S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Recenzia: Olympus PEN E-PL8: Dizajnovka aj do ženskej kabelky

0

Olympus svoju osmičku v rade PEN pojal ako dizajnový kúsok v retroštýle, určený podobne ako jej predchodcovia do rúk hlavne blogerkám a fotografkám. Určenie naznačujú hneď 3 farebné varianty v kombináciách striebornej s čiernou, bielou alebo hnedou. Pravda je, že dizajn všetkých troch verzií je veľmi exkluzívny. Napriek vcelku prijateľnej cene je celokovové telo vyrobené s dôrazom na detail a spracovanie je už na prvý pohľad veľmi kvalitné. Držanie je vhodné skôr pre menšie ruky, na jeho uľahčenie je v prednej časti naznačený jemný grip.

Na zadnej strane je aj opora na palec. Ovládanie zveril výrobca mechanickým prvkom a čiastočne aj dotykovému displeju. Čiastočne preto, že dotykovo možno ovládať iba niektoré funkcie, menu však nie je dotykové. Napriek tomu, že prístroj umožňuje aj plne manuálne nastavenie, pri prechádzaní funkciami rýchlo zistíte, že to zďaleka nie je jeho priorita. Výrobca sa nechal zlákať konkurovaním mobilným „fotoaparátom“, a tak priamo na hlavnom voliči režimov nájdete okrem obligátnych P, A, S, M, i-automatiky, scénických režimov a videa aj dve polohy vyhradené takzvaným umeleckým (art) filtrom a druhú funkcii Foto story. Art filtrov sme napočítali spolu 26, no ich účel nám uniká. Poväčšine ide o rôzne divoké farebné úpravy, v niektorých prípadoch zlepšené rozmazaním. Fotoaparát dokonca ponúka Art Bracketing, kde každú fotku, ktorú zhotovíte, uloží v 26 verziách s každým filtrom, úžasné. Ale ťažko povedať, možno niektorým používateľom sa budú páčiť. Ďalšia funkcia ponúka vytvorenie niekoľkých druhov koláží z viacerých fotiek. Tie si môžete uložiť a prípadne preniesť cez mobil na sociálnu sieť či vytlačiť.

Výhodné je to, že okrem výslednej koláže sa zvlášť uložia aj zábery, z ktorých ste ju zložili. Vzhľadom na cieľovú skupinu sú však azda zaujímavejšie scénické režimy, ktorých fotoaparát ponúka až  25 a ktoré umožnia rýchle nastavenie fotenia aj pre menej skúsenejších používateľov. Nájdete medzi nimi takmer všetky situácie, do ktorých by ste sa s fotoaparátom mohli dostať. V ponuke je aj niekoľko nočných režimov, ktoré umožňujú zhotovovanie fotiek nočnej oblohy, maľovanie svetlom či nočný portrét. Zaujímavý je aj režim HDR, ktorý umožňuje priame vytváranie snímok HDR vo fotoaparáte s dvoma stupňami rozsahu až z piatich snímok alebo iba vyfotenie 3 – 5 snímok s nastaviteľným rozsahom na neskoršie spracovanie HDR na PC. Prístroj je veľmi dobre vybavený aj z hardvérovej stránky. Základom je 16 Mpx snímač Live MOS s trojosovou stabilizáciou systému Micro 4/3. Zaostrovanie zabezpečuje kontrastná automatika FAST AF s 81 zaostrovacími zónami, o spracovanie obrazu sa stará procesor TruePic VII. Sekvenčné snímanie pracuje s rýchlosťou až 8,5 sn./s. Snímky okrem JPG môže ukladať aj v RAW. Žiaľ, v čase testovania ešte tieto súbory nepodporoval nijaký editačný softvér. Video ukladá s kompresiou MPEG4/AVC, s kontajnerom MOV a dátovým tokom 24 Mb/s.

Maximálne rozlíšenie je full HD, ale iba pre 30 sn./s. Fotoaparát je vybavený 3" ­displejom, ktorý sa dá vyklopiť o 90° nahor alebo až o 180° nadol. To je praktické pri selfie z ruky, ale pri natáčaní samého seba napríklad na videoblog, keď je prístroj na statíve, je to nepoužiteľné. Pozitívne hodnotíme prítomnosť Wi-Fi, ktoré umožňuje prenos súborov aj diaľkové ovládanie fotoaparátu. Z mobilu zase môžete prenášať dáta GPS na označenie polohy fotografií. Spárovanie je riešené pomocou QR kódu, ktorý sa zobrazí na displeji fotoaparátu. Prístroj nemá NFC. Prenos fotiek je veľmi rýchly, takže hneď po odfotení ich môžete jednoducho publikovať alebo poslať   e-mailom. Aplikácia umožňuje ich jednoduchú úpravu v smartfóne. Displej jasom postačí aj na základnú orientáciu pri komponovaní záberu, hľadáčik by bol síce lepší, no to je doména vyšších modelov. Inteligentné sánky umožňujú použiť prídavný hľadáčik. Prístroj nemá vstavaný blesk, ale v balení dostanete malý prídavný blesk, ktorý sa zasúva do koľajničiek a je napájaný z fotoaparátu. Vďaka malým rozmerom ho tam môžete nosiť stále. Sánky umožňujú aj nasadenie veľkých systémových bleskov. Fotoaparát je dokonca vybavený aj rádiovým ovládaním bleskov. Zaostrovanie pracovalo vo väčšine situácií spoľahlivo, ale s nasadenými dioptrickými okuliarmi si nevedelo poradiť a nezdetegovalo tvár. Vyvažovacia automatika mala občas problém s vyvážením bielej pri umelom osvetlení a správne vyváženie jej trvalo dlho. Ináč sme boli s kvalitou výstupov spokojní.

Zaostrovať možno vo viacerých režimoch vrátane manuálneho so zväčšením oblasti a zvýraznením obrysov. To je však potrebné iba pri fotení v noci. Pri bežných svetelných podmienkach sa nám osvedčila automatika. Kvalitu RAW sme, žiaľ, nevedeli posúdiť pre chýbajúcu podporu v spracovacích softvéroch, JPEG vychádza slušne, aj keď pri horších svetelných podmienkach je pozorovateľná snaha o silnejšie potláčanie šumu, ktorá sa prejavuje jemným rozpíjaním. Vo dne sú fotografie pekne prekreslené a ostré. Ich podanie si môžete nastaviť pomocou 20 režimov snímky, z ktorých je navyše väčšina konfigurovateľná. Fotoaparát má na použitý snímač aj slušnú dynamiku. Vzhľadom na cieľovú skupinu má také obrovské možnosti rôznych nastavení a funkcií, že je málo pravdepodobné ich bežné využívanie. Jediné, čo nám chýbalo, bol hľadáčik, ktorý by ho posunul o triedu vyššie. Videorežim pôsobí dojmom, že je tu skôr z povinnosti, o tom svedčí aj maximálna snímková frekvencia 30p a nízky dátový tok. Preto záznam nie je vhodný na dynamickejšie scény, pri ktorých by dochádzalo k scrubbingu (sekaniu pohybu). Ináč vo videorežime dobre pracovala zaostrovacia automatika aj stabilizácia, na test sme však mali iba setový objektív Olympus 14-42 f3,5-5,6 EZ, pri ktorom nie je stabilizácia taká kritická. Olympus má aj lepšie 5-osové stabilizátory vo vyšších modeloch.

Parametre:

• kovové telo, bajonet MTF, 16,1 Mpx snímač Live MOS Micro 4/3, protiprachový ultrazvukový filter, vstavaný trojosový stabilizátor obrazu, obrazový procesor TruePic VII, 12-bit. RAW, JPG, citlivosť ISO 100 – 25 600, 60 - 1/4000 s, Bulb, Live Bulb, X-Sync 1/250 s, Super FP Sync do 1/4000 s, 8 obr./s v sérii až 20 záberov vo formáte RAW, Wi-Fi na vzdialené ovládanie a zdieľanie prostredníctvom smartfónu, 81-bodové zaostrovanie s vyhodnocovaním kontrastu, 3" dotykový LCD s rozlíšením 1 037 000 pixelov

• Cena: PEN E-PL8 Kit 14-42 EZ: 599 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kovové telo, kvalita spracovania, dizajn, množstvo nastavení, Wi-Fi
- Nemá hľadáčik, konštrukcia vyklápania displeja

HODNOTENIE:

Foto: 90 %
Video: 50 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 83 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Olympus PEN

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať