Pacienti, ktorí pri operácii majú náhlavnú súpravu VR, potrebujú menej anestetík
Výskumníci z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostone publikovali štúdiu naznačujúcu, že pacienti, ktorí nosia VR náhlavné súpravy, potrebovali počas operácie ruky menej anestetík. Zatiaľ čo bežný pacient potreboval 750,6 mg sedatíva propofolu za hodinu, ľudia pozerajúci na relaxačný obsah VR (meditácie, prírodné scény a videá) potrebovali iba 125,3 mg. Takisto sa skôr zotavili, pričom oddelenie po anestézii opustili v priemere po 63 minútach oproti 75 minútam.
Vedci tvrdia, že virtuálna realita odvrátila pozornosť pacientov od bolesti, ktorá by inak vyžadovala ich plnú pozornosť. No takisto pripúšťajú, že nositelia náhlavnej súpravy mohli ísť do operačnej sály v očakávaní, že VR im pomôže, čo mohlo skresliť výsledky. Tím však plánuje testy, ktoré by mohli vylúčiť tento placebo efekt. Ďalšia štúdia zmeria účinok VR na pacientov podstupujúcich operáciu bedrového kĺbu a kolena.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_4}}
Predchádzajúce experimenty, ako napríklad v nemocnici St. Joseph's ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH