Nová technológia umožní odstrániť CO2 zo vzduchu omnoho lacnejšie. Pomocou morskej vody
Hoci obnoviteľná energia a doprava s nulovými emisiami napredujú, zvyšok globálnej ekonomiky dekarbonizuje len pomaly. Je pravdepodobné, že svet bude stále musieť odstraňovať enormné množstvo oxidu uhličitého z atmosféry, aby zvládol zmenu podnebia (jeden z odhadov hovorí, že do polovice storočia to bude 10 miliárd ton ročne). Niektoré startupy vyvíjajú technológie na odsávanie CO2 priamo zo vzduchu, iné stavili na stromy. Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles obrátil svoju pozornosť k oceánu.
Inšpirovali sa mušľami, ktoré sa tvoria z oxidu uhličitého, ktorý sa prirodzene rozpúšťa v oceáne. Začali premýšľať o tom, ako by sa dal tento proces využiť v takom rozsahu, aby to začalo ovplyvňovať hladinu CO2 v atmosfére. Pretože oceán a atmosféra sú v rovnovážnom stave, čím viac CO2 sa vezme z vody, tým viac ho potom bude oceán čerpať zo vzduchu. Vedci preto začali v laboratóriu testovať novú technológiu, ktorá by mohla urýchliť proces premeny oxidu uhličitého na minerály.
{{BA ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH