S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Panasonic PT-RZ570 / Pohľad do sveta profesionálov

0

» V júnovom čísle PC REVUE ste si mohli prečítať veľký test projektorov. Zaoberali sme sa modelmi nižšej a strednej triedy na domáce a inštitucionálne použitie. Testovaný model Panasonic PT-RZ570 je však plnokrvný profesionálny projektor. Takýto prístroj si asi málokto kúpi do altánka na sledovanie futbalu, i keď sa na to hodí výborne, chceme vám však trochu po­odhaliť tajomstvo profesionálnej techniky.

Hardvér

Projektor PT RZ570 je v ponuke Panasonicu ­novinka, bol predstavený začiatkom roka na veľtrhu ISE 2016 v Amsterdame, kde, mimochodom, získal aj ocenenie Best of Show Award for ISE 2016. Je mierený na použitie vo verejných priestoroch, ako sú múzeá, vysokoškolské učebne, podnikové alebo verejné školiace centrá a reklamné veľkoplošné prezentácie. Pri takomto použití sa na rozdiel od bežných spotrebiteľských modelov na projektor kladú vysoké nároky.  Vyžaduje sa vysoká kvalita, minimálne požiadavky na servis a náklady počas prevádzky.

Ako zdroj svetla je tu použitý modrý laser so životnosťou až 20 000 hodín. Životnosť sa udáva do poklesu svietivosti na 50 % z pôvodných hodnôt. (Lampové projektory dosahujú v tejto kategórii typickú životnosť 2000 hodín.) Vnútorná optická jednotka je uzavretá a prachotesná, čo má veľký vplyv na predĺženie životnosti. Konštrukčne je Panasonic PT-RZ570 jednočipový projektor DLP s natívnym rozlíšením 1920 × 1200 bodov. Udávaná svietivosť (v strede) je 5400 lm a dynamický kontrast 20 000:1. Prístroj obsahuje viacero technológií na zlepšenie obrazu, ako je Rich Color Enhancer na zvýraznenie farieb pri rôznych prevádzkových režimoch, Dynamic Contrast, ktorý vďaka flexibilnému riadeniu výkonu lasera zvyšuje kontrast scény, alebo Detail Clarity Processor 3 zvyšujúci čitateľnosť jemných detailov v obraze. Navyše má zabudovaný aj senzor okolitého osvetlenia, vďaka ktorému dokáže upraviť jas podľa konkrétnych podmienok v miestnosti. Projektor podporuje aj simuláciu lekárskeho režimu DICOM part 14 na prehliadanie röntge­nových snímok. Laserová jednotka Solid Shine Laser využíva chladenie pomocou Heat Pipe a  čip DMD pomocou Heat Sink. Tieto technológie známe aj z počítačov zabezpečujú aj vďaka optickej jednotke odolnej proti prachu vyššiu efektivitu chladenia a nižšiu hlučnosť. Projektor umožňuje inštaláciu v akejkoľvek polohe v rozsahu 360° vo všetkých osiach. Pri zavesení pod strop automaticky otočí zobrazenie. Objektív umožňuje vychýlenie v oboch osiach vo veľkom rozsahu. Okrem korekcie lichobežníkového skreslenia v oboch osiach má prístroj aj korekciu skreslenia na kruhových plochách v rôznych variantoch. Vzhľadom na to, že v profesionálnej praxi sa často používa viacero projektorov na veľkoplošné projekcie, podporuje aj funkcie Edge Blending na bezšvové spojenie viacerých obrazov a Color Matching na doladenie farieb medzi projektormi. Prístroj je certifikovaný na prevádzku 24 hodín denne a 7 dní v týždni. ­Disponuje bohatými možnosťami pripojenia a začlenenia do systémov centralizovaného ovládania. Podporuje technológiu Digital Link na prepojenie zariadení jedným káblom (Cat 6) až na vzdialenosť 150 metrov aj ovládanie pomocou Art-Net DMX a PJ Link.

Testy a merania

Od bežných komerčných modelov sa líši strohejším funkcionalistickým dizajnom, veľkým množstvom prípojných miest a veľkým pákovým ovládačom vychyľovania optiky na prednej strane vedľa objektívu. Vďaka laserovému svetelnému zdroju nie je potrebné žiadne zahrievanie, prístroj sa zapne takmer okamžite po stlačení tlačidla, rovnako je to aj pri vypnutí. Používateľské menu obsahuje obrovské množstvo rôznych nastavení a volieb. Projektor umožňuje korekciu obrazu na rôznych prehnutých či oblúkových plochách. Prvé, čo vás po zapnutí osloví, je kvalita obrazu. Ten má vysoký kontrast, výbornú ostrosť aj linearitu a živé farby. Pri rýchlom nastavení veľmi pomôže možnosť vychyľovania objektívu v oboch osiach. Projektory možno reťaziť a vytvoriť tak veľkú prezentačnú plochu, zloženú z viacerých kusov. Nezáleží na tom, či sú umiestnené na šírku alebo na výšku. Zabudované funkcie umožňujú presné skalibrovanie a nadviazanie obrazu, takže normálne nemáte šancu rozpoznať, že obraz premieta viacero prístrojov. Pri našich meraniach prístroj vykazoval 85 % pokrytie farebného priestoru sRGB, odchýlka gama krivky bola 0,10 a priemerná odchýlka farieb δE = 12. Pri subjektívnom posudzovaní na testovacích obrazcoch projektor vykazoval vynikajúcu linearitu a ostrosť obrazu bez náznakov moiré. Veľmi plynulé boli prechody farieb aj sivej, výborne si poradil s kontrastom. Napriek použitej technológii DLP sme nezaznamenali žiadne farebné artefakty na kontrastných hranách.

PARAMETRE

Model: Panasonic PT RZ570
Modrý laser so životnosťou 20 000 h
1× čip DLP 0,67", 1920 × 1200 bodov
Svietivosť 5400 lm v strede, 5200 lm okraje
2× optický zoom
Uzavretá optická cesta odolná proti prachu
Rozhranie kompatibilné s HD-baseT
Kompatibilný s Art Net DMX
Edge Blending (bezšvové spájanie)
360° inštalácia
Certifikácia na prevádzku 24/7
Cena: 7079 Eur s DPH

PLUSY, MÍNUSY

+ Vysoký jas a ostrosť obrazu, široké možnosti inštalácie, možnosť začlenenia do systémov centrálneho ovládania a dodávky signálu
- Nič podstatné

VERDIKT

Projektor Panasonic PT RZ570 nemožno porovnávať s bežnou spotrebnou triedou. Už len to, že prístroj má certifikáciu 24/7, takže môže fungovať vlastne nepretržite, svedčí o mnohom. Zaujímavá je aj možnosť montáže v akejkoľvek polohe. Takéto projektory sa často využívajú v rôznych prezentáciách a projektoch, kde sú nasvecované rôzne plochy z rôznych uhlov, takže prístroj nemôže mať problémy napríklad s chladením, ak je v nezvyčajnej polohe.  Vo verejných priestoroch je zväčša aj vyššia prašnosť, preto výrobca zvolil koncepciu odolnú proti prachu bez potreby filtrov, ktoré sa časom zanesú a treba ich vymeniť. Z našich testov vyplýva, že ide o skutočne kvalitný produkt, ktorý si v profesionálnej sfére nájde veľa príležitostí na uplatnenie. Jeho schopnostiam, samozrejme, zodpovedá aj cena.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať