre po tom, čo Mars postupne stratil svoju izolačnú atmosféru. Napriek tomu mohlo do podložia odtiecť aj obrovské množstvo vody. Nie je jasné, ako veľa, ale najnovšie zistenie vody naznačuje, že v hlbokej kôre Marsu by sa mohlo nachádzať značné množstvo vody.

Možná existencia vody vyvoláva otázku, či tam dole môže byť aj nejaký život. Aj na Zemi totiž nájdeme mikrobiálny život hlboko pod povrchom, kde sú skaly nasýtené vodou a je tam zdroj energie. Hoci povrch Marsu môže byť skutočne drsný, je pravdepodobné, že odolným formám života by sa mohlo dariť v hlbokom vodnatom podzemí.

Zdroj: mashable.com.

Zdroj Foto: NASA, freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať