CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Panasonic TX-55HZ1500 / Filmový mág

0

OLED novinka značky Panasonic mi tentoraz dorazila s trocha nezvyčajnou uhlopriečkou 55". Zväčša testujem všetky modely vo veľkosti 65", ktorá je na 4K obsah predsa len vhodnejšia. Model TX-55HZ1500 stojí v tohtoročnej ponuke výrobcu hneď na druhom mieste a rozhodne nejde o žiadneho outsidera. Oproti špičkovému HZ2000 je hlavný rozdiel v použitom paneli OLED, ktorým je pri vyššom modeli Custom Pro OLED a pri testovanom Master HDR OLED.

Výhodné pri ďalšej generácii je väčšinou to, že v nižších modeloch dostanete technológie, ktoré boli v minulom roku vyhradené iba vlajkovej lodi. To je aj prípad panela Master HDR OLED, ktorý sme mohli vidieť na minuloročnom špičkovom modeli GZ2000. Panel je nainštalovaný na kovovej platni, ktorá zabezpečuje lepší prenos tepla. Lokálne prehriatie panela, hlavne pri sledovaní HDR obrazu, má totiž najväčší vplyv na jeho životnosť, a preto výrobcovia musia redukovať jeho svietivosť, aby k nemu nedochádzalo. Panasonic touto úpravou môže dosahovať vyššiu svietivosť bez vplyvu na životnosť panela. Predná časť panela nesie účinný antireflexný filter, ktorý ďalej zvyšuje kontrast a zlepšuje podanie detailov v tmavých oblastiach. Nový model HZ1500 napríklad zdedil aj vrchné reproduktory pre Dolby Atmos, takže teraz si aj bez prídavného soundbaru užijete priestorový zážitok tejto technológie. Prístroj podporuje aj prepínateľný výstup na subwoofer pomocou 3,5 mm jacku. Vďaka panelu 4K HDR Master OLED sa televízor môže pochváliť plnou podporou pre nové režimy Dolby Vision IQ a Filmmaker Mode, ktoré pracujú s inteligentným senzorom a sú to nové funkcie na rok 2020. Filmmaker Mode je jedinečný tým, že ponúka presný obraz, prednastavený podľa priemyselného štandardu, aby používatelia mohli pozerať filmy a televízne programy tak, ako boli zamýšľané už pri ich vzniku v štúdiu. Televízor na to využíva špecializované metadáta a svetelný senzor na prispôsobenie obrazu zo zdrojov SDR aj HDR10/HLG tak, aby vyhovoval osvetleniu používanému v okolí televízora. Je to podobné tomu, čo robí Dolby Vision IQ s dynamickým metadátovým prístupom spolu so svetelným senzorom. Obidve funkcie sľubujú, že budú dôsledne dodržiavať zámery tvorcu a presnosť obrázka, ale takisto zaistia, aby bol obraz dostatočne jasný v podmienkach sledovania. Keďže senzory okolitého osvetlenia sa v televízoroch používajú už dlhšie, treba poznamenať, že tu to funguje trocha ináč. Bežné TV iba zvýšia jas a gamu, čím obraz rozjasnia na úkor sýtosti a presného podania farieb. Nové režimy HZ1500 sa snažia zachovať farbu a dynamický rozsah obrazu, ale v bežnej obývacej izbe ho robia jasnejším. Funguje to naozaj dobre, skutočne sa zachováva presnosť farieb a zámer tvorcu. Preto sa dá odporúčať, aby ste režim Filmmaker používali na sledovanie všetkého televízneho a filmového obsahu. Rovnako to platí pri sledovaní obsahu Dolby Vision zo ­streamovacích služieb alebo zo súboru. Dolby Vision IQ pracuje podobne ako režim Filmmaker, ale používa presné metadáta na dosiahnutie verných farieb pri zvyšovaní jasu a zachovaní dynamického rozsahu a zámeru tvorcov. Pri zapnutí Dolby Vision IQ je viacero položiek v nastaveniach obrazu nedostupných práve preto, že parametre nastavuje tento režim. Dolby Vision IQ tak nie je vhodný na bežné používanie, pokiaľ nepozeráte obsah v Dolby Vision.

Panasonic pri svojich televízoroch razí heslo „Hollywood to your home“ a treba povedať, že to nie je iba prázdna fráza. Panel má vynikajúcu uniformitu obrazu a poskytuje krištáľovo čistý obraz po celej ploche. Procesor HCX si výborne poradí aj s upscalingom z nižších rozlíšení, pričom sa neuchyľuje k zvýrazňovaniu hrán ani efektu rozpitia. Dobre vyzerajú aj kvalitné SD záznamy z DVD. Samozrejmosť je kvalitné zobrazenie obsahu zo streamovacích služieb, pričom na Netflix má Panasonic priamo certifikáciu. Na spracovanie dynamických scén používa procesor viacero techník, pri niektorých typoch záberov, napríklad pri objekte na pohyblivom pozadí, však vidieť vznik jemných artefaktov okolo hrán. Na druhej strane má televízor presné nastavenie zo škatule a bez ďalších nastavení zvláda presné zobrazenie obsahu SDR aj HDR. Úrovne čiernej sú už tradične vynikajúce a ani v tmavých detailoch nenájdete známky blikania či posterizácie. Vďaka tomu má obraz veľkú hĺbku a množstvo detailov. 

Televízor je určený predovšetkým pre fanúšikov filmových zážitkov, nevylučuje to však ani herné nasadenie. Na tieto účely je tu podpora ALLM na HDMI so vstupným oneskorením iba 22 ms. Nie je to zázrak, ale na použitie s konzolami to postačí.

Ku kvalitnému obrazu však patrí aj zvuk a ani na ten sa tu nezabudlo. Konfigurácia pozostáva zo zvukovej lišty pod displejom a reproduktorov na vrchnej strane, smerujúcich nahor. Dovedna je k dispozícii 5 reproduktorov s výkonom 80 W, ktoré vytvárajú 360° zvukové pole a dokážu reprodukovať aj priestorový zvuk vo formáte Dolby Atmos.

HZ1500 sa drží dobrej tradície svojich predchodcov a je jedným z najlepších televízorov pre domáce kino na trhu. No pokiaľ ho budete plánovať ako hlavný televízor do domácnosti, určite odporúčam siahnuť po niektorej z väčších uhlopriečok. V oblasti kvality obrazu ho pravdepodobne prekoná iba vlajková loď HZ2000, tú som však nemal možnosť otestovať. Veľmi dobre si počínal aj zvukový diel, no ak neplánujete doplniť soundbar, radím pripojiť aspoň subwoofer, ktorý citeľne rozšíri zvukovú bázu. Ináč televízor môžem iba odporúčať. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, zvuk s Dolby Atmos, podpora formátov HDR, dizajn
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Uhlopriečka 55" Master HDR OLED, rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10+, HDR10, HLG, Dolby Vision, HLG Photo, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie 4× HDMI (2.0b), optický výstup S/PDIF, 3× USB (1× USB 3.0), tuner DVB-T/T2/DVB-S2, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, Wi-Fi Direct, bluetooth, Home Screen 5.0, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, hmotnosť so stojanom 30 kg, priemerná spotreba 146 W

• Cena: 2299 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať