Plasty so zabudovaným enzýmom sa rozpadnú v priebehu pár dní
Plasty patria k hlavným problémom životného prostredia, pretože sa väčšinou nerozkladajú ľahko. Nový typ kompostovateľného plastu však obsahuje enzýmy, ktoré po spustení rýchlo štiepia materiál na jeho základné molekuly. Enzýmy sú malé prírodné katalyzátory, ktoré rozkladajú organickú hmotu. Plasty bežne odolávajú takémuto druhu degradácie. V posledných rokoch však vedci identifikovali baktérie, ktoré dokážu konzmujú plast, a izolovali enzýmy, ktoré na to používajú.
Potom ich upravili tak, aby boli pri tejto úlohe ešte efektívnejšie. Predtým museli byť plasty osobitne ošetrené týmito enzýmami, mohli tvoriť napríklad súčasť recyklačného zariadenia. Teraz však vedci vyvinuli spôsob, ako vložiť malé množstvá komerčných enzýmov priamo do plastu, takže sa sám rozloží, nech už skončí kdekoľvek. „Keby bol enzým iba na povrchu plastu, rozkladal by ho len veľmi pomaly,“ hovorí Ting Xu, hlavný autor štúdie.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
„No ak je nanoskopicky distribuovaný všade, rozož ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH