Nová metóda zabráni uvoľňovaniu mikroplastov z bežných produktov
Mikroplasty sú všadeprítomné v našom prostredí a dokonca aj v našich telách. Teraz výskumníci z Ohio State University vyvinuli revolučnú metódu, ktorá pomáha predchádzať znečisteniu mikroplastmi. Tím skúmal spôsoby, ako vyrobiť odolnejšie polyvinylchloridové (PVC) produkty, čím sa zníži pravdepodobnosť uvoľňovania škodlivých mikroplastov z nich.
Podľa univerzity sú plasty z PVC tretie najrozšírenejšie plasty na svete a nachádzajú sa v stavebných materiáloch, zdravotníckych potrebách a dokonca aj v niektorých hračkách. Jednou z hlavných nevýhod PVC je jeho krehkosť a citlivosť na vysoké teploty, čo výrobcovia riešia pridávaním zmäkčovadiel, aby bol pružnejší.
Tieto prísady sú však len dočasným riešením, syntetické chemikálie unikajú z plastu a PVC sa nakoniec rozloží na mikroplasty a iné nebezpečné toxíny. Výskumníci však zistili, že PVC možno trvalo stabilizovať pomocou elektriny, ktorou sa zmäkčovadlá naočkujú na „chrbticu“ polyméru – dlhý lineárny reťazec atómov, ktorý tvorí jadro každej molekuly polyméru. Zmena molekúl PVC ich robí pevnejšími a stabilnejšími, čím vznikajú materiály menej náchylné na vylučovanie mikroplastov.
Hoci tím stále pracuje na doladení procesu, tento objav by mohol mať po rozšírení veľký význam pre ľudí a planétu. Mikroplasty sú spojené s nespočetným množstvom zdravotných problémov u ľudí vrátane rakoviny, obezity, kardiovaskulárnych chorôb a poškodenia reprodukčného systému. Keďže mikroplasty kontaminujú naše ovzdušie, potraviny a vodné zdroje vrátane oceánov, sú nebezpečné aj pre voľne žijúce zvieratá a ekosystémy.
Riešenie, ktoré predložili výskumníci z Ohia, by mohlo pomôcť urýchliť náš pokrok pri formovaní čistejšej a zdravšej budúcnosti. Navyše materiál možno potenciálne znova použiť mnohokrát predtým, než sa znehodnotí, vďaka čomu je energeticky efektívnejší ako recyklácia PVC. Tím teraz pracuje na komercializácii svojej metódy.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu