Nová generácia 3D mikroskopov umožňuje skúmať živé tkanivo v reálnom čase
Pri pozorovaní živých buniek mikroskopom sa vzorka zvyčajne pritlačí na sklíčko. Nevýhodou je, že to obmedzuje správanie buniek a vytvárajú sa len dvojrozmerné obrázky. Výskumníci z nórskej Arktickej univerzity v Tromsø a Severonórskej univerzitnej nemocnice teraz vyvinuli niečo, čo označujú ako mikroskop novej generácie. Nová technológia dokáže snímať oveľa väčšie vzorky ako doteraz, pričom pracuje v prirodzenejšom prostredí.
Technológia poskytuje 3D snímky, na ktorých môžu výskumníci študovať najmenšie detaily z viacerých uhlov, roztriedené do rôznych vrstiev, pričom všetky vrstvy sú zaostrené. 3D mikroskopy už existujú, ale pracujú pomaly a poskytujú horšie výsledky. Často nezvládnu viac ako 1-5 záberov za minútu a nie sú veľmi praktické, ak chcete skúmať niečo, čo sa hýbe. Nová technológia zvládne približne 100 snímok za sekundu a vedci veria, že toto číslo sa dá ešte zvýšiť.
Ide o takzvaný multifokálny mikroskop, ktorý poskytuje úplne jasné snímky, roztriedené do rôznych vrstiev ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH