Nexus 5X od LG s natívnym Androidom
Produktová rodina Nexus má medzi zariadeniami s Androidom výsadné postavenie referenčného etalónu. Navrhuje ju Google v spolupráci s niektorým renomovaným dodávateľom telefónov, ktorý ich následne vyrába.
Nové modely sú tradične predstavované na konferencii Google I/O spolu s novým operačným systémom. V septembri 2015 bol predstavený tandem Nexus 5X od LG a väčší Nexus 6P, ktorý vyrába Huawei.
Dizajn
Ani Nexus 5X od LG nevybočuje z trendu strohej elegancie Nexusov. Ich pozícia má svoje špecifiká a zaužívané pravidlá, ktoré sa týkajú aj dizajnu. Telo prístroja je z kvalitného plastu, čo prispieva k nízkej hmotnosti, samozrejme, na úkor prémiového vzhľadu.
Už pri prvom kontakte s telefónom sme sa zamysleli nad významom netypicky umiestnených tlačidiel na pravej bočnej stene. Tam, kde by ste očakávali tlačidlo na zapnutie/vypnutie, je kolískové tlačidlo nastavenia hlasitosti, tlačidlo na zapnutie je nad ním. Náhoda alebo zárodok nového de facto štandardu? Indíciou naznačujúcou druhú možnosť je funkcia prebúdzania telefónu pomocou snímača odtlačkov prsta, ktorý je umiestnený pod objektívom, teda presne tam, kam LG na nových modeloch umiestňuje trojicu hardvérových tlačidiel.
Priekopník v technológiách
Nexusy spravidla disponujú najmodernejšími technológiami, aby na nich vývojári mohli testovať aplikácie, ktoré budú tieto technológie využívať. Dve technologické novinky odhalíte už na prvý pohľad. Ide o port USB typu C a snímač odtlačkov prstov. Ako príslušenstvo sa dodáva nabíjačka schopná dodať prúd 3 A a kábel, ktorý má na obidvoch koncoch obojstranné konektory USB Type-C, ktorým sa prepojí nabíjačka s telefónom. Nabíjanie je skutočne veľmi rýchle. Úplne vybitá batéria sa na 20 % kapacity nabila za 11 minút, na 50 % za 33 minút a na plnú kapacitu za 88 minút.
Vďaka úsporným režimom Android 6.0 vám batéria pri bežnom používaní vydrží dva dni. Porty USB Type-C sa bezpochyby veľmi rýchlo rozšíria, no kým sa tak stane, budete si musieť všade nosiť originálnu nabíjačku. Lepším riešením by bola nabíjačka s konektorom USB-A a kábel s koncovkami USB-A a USB-C, ktorý by umožnil aj pripojenie k počítaču. Takýto kábel je pomerne drahý, cena sa začína na 20 eurách. Snímač odtlačkov prstov Nexus Imprint funguje veľmi spoľahlivo. Učiaca fáza zahŕňajúca niekoľko priložení prsta trvá približne 40 sekúnd. Pri 20 pokusoch o odomknutie telefónu bola spoľahlivosť stopercentná.
Senzor laserového zaostrovania, dvojdiódový blesk a vystupujúci objektív
Hardvérová výbava
Displej s rozlíšením full HD je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3 s oleofóbnou vrstvou. Jeho súčasťou je aj trojica virtuálnych androidových tlačidiel. Farby sú živé a kontrastné, platí to aj pre čiernu, ktorá však pri extrémnych pozorovacích uhloch dostane nepatrný sivý nádych. Reproduktory evokujú dojem, že sú stereofónne, ale hrá len dolný, horný je na telefonovanie. V tichej miestnosti je hlasitá reprodukcia pri hraní alebo počúvaní hovoreného slova vyhovujúca.
Šesťjadrový procesor disponuje štyrmi jadrami Cortex-A53 na bežnú úspornú prevádzku a dvoma jadrami Cortex-A57 na zvládnutie špičkovej záťaže. K dispozícii má 2 GB RAM. Grafický čip Adreno 418 je rovnaký ako vo vlajkovom modeli LG G4. Ani pri graficky náročných hrách sme nezaznamenali náznaky trhaného pohybu a ani prehrievania. Maximálnu teplotu po polhodinovom hraní sme namerali v okolí objektívu, bolo to 45,2 °C, zvyšok zadnej steny mal 31 stupňov.
Nadštandardný fotoaparát
Objektív hlavného fotoaparátu so svetelnosťou f/2.0 trochu vystupuje nad plochu zadnej steny. Kvalita záberov je vynikajúca, bez zrna, a to aj v horších svetelných podmienkach či limitných podmienkach na automatické nastavenie úrovne bielej, napríklad v miestnosti so stenami v pastelových farbách, osvetlenej žiarovkou. Na prisvetlenie môžete použiť dvojdiódový blesk. Automatické laserové zaostrovanie funguje rýchlo a presne, video sa dá nahrávať aj v 4K rozlíšení (2160p), takže fotoaparát by mohol konkurovať ktorejkoľvek vlajkovej lodi, keby mal optickú stabilizáciu. Veľmi nás zaujal mód sférickej panorámy, kde po zhotovení prvej snímky natáčate postupne telefón v jednom alebo aj vo všetkých smeroch. Po natočení do správnej polohy v danom smere, ktoré je indikované posunom pohyblivého krúžku do naznačeného prstenca, sa zhotoví ďalší segment panorámy. Môžete postupne natáčať telefón až do ôsmich smerov, čím vznikne kompletná sférická snímka, samozrejme, aj so sférickým skreslením. Tento spôsob sa nedá použiť, ak sú v zábere pohybujúce sa objekty.
Pripravený na Android N
Jednu z najatraktívnejších vlastností Nexusov sme si nechali na koniec. Po ohlásení novej preview verzie Androidu sú to vždy Nexusy, pre ktoré je táto verzia k dispozícii. Takže majitelia Nexusu 5X sa môžu tešiť, že budú mať nový Android N ako prví.
PARAMETRE:
- Procesor a grafika: Šesťjadrový Qualcomm Snapdragon 808, 1,8 GHz, GPU Adreno 418
- Pamäť: 2 GB RAM, úložný priestor 16 GB alebo 32 GB
- Displej: 5,2" IPS s rozlíšením 1920 × 1080, 423 ppi
- Fotoaparát: Zadný 12,3 Mpx, predný 5 Mpx, obidva so svetelnosťou f/2.0
- Konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11ac, USB-C, bluetooth 4.2, NFC
- Batéria: 2700 mAh nevymeniteľná
- Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow
- Rozmery a hmotnosť: 147 × 72,6 × 7,9 mm, 136 g
- Benchmark AnTuTu: 57283
- Zapožičal: LG
- Cena: 16 GB od 400 EUR, 32 GB od 451 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Natívny Android bez doplnkov a rozšírení, kvalitný displej, rýchle nabíjanie cez USB-C, dobrý fotoaparát s rýchlym zaostrovaním
- Úložný priestor sa nedá rozšíriť, absencia optickej stabilizácie fotoaparátu
Verdikt
Nexus 5X odporúčame predovšetkým vývojárom, ktorí potrebujú „natívny" Android bez modifikácií a doplnkov výrobcov telefónov, a technologickým nadšencom, ktorí chcú mať novú verziu Androidu ako prví. Úložný priestor sa nedá rozšíriť, takže odporúčame priplatiť si za 32 GB verziu. Ceny v Európe sú relatívne vysoké, takže cenovo citlivým záujemcom odporúčame nákup cez internet napríklad z USA.