Nový druh plášťa akustickej “neviditeľnosti”
Zvukové vlny nie vždy zasahujú naše uši priamo – môžu sa aj odrážať od iných predmetov a stien v priestore, v ktorom sa nachádzame. Preto aj počúvanie hudby v priestrannej katedrále je iný zážitok ako v malom hudobnom klube. Vedci teraz vyvinuli techniku „maskovania“ vplyvu predmetov na akustické polia, takže sa zdá, že zvukové vlny ich nezasahujú a neodrážajú sa od nich. Tieto objekty teda môžu byť akusticky neviditeľné.
Funguje to pomocou vonkajšieho prstenca mikrofónov (slúžiacich ako zvukové senzory) a vnútorného prstenca reproduktorov (slúžiacich ako zdroje zvuku). Analyzovaním zvukových vĺn zachytených mikrofónmi počítač nasmeruje reproduktory na okamžité prispôsobenie akustického poľa tak, aby sa správalo, ako keby tam predmet, ktorý sa má ukryť, nebol. Myšlienka akustického skrývania predmetov nie je nová. Experimentovalo sa aj s metamateriálmi, ktoré sú navrhnuté tak, aby pohlcovali všetky zvukové vlny, ktoré prichádzajú na ich povrch.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3 ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH