Okná z biopanelov vyrábajú energiu, kyslík, biomasu a vysávajú CO2
Mexický startup Greenfluidics prišiel s myšlienkou vytvorenia panelov zlepšených nanotechnológiami na stavbu bioreaktorov z mikrorias. Tento nápad nie je celkom nový. Už v roku 2013 spoločnosti Splitterwerk Architects a Arup spojili svoje sily, aby vytvorili plnohodnotnú demonštračnú budovu nazvanú BIQ, ktorá obsahuje minimálne 200 m2 panelov s biopoťahom z rias.Tieto panely, sfarbené do zelena vďaka vloženej biomase, slúžia na niekoľko účelov.
Zachytávajú oxid uhličitý a prebublávajú ho cez vodu napustenú vybranými kmeňmi rias, ktoré ho absorbujú. Takisto zachytávajú slnečné svetlo a fotosyntetizujú, čím zvyšujú svoju hmotnosť a vytvárajú čerstvý kyslík. Čím viac slnečného svetla je k dispozícii, tým rýchlejšie riasy rastú a zachytávajú približne 2 kg oxidu uhličitého na každý kilogram rias. Panely BIQ vo svojej vode zachytávajú aj teplo. Preto panely namontované vonku tienia budovu, čím v lete znižujú spotrebu energie klimatizácie.
Navyše toto teplo sa môže zužitkovať – rovnako ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH