Nový bioplast sa úplne rozloží a poslúži ako hnojivo
Ročne sa vo svete vyrobí 300 miliónov ton plastov, no len 3 % z nich sú recyklovateľné. Do svetových morí a oceánov sa ich dostalo už asi 100 miliónov ton, na pozemských skládkach ich je podstatne viac, pričom kompletný rozklad môže trvať aj tisíc rokov. To podnietilo pracovníkov Wyssovho ústavu pre biologicky inšpirované techniky pri Harvardovej univerzite na vývoj bioplastov, „zelenej" alternatívy bežných plastov, z pancierov granátov a kreviet, ktoré sú biologicky úplne odbúrateľné.
Vyrobené sú z chitosanu, formy chitínu, ktorý tvorí hlavnú zložku panciera kôrovcov, kroviek hmyzu či motýlích krídel. Ide teda o jednu z najrozšírenejších organických látok na Zemi. Je to ďalšia iterácia materiálu shrilk, vyvinutého pred dvoma rokmi, ktorý pôvodne obsahoval chitín z panciera kreviet a fibrín, proteín derivovaný z hodvábu (z angl. shrim + silk - shrilk). Od hodvábu sa napokon upustilo a hľadalo sa lacnejšie riešenie, aby bol nový bioplast široko použiteľný.
Chitosan je vhodný na v ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH