Pre súčasné aj budúce procesory
Nová generácia čipových súprav je tu a my ju ako vždy sprevádzame testom zaujímavých modelov spomedzi čerstvo vydaných dosiek. Najnovšie čipové súpravy ponesú označenie Intel Z97 a H97, pričom prvá menovaná sa ocitne v počítačoch zameraných na hráčov, nadšencov pretaktovania alebo všeobecne nadšencov skvele vybaveného hardvéru.
H97 je cielená skôr na cenovo orientované zostavy a pracovné počítače. Najväčšou motiváciou na kúpu novej generácie dosiek by mala byť podpora budúcich procesorov Broadwell, nástupcu architektúry Haswell. Toto vlastne nie je prekvapivá informácia, lebo Broadwell má byť veľmi blízky príbuzný Haswellu, pôjde predovšetkým o jeho zmenšenie prechodom z 22 nm výroby na 14 nm.
Intel takisto vymedzil, že práve uvedené procesory Devil's Canyon, určené fanúšikom pretaktovania a patriace rámcovo do osvieženia ponuky Haswell, pobežia jedine na súpravách Z97 a H97. Logickejší partner z tejto dvojice je čipová súprava Z97, zameraná práve na pretaktovacie použitie a je aj predmetom skúmania v našom prvom teste dosiek najnovšej generácie. Čitatelia, ktorí si sami skladajú PC, predsa len častejšie siahnu po Z97 a my im pomôžeme vybrať najvhodnejší model. Nezabudnite, v súčasnosti, keď je trh dosiek zaplavený kvalitou, výber novej dosky už neznamená hľadanie bezchybného modelu, ale voľbu dosky s najlepším pomerom výbavy a ceny.
Najrýchlejšie SSD už budú využívať zbernicu PCI Express - cez M.2 (na obrázku) alebo SATA Express
Intel Z97
Podľa známych parametrov to vyzerá v prípade čipu len na veľmi malý evolučný krôčik oproti Z87. TDP ostáva nemenné na hodnote 4,1 W, takže sa zrejme nezmenil ani výrobný proces 32 nm. Opäť platí, že PCH má k dispozícii 18 liniek PCIe, čiže umožňuje výrobcom dosiek pripojiť 6 × port USB 3.0, 6 × port SATA 6 Gb/s a k tomu poskytuje 6 liniek PCI Express druhej generácie pre potreby slotov PCIe na doske (nezabúdajte, že hlavné grafické sloty sú pripojené cez linky PCIe tretej generácie priamo do CPU). Vďaka systému Flex IO tu však existuje istá flexibilita, vďaka ktorej jedna dvojica liniek PCIe od USB a jedna dvojica od SATA môžu byť využité inak, najčastejšie pre potreby nových úložiskových rozhraní.
Budúcnosť SATA
Úložiskové novinky sa týkajú podpory rozhrania SATA Express, ktoré, ako aj názov napovedá, využíva vo veľkej miere technológie PCI Express. Zjednodušene by sa dalo povedať, že ide o pripájanie diskov do zbernice PCI Express pomocou konektorov SATA a káblov. Fyzicky môže byť pripojenie riešené dvoma spôsobmi: buď cez štandard M.2, alebo cez konektory SATA Express. Druhá možnosť využíva na pripojenie dva vedľa seba ležiace konektory SATA a jeden podobný, ale menší konektor. Disky na pripojenie týmto spôsobom sa zatiaľ na trhu nevyskytujú, ale už sa niečo pošuškáva o prvých výrobcoch, ktorí by túto dieru radi zaplnili. Naopak, diskov M.2 už sa niekoľko vyskytlo a vcelku logicky je toto riešenie prítomné na doskách častejšie. Spoznáte ich (a rovnako aj konektor M.2 na doske) podľa podobnosti s riešením mSATA, ibaže s užším konektorom.
Trojjediný konektor na pripojenie SATA Express. Do použitých dvoch klasických SATA môžete zapojiť aj bežné disky.
Výrobcovia dosiek, ak chcú napojiť M.2 alebo SATA Express na PCH (čip southbridge, teda na súpravu Intel), majú na použitie týchto rozhraní vymedzené len PCIe druhej generácie a väčšina implementácií počíta len s jednou dvojitou linkou do prepínača, na ktorý sú pripojené obe riešenia M.2 aj SATA Express, takže nemôžete použiť obe zároveň. Dvojlinka PCIe druhej generácie znamená priepustnosť 1 GB/s, čo zďaleka nespĺňa maximálny potenciál M.2, respektíve SATA Express. Ich špecifikácie hovoria o maximálnej šírke pripojenia cez 4 linky PCIe Gen3, teda s priepustnosťou až 4 GB/s, čo je vďaka kódovaniu 128b/130b veľmi blízko k reálnej rýchlosti. Na porovnanie, SATA 6 Gb/s má pre kódovanie 8b/10b reálnu rýchlosť obmedzenú na 600 MB/s. Takže aj keď momentálne implementácie M.2 a SATA Express nie sú také rýchle, aké by teoreticky mohli byť, rozhodne ponúkajú efektné rozšírenie dátovej priepustnosti o 67 %.
Na trhu sú však SSD, ktoré dokážu využiť aj podstatne väčšiu priepustnosť, ak ich pripojíte cez plnohodnotný slot PCIe obhospodarovaný priamo procesorom. Jedine spoločnosť ASRock má zatiaľ v ponuke dosku (Z97 Extreme6), ktorá vám toto dovolí cez konektor M.2 s maximálnou špecifikáciou, teda s pripojením PCIe ×4 Gen3, samozrejme, vedeným priamo cez procesor. Rýchlostná výhoda SSD pripojených cez PCIe Gen3 je zrejmá, no na druhej strane SSD potom nie sú pripojené cez súpravu Intel, a teda sa musia spoľahnúť na inštaláciu ovládačov alebo rozrastajúcu sa priamu podporu vo Windows 8.1. Samozrejme, prichádzajú aj o možnosť využitia disku ako pamäť cache v systéme Intel Rapid Storage Technology.
Port M.2 na doske pripomína mSATA
Ostatných noviniek je pomenej
Nové funkcie poskytne softvérový balík Rapid Storage Technology 13, ktorý prinesie okrem zefektívnenia pamäte cache v hybridných diskoch aj prepracovanú funkciu Rapid Start, ktorá už od veľkosti SSD 16 GB umožní využiť ho ako úložisko dát z RAM pre potreby hlbokého spánku a rýchleho obnovenia stavu systému pri zobúdzaní. RST 13, samozrejme, časom vyjde aj pre staršie čipové súpravy, ktoré získajú aspoň funkciu zlepšenej cache. Nesmieme zabudnúť ani na novú ochrannú technológiu Boot Guard, ktorá by mala počítač ochrániť od vírusov a malvéru, napádajúcich ho počas bootovania. Zaujímavé je, že Intel nepripravuje nástupcov svojich najdostupnejších súprav, ako sú H81 či B85, deväťdesiatková generácia tak bude nateraz obmedzená len na dva modely.
Pokrok nerobí len Intel
Mnoho inovácií na základných doskách majú na tričku sami ich výrobcovia. V posledných rokoch platí, že každá originálna myšlienka niektorého z nich sa do jednej generácie objaví aj na produktoch ostatných výrobcov. Nikto nechce ostať pozadu a v aktuálnej generácii je kvalita dosiek a ich výbava naozaj veľmi vyrovnaná, a to na vysokej úrovni. Poďme sa pozrieť na aktuálnu situáciu v jednotlivých oblastiach.
Stále lepšie audio
Asi najrýchlejšie rastie kvalita v oblasti integrovaných zvukoviek. Preč sú časy, keď ste mali na výber medzi zlým a horším kodekom, dnes má skoro každá doska so Z97 aspoň vysokokvalitný kodek, dobré parametre odstupu signálu od šumu (tým myslíme na výstupe, vstupy už nebývajú tak kvalitne odšumené, za kvalitné nahrávanie zvuku si ešte stále musíme priplatiť). Slovíčko kodek však stále znamená, že zvuk je riešený softvérovo pomocou ovládačov súpravy Intel, čo zaťažuje procesor. Lepšie gamingové modely však už v niektorých prípadoch majú samostatný zvukový procesor. Okrem odbremenenia procesora to znamená aj lepší zvuk či podporu kvalitnejších priestorových štandardov.
Spodná časť dosky obsahuje audiokomponenty, červený pás je oddeľovač, ktorý má zamedziť prenos elektromagnetických interferencií; väčšinou býva efektne podsvietený
Veľmi pozitívny trend je takisto snaha zlepšiť elektroniku okolo zvukoviek. Výrobcovia osadzujú do zvukových obvodov kvalitné kondenzátory, ktoré by ste inak našli v zariadeniach audiofilov. Čoraz častejšie vídať použitie kvalitných zosilňovačov, na doskách Gigabyte si ich dokonca môžete poľahky vymeniť za model s vaším preferovaným podaním zvuku. Mnohé dosky už dokonca majú špeciálny zosilňovač pre slúchadlá s vysokou impedanciou až 600 ohmov. Trošku kontroverzná téma pre elektrotechnikov je izolácia plošného spoja - výrobcovia tvrdia, že na ich doskách sú časti so zvukovými obvodmi odtienené proti elektromagnetickým interferenciám vďaka predelu v niektorých miestach plošného spoja. Lenže pravda je taká, že oveľa väčší vplyv na rušenie má kvalita napájania zvukových obvodov, na čo si výrobcovia našťastie tiež začínajú dávať pozor. Záverečný sumár: prudký konkurenčný boj dotiahol zvuk integrovaný na doskách veľmi tesne ku kvalite samostatných zvukových kariet. Nekvalitný zdroj či horšia implementácia obvodov alebo napájania na doske však stále dokáže pokaziť kvalitu zvuku zvýšením šumu.
Radi by sme pre vás otestovali zvukovú kvalitu presne v číslach, lenže najpoužívanejšie nástroje, ako napríklad RightMark Audio Analyzer, sa spoliehajú na prehrávanie v slučke z výstupu do vstupu. Tento druh merania, žiaľ, nereprezentuje kvalitu výstupu, pretože úzkym hrdlom býva kvalita vstupného prevodníka. Na ozajstné testy by sme potrebovali drahé profesionálne vybavenie a, úprimne povedané, špecialistov, ktorých by tieto výsledky zaujali, zrejme integrované zvukové riešenia neoslovia. Tí určite siahnu po overených profesionálnych audiozariadeniach. Kvalita zvukovej implementácie na doske sa našťastie dá veľmi dobre odhadnúť z kvality použitých komponentov a snáh o tienenie či stabilitu napájania.
Sieťarská dilema
Na doskách dnes najčastejšie nájdete sieťové radiče od spoločností Realtek, Intel a Qualcomm (modely Atheros alebo Killer E2200), lepšie modely mávajú dva radiče aj porty, často rôznych značiek. Riešenia Realtek a Atheros sa vyskytujú na cenovo orientovaných doskách, zatiaľ čo Intel býva na drahších modeloch a Killer E2200 na špeciálnych doskách určených hráčom. V poslednom čase sa však strhla debata, ktorý z dvojice najrýchlejších čipov je najlepšie riešenie. Je to aktuálny Intel Clarksville (WG-I218V) alebo riešenia Killer? Zaujímavé argumenty majú obe strany. ASUS napríklad tvrdí, že riešenie Intelu je podľa ich interných meraní lepšie, zatiaľ čo MSI stavilo na sieťovky Killer, lebo tie optimalizujú sieťovú komunikáciu častejším zasielaním malých herných paketov, prípadne efektívnejším posielaním veľkých paketov pri streamovaní videa. Killer však občas vykazuje nestabilné ovládače, hlavne vo Windows 8.1, plus zameraním na častejšie posielanie menších paketov zvyšuje záťaž procesora. Pravda je, že obe riešenia majú silné a slabé stránky a veľa závisí od kvality ovládača. Najlepšie herné dosky dnes jednoducho majú vo výbave oba radiče a hráč sa môže rozhodnúť, ktorej technológii dá prednosť.
Napájanie, chladenie a pretaktovanie
Aktuálne dosky, a platí to nielen v prípade vyššej, ale už od nižšej strednej triedy, majú vynikajúco riešené napájanie. Už sa skoro nemožno stretnúť s poddimenzovanými doskami - viacfázové riešenia, kvalitné regulátory napätia a použitie odolných pevných súčiastok zaručujú, že dosky majú reálnu životnosť oveľa vyššiu, než je tá morálna. A toto platí, aj keď necháte svoj procesor pracovať v pretaktovanom stave, pokojne aj niekoľko rokov. Zlepšuje sa aj napájanie konektorov USB, ktoré v lepších majú vyššie prúdové špecifikácie, aby zvládali lepšie nakŕmiť energiou náročnejšie zariadenia (poznáte to aj podľa rýchlejšieho nabíjania mobilu cez USB). Niektoré modely dokážu takto nabíjať aj pri vypnutom PC, pozri napríklad technológiu ON/OFF Charge. Užitočná vlastnosť dosiek pre každého, kto chce používať externú zvukovku USB, je mať vo výbave jeden alebo viac konektorov USB, ktorých napájanie je špeciálne vyčistené tak, aby čo najmenej oscilovalo, čím sa kazí kvalita zvuku. Najlepšie dosky mávajú dokonca za každým konektorom USB samostatnú antistatickú ochranu.
Tentoraz v teste nemáme žiadne dosky vyložene pre pretaktovávačov s tekutým dusíkom a extrémnymi napätiami. Pri vlastnostiach dnešných procesorov, pri kvalite BIOS-ov a napájania vlastne nie je na žiadnej doske problém dosiahnuť, aby odomknuté procesory Haswell pracovali na maxime svojich schopností. Inak povedané, v súčasnej generácii CPU je obmedzením takmer vždy procesor, nie doska (ak máte Z-kovú súpravu). Pri hráčskych doskách je pekné, ak existuje možnosť nechať si otáčky chladičov v systéme riadiť samostatným čipom, aby sa od prerušení IRQ odbremenil procesor. Je už skoro štandardom, že v rámci UEFI (alias grafického BIOS-u) dosky si môžete správanie ventilátorov nastaviť veľmi podrobne, mnohé dosky to umožnia dokonca priamo z Windows. Niektoré modely dosiek majú duté rozptyľovače tepla, ktoré môžete cez pripravené výstupy pripojiť hadičkami na svoj okruh vodného chladenia a výrazne tak znížiť teplotu komponentov na doske. Pripomíname, že aj pri takomto riešení stále odporúčame skrinku prefukovať aspoň jedným ventilátorom, nie všetky horúce časti dosky bývajú kryté chladičom.
Testované dosky
Predstavíme vámi jednotlivé testované modely v chronologickom poradí, ako nám dorazili na testy. Tabuľku s podrobnými parametrami dosiek nájdete na našom júnovom DVD v sekcii príloh k časopisu.
GIGABYTE Z97X-UD5H
Heslom UD5H je dať nám na výber: chceme radšej používať M.2 alebo SATA Express? Neviete sa rozhodnúť medzi sieťovkami Intel a Killer? Na tejto doske sa môžeme rozhodovať ešte dlho po jej kúpe. Svojou kombináciou výbavy cieli na hráčov aj pracantov zároveň, ponúka totiž výbornú konektivitu, napríklad až 8 portov SATA (dodatočné dva cez pomalší radič Marvell SE9172), no nezabúda na rozsiahle možnosti chladenia až šiestimi ventilátormi.
Veľmi sa podarila aj zvuková výbava s jedným z najnovších kodekov ALC1150 s vysokým odstupom signálu a šumu, ktorý je na slúchadlovom výstupe skombinovaný s vysokokapacitným zosilňovačom, ktorý dokáže poháňať aj 600-ohmové slúchadlá (toto platí pre všetky vyššie modely dosiek GIGABYTE). Plošný spoj s audioelektronikou je, samozrejme, oddelený od zvyšku dosky.
Extra pochvalu si doska zaslúži za UEFI BIOS s rozlíšením full HD, kde sa skoro nemusíte rozklikávať mimo hlavnej obrazovky. Taká bohatá je na informácie, navyše si na ňu môžete svoje obľúbené odseky pridať. Konštrukcia dosky je vysoko odolná, s poistkami proti prepätiu na každom vstupe, so záložným BIOS-om a zvýšenou ochranou proti vlhkosti, napájacie moduly okolo CPU sú chladené veľmi účinne.
Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 160 EUR
GIGABYTE Z97X-Gaming G1 WiFi BK
Prvýkrát testujeme jednu z nového radu dosiek, ktoré po výrobe v továrňach GIGABYTE musia prejsť týždňovým stresovým zaťažením. Keď tu zvládnu 168 hodín, dostanú prívlastok BK - Black Edition. Výrobne sa nijako nelíšia od iných modelov, priplácate za testy stability. Na doske je čip PLX, ktorý rozširuje konektivitu PCIe Gen3, takže môžete grafické karty párovať aj do štvoritých zapojení, čo trošku dvíha spotrebu dosky.
Špeciálne herné konektory USB pre klávesnicu a myš sú extra pozlátené, ďalšie dva zase ponúkajú extra stabilné napätie na pripojenie externej zvukovky. Tú však nebude treba, interná zvukovka Core3D od Creative je regulárny štvorjadrový audiočip, nielen kodek, navyše je spárovaný s výborne riešenou elektronikou vrátane vymeniteľného zosilňovača OP-AMP. Majitelia zvukovej výbavy s vysokou impedanciou si môžu pridať extra zosilnenie pre každý kanál zvlášť prepínačom na doske.
Pri posluchových testoch dosiek cez vysokovýkonné slúchadlá sme dospeli k názoru, že takto dobre sme zatiaľ žiadnu dosku hrať nepočuli, dokonca mala lepší zvuk bez softvérového obohacovania než s ním. Majiteľov vodného chladiaceho okruhu poteší, že veľké rozptyľovače tepla sa doň dajú pripojiť, škoda len, že rúrka na odvod tepla z čipovej súpravy nesiaha až po tento vodný blok. Doska má mnoho pribalenej výbavy - od extra kvalitných tienených káblov cez mostíky SLI a rámik na výstupy USB 3.0 na prednú časť skrinky až po kartu Wi-Fi/BT vrátane antény. Gaming G1 je skrátka doska snov aj bez prívlastku BK.
Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 330 EUR
ASUS Z97A
Stredná trieda dosiek ASUS sa snaží osloviť kombináciou dobrej ceny a výbavy. Ponúka množstvo prvkov na automatické ladenie výkonu alebo spotreby podľa orientácie PC, kde bude použitá. Napríklad už v BIOS-e nájdete prehľadného sprievodcu automatickým pretaktovaním, kde zakliknete spôsob použitia PC, aké máte chladenie a na základe vášho hardvéru vám doska ponúkne niekoľko percent výkonu navyše, dokonca aj s naším testovacím Core i3 a obyčajnými pamäťami.
BIOS má však menej efektný vzhľad než konkurenti, nižšie rozlíšenie aj horšiu ovládateľnosť myšou, no stále je krajší než väčšina pokusov o UEFI spred pár rokov. Z hľadiska zvukovej kvality nás starší kodek prekvapil, za dobrým zvukovým podaním stojí iste kvalitné zosilnenie výstupu. Zvuk je obzvlášť dobrý hlavne po zapnutí softvérového vyladenia cez DTS UltraPC II. Pretaktovacie funkcie sú bohaté, najviac však vyčnieva možnosť nechať si výkon PC zoptimalizovať automatikou.
Čip TPU sa postará o zvýšenie výkonu za vás, prípadne mu prepínačom na doske môžete dať vedieť, ako veľmi to má preháňať. Je to zaujímavá lacnejšia alternatíva k UD5H, ak nepotrebujete toľko konektivity a chcete si pre budúcnosť nechať slobodu v dileme M.2/SATA Express.
Zapožičal: ASUS
Cena: 130 EUR
ASUS Maximus VII Ranger
A je to tu, séria Republic of Gamers sa oficiálne dostáva do dostupnej cenovej hladiny. Ranger je nový rad dosiek ROG, ktorý ponúka tradične mnoho výbavy ROG, ale len základné chladenie, menej tlačidiel aj menej doplnkovej výbavy. Zdravý základ tu však je, napríklad prepracované audio s podporou technológie Sonic Radar II, ktorá vám v hrách ukazuje smer, odkiaľ zachytáva zvuky.
Toto je tak trochu na hrane podvádzania, preto si možno nastaviť pre rôzne hry profily alebo funkciu za behu vypnúť klávesovou skratkou. Na doske je tlačidlo Sound Stage, ktoré by malo meniť režimy herného zvuku, no robí to len pre slúchadlá pripojené cez predný panel. Čip SonicSense dokáže určiť impedanciu slúchadiel a adekvátne nastaviť zosilnenie signálu. So zvukovým subsystémom sa výrobca tento rok naozaj pohral, nešetril na elektronických komponentoch, a tak znie veľmi dobre, najmä ak si ho necháte softvérovo vykryštalizovať.
Ranger má na hernú dosku aj prekvapivo dobrú spotrebu, šetriaca jednotka EPU zjavne robí dobrú prácu. Čip KeyBot obohatí funkcionalitu klávesnice, takže už pred zavedením systému ňou môžete skratkami voliť pretaktovací profil, potom v systéme zase spojením s rovnomenným programom získa ľubovoľná klávesnica progamingové možnosti prispôsobenia. Na herné využitie sú optimalizované aj dva špeciálne porty USB, extra pozlátené s vyššou obnovovacou frekvenciou. Dosky ROG stavili v boji nových rozhraní SATA skôr na rozšírenejšie M.2.
Zapožičal: ASUS
Cena: 150 EUR
MSI Z97 Gaming 5
Hneď po modeli Ranger sa pozrieme na dosku veľmi podobnú výbavou aj zameraním na hráčov, ale s výhodnejšou cenou. Gamingová séria od MSI patrí k zakladateľom tradície herných dosiek a v tejto generácii útočí na naše peňaženky vskutku zaujímavým cenami. Výbavou pritom nezaostáva za konkurenciou - v porovnaní s Rangerom sa nezdá v ničom slabšia, dokonca má v rámci zvukového riešenia nový prvok so separátnym napájaním cez redukciu z napájania do zariadení SATA a vedľa zvukového čipu nájdete prepínač, ktorým si volíte medzi napájaním z dosky alebo týmto priamym spôsobom zo zdroja.
Zvuk je aj na tejto doske, samozrejme, veľmi dobrý, spolu s Rangerom by sme ich umiestnili na druhú priečku za nedostižnou Gaming G1. MSI sa v tejto generácii náramne podaril BIOS, je príjemne ovládateľný myšou, má full HD rozlíšenie a prehľadné členenie s množstvom funkcionality, okrem iného aj detailným nastavením ventilátorov. V ďalších vlastnostiach už nie je popredu pred doskou Ranger, rovnajú sa aj v schopnosti dodať stabilné 5 V napätie do USB, aj v špecializovaných portoch USB na herné príslušenstvo, ktoré vďaka silnejšej vrstve pozlátenia vydržia viac pripájaní a odpájaní. Rozdiely sú naozaj minimálne (MSI nemá čip Keybot), viditeľné asi len v horšej spotrebe dosky MSI. Vcelku nám Gaming 5 vychádza ako výborná kúpa.
Zapožičal: MSI
Cena: 135 EUR
MSI Z97I Gaming AC
Malá sestrička predošlej dosky vo vyhotovení ITX, tak možno charakterizovať Z97I jednou vetou. Vyhotovenie ITX našťastie v tomto prípade neznamená nutnosť zháňať notebookové pamäte SO-DIMM, na dosku výrobca vpasoval dva klasické sloty na DDR3 a jeden slot PCIE×16. Z97I má rovnaké zvukové riešenie ako Gaming 5, no z nedostatku priestoru, samozrejme, menej dobre odtienené od zvyšku dosky.
Navyše má vo výbave, ako už AC prívlastok napovedá, kartu Wi-Fi kombinovanú s modulom Bluetooth, ktorá podporuje najnovší štandard 802.11ac s rýchlosťami takmer 900 MB/s. UEFI BIOS je kópia z väčšej verzie dosky, rovnako aj sprievodný softvér a väčšina výbavy. Vzhľadom na priestorové kapacity je logické, že sa na doske nevyskytuje konektor M.2, ale čakali by sme aspoň variant SATA Express. Doska je určená do maličkých skriniek, kde by sa viac ako jeden ventilátor nezmestil, takže jej vieme odpustiť jediný extra konektor na chladič.
Vcelku je toto veľmi zaujímavá doska, až dostávame chuť zameniť svoje herné PC za variant ITX, čo by ušetrilo veľa miesta a svalov pri prenášaní. Bude zaujímavé, ako sa Z97I porovná s novým riešením ITX ROG s názvom Impact, až sa nám dostane do rúk.
Zapožičal: MSI
Cena: 130 EUR
ASRock Z97 Pro4
Doska od ASRock je najviac cenovo orientovaný model v našom teste. Má niekoľko zaujímavých riešení, môže sa napríklad pochváliť kondenzátormi s najdlhšou životnosťou 12 000 hodín. Zaujímavo má vyriešené linkovanie zbernice PCIe, kde primárny slot na grafiku je napevno pripojený 16 linkami PCIe Gen3, vedľajší zase využíva prípojku PCIe Gen2 cez 4 linky, ktorých počet ešte môže klesnúť v prípade obsadenia slotov PCIe×1.
Je to najflexibilnejšia doska z hľadiska inštalácie diskov M.2, zmestíte sem aj najdlhšie 10 cm modely. Netradičný prvok je hlavička na pripojenie konektora Thunderbolt, prekvapila nás aj prítomnosť trojpinových konektorov na ventilátory. Napriek nízkej cene sa nemusíte báť o odolnosť dosky, má všetky potrebné prvky na zvýšenie životnosti vrátane odolnosti na vlhkosť či antistatickej ochrany na každom dátovom vstupe. BIOS dosky má síce grafické rozhranie, ale veľmi ho nevyužíva. Všetky zmeny sa uskutočňujú textovou formou, no nič podstatné nám nechýbalo.
Aj ovládanie ventilátorov je napriek tabuľkovému nastaveniu otáčok podľa teploty pomerne detailné. Jeden pekný grafický prvok sme predsa našli - System Browser, ktorý umožňuje prezrieť si dosku v aktívnej grafike, kde sa zobrazujú pripojené komponenty. Ak hľadáte dostupnú alternatívu k herným doskám s podobnými funkciami (napríklad akcelerovaná LAN), je ASRock zaujímavá voľba, navyše s takou nízkou spotrebou, že takmer vyrovnáva maličký model ITX.
Zapožičal: ASRock
Cena: 100 EUR
Softvérová výbava dosiek
GIGABYTE
V tejto oblasti zvykli v GIGABYTE zaostávať, nesúrodá zmeska programov pre ich dosky je však preč a nahrádza ju veľmi dobre vyhotovený App Center - jednotné prostredie, kde nájdete všetky utility. Medzi nimi je kráľom EasyTune, kde môžete dosýta taktovať či, naopak, šetriť energiou. Nechýba @BIOS na on-line update BIOS-u, USB blocker na odstavenie konkrétnych portov USB či zakázanie pripájania zadaného typu zariadení. Game Controller vám umožní používať makrá na ľubovoľnej klávesnici a dokáže aj meniť frekvenciu pollingu myši.
Klasikou je ON OFF Charge na nabíjanie vyšším prúdom, pokojne aj s vypnutým PC. Fast UEFI boot je zase utilita, ktorou môžete zapnúť rýchly boot alebo vyžiadať vstup do BIOS-u po reštarte. V App Centre sa ukotvia aj programy s opisnými názvami, ako Smart Backup či System Info Viewer, aj už v minulosti chválený EZ Setup, ktorý vám uľahčí niektoré systémové zmeny, napríklad prechod z AHCI na RAID či zapnutie funkcie Smart Response. CloudStation nasleduje trend, aby každý počítač bol ovládateľný z diaľky a zdieľal obsah s inými zariadeniami, Smart Time Lock uľahčí zakázanie prístupu k PC vybraným kontám vo vybranom čase, Smart Switch zase pridá do Windows 8 „falošné" Start Menu. Vydarený je aj softvér Recon3Di od Creative ku zvukovke. Zďaleka najviac nás potešila možnosť odinštalovaním App Centra môcť naraz vymazať aj všetky ostatné utility.
ASUS
Funkcia šikovnej inštalácie sa ukrýva pod tlačidlom ASUS InstALL, kde si môžete navoliť inštaláciu len skutočne chýbajúcich ovládačov. Výhodou riešení ASUS je už dlhšie fakt, že skoro všetok sprievodný softvér patrí pod jednotnú hlavičku Ai Suite, tentoraz verzie 3. V hlavnom okne môžete meniť výkonové a spotrebné charakteristiky svojho systému, veľmi detailne prispôsobiť správanie chladičov, sledovať si štatistiku ušetrenej energie, alebo naopak, nastaviť, po spustení ktorej aplikácie sa má akým spôsobom pretaktovať procesor.
Nájdete tu obdobu k drvivej väčšine programov spomínaných pri spoločnosti GIGABYTE, chýba len funkcionalita Smart Time Lock/Smart Switch, navyše však dostanete možnosť zapnúť si funkciu Turbo na zrýchlenie prenosov po USB, vo Windows 8 dokonca pomocou protokolu UASP (= SCSI po USB). Inak je ponuka skoro rovnaká, stačí miesto Fast Boot hľadať program Boot Setting, miesto Game Controller hľadajte KeyBot (ten však má bohatšiu funkcionalitu, no potrebuje ešte vyladiť stabilitu), miesto akceleračnej aplikácie pre sieťovku Killer tu nájdete GameFirst III (verzia ROG), respektíve TurboLAN ponúkajúci podobné preferenčné nastavenia na radiči Intel. Typický bonus ASUSu je utilita na výrobu úložiska typu RAMDisk a program MemTweakIt na detailné nastavovanie správania pamätí priamo z Windows. Pozor na odinštaláciu Ai Suite, treba ju urobiť pred výmenou dosky, inak sa vám prudko skomplikuje. A nakoniec špeciálnu zvukovú výbavu dosiek ROG spomíname pri doske Ranger.
MSI
V MSI si naozaj dali záležať na prostredí inštalačného DVD, takže zistiť, čo je nevyhnutné inštalovať, a naklikať to na jednu automatizovanú a poriadne dlhú inštaláciu je hračka, stačí prísť po dlhšom čase k PC a všetko je hotové aj s potrebnými reštartmi. MSI vám naservíruje o niečo menej programov, ktoré nemajú jednotné prostredie, no hlavný Command Center je pomerne bohatý na funkcionalitu, inde rozdelenú do viac utilít.
Môžete z neho veľmi detailne taktovať, nastavovať šetrenie, meniť správane chladičov, vyrábať RAMDisk alebo jedným tlačidlom OC Genie zvyšovať výkon systému (samozrejme, len ak máte kompatibilné odomknuté CPU). Odtiaľto sa viete dostať na obrazovku Eco Center, kde môžete vypnúť niektoré komponenty, napríklad porty USB či SSD a šetriť tým spotrebu PC. MSI Smart Utilities umožnia zjednodušené ovládanie intelovských funkcií Rapid Start, Smart Response a Smart Connect, MSI Fast Boot vás nechá navoliť rýchly štart alebo požiadavku na vstup do BIOS-u. Super Charger vás už asi neprekvapuje ovládaním nabíjania z USB, Gaming App je známa z grafických kariet, zobrazuje len tri tlačidlá na rýchlu voľbu výkonového profilu - od šetrného po zvýšený herný. SoundBlaster Cinema 2 je sprievodný program zvukovky s očakávanými funkciami softvérového čistenia zvuku a virtuálneho priestorového rozšírenia, ktoré funguje hlavne na slúchadlách.
ASRock
Programové vybavenie testovanej dosky ASRock bolo chudobnejšie, čo sa týka počtu, no o to zaujímavejšie. Škoda len, že na DVD s ovládačmi nie je prítomný inteligentný inštalátor, takže všetko treba robiť ručne alebo masovo automatickou inštaláciou preinštalovať všetko. Hlavný program A-Tuning musíme pochváliť za príjemný prehľadný dizajn, kde nájdete takmer rovnaké možnosti taktovania a sledovania teplôt ako v BIOS-e, no okrem toho aj časť užitočnú Disk Health Report informujúcu o zdraví diskov, ďalej časť USB Key, kde môžete vyrobiť kľúčik USB na logovanie do systému.
Nechýba ani akcelerátor siete LAN, podobne ako pri ostatných riešeniach s radičom Intel aj tu založený na systéme cFos, brandované ako XFast LAN. Prekvapila nás funkcia Good Night LED, kde môžu majitelia otvorených skriniek nastaviť nočný režim, aby všetky LED na doske zhasli. Miestna verzia cloudového úložiska, respektíve systému na zdieľanie médií sa volá OrbWeb ME a rovnako ako ostatné vyžaduje vytvoriť účet a na jednotlivých zariadeniach sa doň prihlásiť. ASRock ponúka aj svoj vlastný aplikačný obchod s názvom App Shop, ten je však podľa obsahu určený skôr ázijským používateľom.