Najtenšie elektronické zariadenie na svete má hrúbku iba dvoch atómov
Vedci z Telavivskej univerzity vyvinuli malé zariadenie, hrubé iba dva atómy, ktoré možno použiť na ukladanie elektronických informácií. Skladá sa z dvoch vrstiev, jednej tvorenej bórom a druhej dusíkom, usporiadaných do opakujúcej sa šesťuholníkovej štruktúry. Využitím javu kvantovej mechaniky, ktorý sa nazýva kvantové tunelovanie, sú elektróny z atómov bóru a dusíka schopné prechádzať cez medzeru medzi dvoma vrstvami, meniť stav zariadenia a umožniť mu kódovať digitálne informácie.
Podobá sa to spôsobu fungovania súčasných najmodernejších výpočtových zariadení. Prevodom elektrónov cez medzery medzi vrstvami sú počítače schopné prepínať medzi dvoma binárnymi stavmi (0 a 1), ktoré tvoria základ bitu, základnej jednotky digitálnych informácií. V prirodzenom trojrozmernom stave je tento materiál tvorený veľkým počtom vrstiev umiestnených na sebe, pričom každá z nich je otočená o 180 stupňov oproti svojim susedom.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
V laboratóriu výskumníci dokázali um ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH