Najvýkonnejšie káblové hlodavce
Testujeme pre vás tie najzaujímavejšie novinky spomedzi herných myší. Podmienka na zaradenie do testu? Musí ísť o modely určené pre profesionálnych hráčov. Už dlhšie sme sa nepozreli okom progamerov na aktuálnu ponuku herných myšiek. Bolo to spôsobené hlavne istou stagnáciou, keď novinky pribúdali len veľmi občasne a nešlo o zásadné modely. V poslednom čase sa ich už nahromadil dostatočný počet, a tak sa môžeme pozrieť na najzaujímavejšie z novo dostupných myší.
Praví profesionálni hráči sa obvykle spoliehajú na myši s poctivým drôtovým chvostíkom, takže u nich nenájdete najluxusnejšie modely s bezdrôtovým spojením. Rovnako nevídať ani modely s možnosťou vyladiť si hmotnosť a ťažisko myši závažiami. Profesionál chce, aby jeho myš bola čo najľahšia, aby tak zminimalizoval únavu ruky pri pravidelných a dlhodobých tréningoch. Chce, aby mu presne sadla do ruky, do konkrétneho z troch používaných úchopov, a aby mu vyhovovalo jej povrchové spracovanie.
Potrebuje mať presnú kontrolu nad správaním jej snímača a zo všetkého najviac musí tento snímač dokonale prenášať informácie o pohybe ruky do pohybu kurzora či zameriavača. Práve posledný bod je najčastejšie kameňom úrazu, aj najmodernejšie laserové snímače sú totiž presné len v istom rozsahu rýchlostí a pri stredných či nižších hodnotách citlivostí. Myší s dokonalým snímačom nie je veľa a mnohé z nich sa už dnes nevyrábajú (legendárne optické modely Logitech či IntelliMouse od Microsoftu).
Skoro by sme tie aktuálne mohli vymenovať, minimálne tie dostupné u nás - Logitech G400 (čo je len prerobenie legendy MX518), Tt eSports Azurues, Razer Abyssus, Roccat Kova, Steelseries Kana a Kinzu 2, Saitek Cyborg R.A.T. 3, k tomu ešte relatívne neznámy CM Storm a jeho modely Alcor, Recon a Spawn. To nie je veľa a niektoré z nich už sú medzi nami zopár rokov. Čo myslíte, zaradí sa k nim niektorá z noviniek v našom teste?
Ako si vybrať myš?
Prv než sa vrhneme na opis aktuálne testovaných myší, bolo by dobré urobiť si poriadok v termínoch a parametroch myší. Máme pocit, že len málo hráčov dnes naozaj rozumie všetkým vlastnostiam myší a pri rozhodovaní svojou neznalosťou často urobia chybu, na ktorú potom doplácajú hernými výkonmi. Neraz ani netušia, že problém môže byť skrytý v technike. V niekoľkých bodoch preto zhrnieme, čo treba vedieť o myši, ak si chcete naozaj poctivo vybrať, čo sú významné parametre a čo je len marketingový ťahák pre neznalých zákazníkov. Skrátka, je toho viac než len voľba, či chcete myš pre praváka alebo ľaváka.
Myška a „bungee", ktorého funkciou je poskytnúť voľnosť pohybu bez prekážajúceho kábla
CPI alias citlivosť
Prvá otázka, na ktorú si musíte odpovedať, znie: Koľko CPI naozaj potrebujem? Tento parameter predstavuje počet jednotiek, ktoré je schopný snímač myši rozlíšiť pri posune o jeden palec. Je to teda zároveň rozlišovacia schopnosť (hovorí sa tomu rozlíšenie snímača) a udáva aj maximálnu citlivosť myši. Okrem toho sa často nesprávne označuje ako DPI, dokonca aj v marketingových materiáloch výrobcov či v ovládacích aplikáciách. Najmodernejšie myši dosahujú hornou hranicou cez 8000 CPI, jedna z oznámených noviniek Logitech dokonca ide na 12-tisíc.
Lenže v skutočnosti je to jeden z najviac preceňovaných parametrov myši, rozlíšenie totiž reálne hrá v jej výsledných schopnostiach veľmi malú rolu. Vieme, že predkladáme odvážne tvrdenie. Dôvod je taký, že každý pohyb myši sa prenáša na pohyb kurzora po obrazovke, ktorá má obmedzené rozlíšenie. Pohyb o X milimetrov sa prepočíta na pohyb o Y pixelov a, zjednodušene povedané, vďaka CPI viete vypočítať jednu hodnotu z druhej. Je pomerne jednoduché odvodiť, že aj pri hraní na monitore s rozlíšením 4K by vám v najextrémnejšom prípade malo stačiť CPI okolo 5000, aj to by už išlo o extrémne citlivú myš. Reálne použiteľnú citlivosť by ste dosiahli aj s 3600 CPI. Na full HD monitore neodporúčame serióznym hráčom používať viac ako 1600 CPI, aby zbytočne nestratili možnosť mieriť kurzorom s presnosťou na 1 pixel. Zo skúsenosti odporúčame na komfortné a presné ovládanie skôr nižšie hodnoty CPI.
Prispôsobivosť a presnosť snímania
Zaujímavá otázka týkajúca sa vlastností myši je možnosť prispôsobenia citlivosti, ktorá je, naopak, dôležitejšia, než by sa mohlo zdať. Dôvodom sú rôzne nepresnosti, ku ktorým dochádza, ak si citlivosť prispôsobujete softvérovo. V operačnom systéme preto odporúčame nemeniť nastavenia citlivosti (v prípade Windows to znamená ponechať hodnotu 6/11), čo zabezpečí naozaj neskreslený prenos pohybu myši na pohyb kurzora. Z toho dôvodu vysoko oceňujeme možnosť prispôsobiť si CPI čo najpodrobnejšie. Napríklad myši s aktuálnymi laserovými snímačmi Avago umožňujú meniť CPI po skokoch 90.
Softvérové nepresnosti môžu okrem prepočtov citlivosti spôsobovať aj špeciálne funkcie myši. Napríklad angle snapping, ktorý má dopomôcť ku kresleniu rovných čiar, sa zapína, ak deteguje približne rovný pohyb a zaokrúhli dráhu kurzora, čo, žiaľ, môže byť pri hre veľmi neželaný jav. Ďalšie nechcené javy sú ripple/jitter, teda akési poskakovanie či trasenie stacionárneho, ale niekedy aj pohybujúceho sa kurzora, ktoré je spôsobené použitím nevhodnej podložky. Treba sa teda najprv rozhodnúť pre podložku ideálnu pre váš herný štýl a prostredie a až potom vyberať myš, o ktorej je známe, že si s podobným povrchom rozumie. Všeobecne sú laserové snímače vyberavejšie než optické, takže sa pre ne odporúčajú skôr pevnejšie povrchy, k optickým radšej látkové. Výhody oboch sú asi zjavné - pevný povrch je odolnejší a má menší odpor, no skôr zničí teflónové klzné plochy naspodku myši, zatiaľ čo látkové podložky majú opačné vlastnosti. Apropo teflón - rozhodne neodporúčame zvoliť si myš s plastovým bruškom, teflón má podstatne nižší odpor a myš až tak veľmi nepredražuje.
Akcelerácia
Kapitola sama osebe je akcelerácia myši. V zásade ide o dobrú myšlienku - ušetriť používateľom pohyb rukou tým, že kurzor sa pohne o to viac, čím rýchlejšie pohnete myšou. Pohyb kurzora tak nie je lineárne závislý od pohybu myši, inak povedané, dva pohyby myšou nevyvolajú vždy posun kurzora o rovnakú dráhu. Toto spôsobuje mnohým hráčom problémy, a to najmä pri hraní hier FPS. Prekvapivo nie každý profesionál hráva s vypnutou akceleráciou, napríklad ruská škola hráčov Quake často používa vysokú akceleráciu na rýchle otočky a presné mierenie už robia pomalšími pohybmi. Pri kúpe myši je preto dobré vedieť, nakoľko budete mať kontrolu nad jej akceleráciou. Väčšina pokročilejších myší dnes má akceleráciu implicitne vypnutú a v ovládacej aplikácii väčšinou poskytuje možnosť vypnutia/zapnutia.
Rýchlosť a nestíhanie, LOD, pozícia snímača
Okrem zrýchlenia pohybu cez akceleráciu existuje aj opačný jav, keď myš nestíha s pohybom ruky dokonale zaznamenať celú dráhu. Môže dôjsť k viacerým situáciám - od negatívnej akcelerácie až po naozaj problematický skipping, keď kurzor uletí náhodným smerom a vy pri hre zrazu pozeráte do stropu či podlahy. Rýchlosť myši sa väčšinou udáva dvoma parametrami - maximálnym snímateľným zrýchlením a celkovou maximálnou presne snímateľnou rýchlosťou. Tie najdokonalejšie myši zvládajú oveľa vyššie rýchlosti, než dokáže bežný smrteľník docieliť pohybom rukou, reálne totiž rukou nevyvinieme väčšie zrýchlenie než 8 G, zatiaľ čo myšky by mali stíhať zrýchlenie až do 20 či 30 G. Parameter LOD označuje Lift off distance, teda vzdialenosť od podložky, keď snímač prestane zaznamenávať pohyb a vy môžete myšku presunúť na inú časť podložky. Pre hráčov využívajúcich veľmi nízke citlivosti je to mimoriadne dôležitý parameter. Najlepšie myši umožňujú LOD nastaviť v niekoľkých krokoch. Nakoniec sa ešte zmienime o pozícii snímača, ktorú niektorí výrobcovia občas čudne presúvajú. Patríme k hráčom, ktorí nevedia docieliť vysokú presnosť ovládania, ak nie je snímač približne pod ťažiskom myši.
Myši podľa úchopu
Existujú tri základné spôsoby držania myši. Väčšina hráčov sa dá zaradiť do jedného z nich a aj tí, ktorí používajú kombináciu rôznych úchopov, sa pri vypätejšom hraní alebo len s postupom času prispôsobia jednému z týchto archetypov. Najväčší vplyv na výhodnosť jednotlivých úchopov má okrem veľkosti ruky (a zdravotného stavu zápästia) použitá citlivosť, ktorá sa zvykne na absolútne porovnanie udávať v centimetroch potrebných na otočku o 360° v hre (cm/360°).
Dlaň - palm grip
Pri držaní dlaňou ovládate myš celou rukou od lakťa. Používa sa hlavne pri veľmi nízkych citlivostiach, teda u hráčov s citlivosťami 40 ÷ 60 cm/360°. Inak povedané, hlavne u veľmi presných hráčov hier FPS ako Counter Strike, Quake či Unreal Tournament. Úchop celou dlaňou je zdravý na zápästie, vyžaduje si väčšie myšky, ideálne tvarované a s vyšším profilom.
Prsty - fingers grip
Hráči preferujúci vysoké citlivosti, ktorým stačí na otočku o 360° aj pár centimetrov pohybu po podložke, väčšinou držia myš len prstami. Tento druh úchopu je populárny pri strategických hrách RTS. Ideálne myšky pre takýchto hráčov sú menšie a čo najľahšie. Pri použití tohto úchopu treba dávať pozor na polohu ruky a sklon zápästia, aby nedochádzalo k jeho strnulosti a preťažovaniu.
Pazúr - claw grip
Úchop do pazúra je akýsi hybrid medzi držaním prstami a celou dlaňou, pričom filozoficky viac vychádza z ovládania dlaňou, no pri jemnom mierení či označovaní postavičiek hráči pohybujú myšou prstami. Používa sa pri stredných až nižších citlivostiach, teda medzi 10 až 40 cm/360° (samozrejme nie výlučne). Je pomerne únavný pre zápästie.
Testované myši
Speedlink Decus
Decus je ťažší model, určený takmer výlučne na použitie s úchopom do celej dlane. Jeho ergonómia je prispôsobená tak, aby každý prst pravej ruky mal čo najvyššie pohodlie. Myš vás v podstate núti držať ju správne. Tlačidlá sú rozmiestnené veľmi dobre, takže ani pri frenetickej akcii nehrozí ich náhodné stláčanie. Parametre snímača a použitý model výrobca neudáva, no predpokladáme, že ide o jeden z modernejších snímačov Avago.
Podáva dobrý výkon, ani raz sme nespozorovali žiadny problém s presnosťou či kompatibilitou s podložkami, ani stopu po akcelerácii či funkcii angle snapping. Myška sa najviac hodí hráčom spoliehajúcim sa na nízke citlivosti, ktorí radi hrajú so 400 CPI, keď myš naozaj exceluje. Ovládacia aplikácia umožňuje okrem nastavenia do rôznych profilov s rôznofarebným podsvietením (môže svietiť, blikať alebo byť zhasnuté) aj prispôsobenie citlivosti do štyroch hodnôt s presnosťou na 100 CPI.
Prepínanie sa deje cyklením pomocou tlačidla pod kolieskom a indikuje ho zablikanie jednej z farieb. Škoda, že nemožno prispôsobiť podsvietenie kolieska, ktoré je vždy modré, čím občas kazí farebné ladenie myšky. Diablistov poteší tlačidlo Rapid Fire (vedľa ľavého tlačidla) s funkciou opakovaného ľavého kliknutia a možnosťou nastavenia intervalu od 2 do 255 ms. Vcelku veľmi podarená myš s dobrou cenou, určená na jeden druh úchopu.
Speedlink Kudos RS
Aj druhý model od spoločnosti Speedlink patrí k cenovo orientovaným herným myškám a takisto je skôr určený na úchop celou rukou, prípadne na úchop typu pazúr, ak máte väčšiu ruku. Drží sa naozaj komfortne, najmä vďaka vhodne vybraným pogumovaným plochám a veľmi dobre zvolenej výške a sklonu chrbtovej časti. Zaujímavo je riešené koliesko s miernym sklonom doprava, no ovláda sa príjemne. Ide zároveň o jedinú myš v teste s podporou vyklápania kolieska do strán, čo ocenia hráči, ktorí musia občas na svojom PC aj pracovať, hlavne v Exceli.
Myš má rovnaký snímač ako drahší Sensei a môžeme potvrdiť, že aj výkonovo sú na tom veľmi podobne, snímanie vo väčšine hier bolo bezchybné, aspoň pocitovo z našich dlhoročných progamingových skúseností. Ovládacia aplikácia umožňuje nastaviť 5 profilov, ktoré prepínate tlačidlom M na chrbte myšky, indikujú ich voliteľné farby na dióde vedľa. Okrem toho môžete nastaviť 4 rôzne hodnoty CPI s presnosťou na 90 CPI, pričom prepínanie sa vykonáva opäť na chrbte myši cez tlačidlo DPI a zvolenú hodnotu indikuje počet rozsvietených modrých diód.
To je zo softvérovej funkcionality všetko, ide len o nevyhnutný základ, náročnejším hráčom môže chýbať presné nastavenie správania akcelerácie či LOD. Apropo, ide o jedinú z testovaných myší s možnosťou prispôsobiť hmotnosť a umiestnenie ťažiska niekoľkými 6-gramovými závažiami. Navyše v balení obsahuje aj náhradné teflónové plôšky.
Steelseries Sensei [RAW]
Sensei [RAW] je lacnejšia verzia známej profesionálnej myšky Sensei, ktorá sa odlišuje hlavne podrobnejšími možnosťami prispôsobenia myši v rámci akcelerácie a parametrov LOD. Sensei [RAW] má zase moderný lesklý dizajn, ku ktorému sme najprv pristupovali s malými očakávaniami, no nakoniec sme si ho veľmi obľúbili. Myška sa skvele drží v dlani aj úchopom typu pazúr, patrí skôr k dlhším, no veľmi ľahkým modelom.
Dizajn je obojstranný a veľmi vydarený, jediná subjektívna chyba je umiestnenie bočných tlačidiel, ktoré sme často stláčali nechtiac. Páči sa nám možnosť nastaviť si spôsob podsvietenia aj možnosť prispôsobiť si veľmi presne dve hodnoty CPI, ktoré potom volíte tlačidlom pod kolieskom a indikuje ich zapnutie diódy hneď vedľa. Okrem toho si môžete navoliť funkcie jednotlivých tlačidiel a ukladať makrá, tieto možnosti však ponúkajú všetky myši z tohto testu.
Škoda nemožnosti nastaviť LOD, zdalo sa nám, že myška sníma na niektorých povrchoch aj ďalej od podložky, než je udávaných 2 mm. Vcelku sme však z nej mali výborný pocit, pokiaľ ide o presnosť, snímanie pohybu bolo krásne konštantné a klikanie tlačidiel aj kolieska akosi pocitovo viac pod kontrolou než v prípade konkurentov, zrejme vďaka mechanickému riešeniu, ktoré dáva jasnejšie najavo, kde je moment zosnímania kliknutia.
Roccat Savu
Snímač myšky Savu patrí do úzkeho zoznamu optických snímačov, ktoré sú označované ako dokonalé, teda schopné stopercentne presného snímania za každej rýchlosti. Prekvapivo jej sedel skôr pevný povrch než látková podložka. Je o niečo kratšia, takže pokiaľ máte väčšie ruky, je menej vhodná na úchop dlaňou.
No inak má vcelku univerzálny pravoručný dizajn s podarenými protišmykovými plôškami so zdrsneným povrchom na okrajoch a pogumovanou hornou stranou. Príjemný je aj tvar hlavných tlačidiel, umiestnenie bočných či spracovanie kolieska; podsvietenie myšky je regulovateľné s voliteľnou farbou. Trošku obmedzujúce môže byť nastavenie CPI, kde sa dajú použiť len 4 pevne dané hodnoty alebo si nechať aktívne len niektoré z nich. Pokiaľ napríklad hrávate presne s 1000 CPI, budete si musieť zvykať na 800 alebo zľahka upraviť nastavenie citlivosti a obetovať trochu presnosti.
Chýba aj možnosť kalibrácie na podložky či nastavenia LOD. Veľmi sa nám páčila funkcia hlasového oznamovania zmien, keď napríklad pomocou kombinácie kolieska a tlačidla Easyshift zmeníte CPI, pokojne aj v hre, oznámi vám to hlboký hlas, ktorý by sa nestratil v kinotraileroch. Vďaka tomu vždy viete, na akú hodnotu ste prepli, nemusíte si pamätať nastavenia. Naše odporúčanie: Pokiaľ hráte s naozaj veľmi nízkou citlivosťou, na Savu sa môžete spoľahnúť.
Roccat Kone Pure White
Toto je asi najlepšia myš z testu. Obsahuje totiž všetko, čo si vieme predstaviť, a ešte to podáva v úhľadnom a mechanicky najkvalitnejšom vyhotovení. Azda jediné sklamanie spôsobila nutnosť inštalovať ovládače, bez ktorých ako jediná nechcela pracovať. Ide o relatívne ľahkú myš s menšími rozmermi, vďaka čomu je ideálna na ovládanie prstami alebo úchopom typu pazúr. Pri ovládaní sme nenarazili na žiadny problém s rozmiestnením tlačidiel, tešilo nás skvelé koliesko (mohlo by mať menší odpor stláčania) a skvele si počínal aj výborný snímač.
Parametrami ho predstihuje len Razer Taipan, no pri hraní zrejme nespoznáte rozdiel a oba modely sa budú zdať dokonalé. Najmä ak budete hrať na stredných či nižších hodnotách CPI. Prispôsobenie je možné, ako by ste očakávali v tejto cenovej kategórii, po 200 CPI od 400 do 8200 a môžete si zvoliť, koľko hodnôt sa bude prepínať, pričom nechýba ani hollywoodsky znejúci hlasový oznam o zmene CPI (či ďalších úpravách, napríklad o hlasitosti alebo o funkciách, ktoré si nastavíte na kombináciu tlačidla Easyshift pre palec a ostatných tlačidiel myši).
Nechýba ani možnosť kalibrácie na konkrétny povrch, pre ktorý následne môžete zapnúť tzv. Distance Control Unit, čo je v podstate ovládanie LOD, kde môžete voliť zo štyroch hodnôt. Fanúšikov dizajnu poteší nielen netradičná biela farba, ale aj možnosť podsvietiť logo ľubovoľnou z farieb RGB.
Razer Taipan
Najdrahší model v teste využíva najmodernejší snímač od spoločnosti Avago, ktorého špecifikácie sľubujú najvyššiu rýchlosť snímania aj najrýchlejšie zosnímateľné zrýchlenie. Výrobca pri tomto modeli neudáva menej podstatné technické detaily, ako rozlíšenie či frekvenciu snímania, podstatné je, že myška naozaj stíha všetko, čo sme skúšali, vrátane hrania UT2004 so supernízkou citlivosťou.
Je relatívne malá a ľahká, a teda skvelá na ovládanie prstami a pazúrovým úchopom, výborná na hranie StarCraft II či LOL. Nesmieme zabudnúť, že ide o obojručný, teda symetrický model s bočnými tlačidlami naľavo aj napravo (nešťastné umiestnenie nám spôsobilo veľa neželaných „úklikov"), pogumovaným kolieskom a pogumovanými plochami na palec. Softvérová aplikácia Razer Synapse nás najprv otravovala - pri inštalácii vyžaduje registráciu, ďalej vás hneď prinúti preflashovať myšku na najnovší firmvér a reštartovať PC.
Potom však poskytuje mnoho funkcionality - od podrobne nastaviteľných stupňov citlivosti (zvoliť si môžete aj ich počet) po možnosť kalibrovať myš na konkrétne podložky, pre ktoré si potom môžete veľmi detailne nastaviť LOD. Už dlhšie sme neboli takíto spokojní s produktom Razer, takže ak hľadáte menšiu a ľahkú myš, Taipan rozhodne odporúčame. A nielen ľavákom.
Za zapožičanie myšiek ďakujeme spoločnosti www.progamingshop.sk.