Pripravte sa na zaujímavé fotenie

Archív NXT
0

Minulý mesiac nás spoločnosť Nikon pozvala na prezentáciu nových produktov do krásneho hradu a rezortu Konopiště neďaleko Prahy. Tu sme videli niekoľko očakávaných noviniek, ktoré sa v najbližších mesiacoch postupne začnú dostávať do obchodov.

Vďaka prostrediu a dostatku času sme mali možnosť všetku novú fotovýbavu vyskúšať, a hoci šlo len o predvýrobné verzie, z ktorých nemožno robiť finálne závery ani zverejňovať fotografie, môžeme vám priniesť naše prvé dojmy.

Nikon Coolpix P330

S týmto modelom vstupuje Nikon na zatiaľ neorané pole. Má síce v ponuke zaujímavý model kompaktného fotoaparátu pre nadšencov so záznamom RAW (je to už recenzovaný P7700), ale tento má pomerne masívne rozmery a určite by sme ho neoznačili za vreckový. Konkurenti však takéto modely ponúkajú, príkladom sú Canon a jeho PowerShot S110 či Olympus XZ-2.

P330-pred.jpg

Jeho predchodca P310 by skoro zodpovedal opisu, neponúkal však RAW a mal veľmi malý snímač. P330 to napravuje, prichádza s 12 Mpix snímačom BSI CMOS, čo znie veľmi rozumne. Ponúka k tomu objektív s veľmi užitočným rozsahom 24-120 mm a slušnou svetelnosťou aspoň na najširšom ohnisku (F1.8 až F5.6). Kompakt to bude rýchly, so svižným ostrením aj záznamom až 10 fotiek za sekundu, navyše nebude chýbať full HD video. S parádnym telom a jemným displejom, zabudovaným GPS a podporou 3D, hmotnosťou 200 gramov mu skoro nič nechýba. Azda len technológia Wi-Fi, ktorú si môžete dopriať cez adaptér WU-1. Úplne manuálne fotenie si užijeme už čoskoro.

Nikon Coolpix A

Zvláštne pomenovaný model je pre nás dosť nečakaná novinka, ktorá by možno ani nemusela mať v názve slovíčko Coolpix. Síce to je veľmi kompaktný fotoaparát a jeho objektív nie je vymeniteľný, no vnútri má výbavu zo zrkadlovky. Pracuje totiž so snímačom formátu DX, teda veľkosti APS-C a zrejme ide o legendárny „magický snímač", známy zo zrkadlovky D7000 (s podporou ISO do 25 600).

A-Handling.jpg

Pred snímačom nájdete objektív s pevným ohniskom 28 mm, čo nie je úplne široký krajinkársky rozhľad ani detailný portrétny záber; 28 mm ohnisko je ideálne skôr na pouličnú či inú situačnú fotografiu, kde neprekáža, že jediný spôsob, ako zoomovať, sú vlastné nohy. Objektív sa nám zdal poriadne ostrý a svetelný (F2.8), s možnosťou manuálneho ostrenia pomocou krúžku priamo na ňom. Telo je pritom naozaj vreckové, teda pokiaľ si nedokúpite voliteľný optický hľadáčik alebo prídavný blesk (základný vyskakovací blesk je súčasťou výbavy). Aby fotky naplno ukázali ostrosť objektívu a megapixely snímača, bol zo snímača odstránený OLPF, teda optický filter s funkciou antialias, známy aj ako low-pass filter. Fotkám tak hrozí efekt moiré, no my sme ho vyvolať nedokázali ani pri fotení najjemnejších textílií. S podporou 14-bitových súborov RAW, full HD videozáznamu a trojpalcovým LCD je to naozaj komplexný fotoaparát, ktorý bude tvrdou konkurenciou pre Fujifilm X100 (ten však už má takisto na ceste nástupcu). Na poli týchto zvláštnych hybridov sa čoskoro rozpúta tvrdá bitka o naše úspory.

A-zad.jpg


Nikon D7100

Posledná novinka a najväčšie prekvapenie bola nová sedemtisícovka. D7000 je legenda pre svoj skvelý snímač a všeobecne skvelý výkon vzhľadom na cenu. D7100 ho však prekonáva na celej čiare, azda v každom parametre. Hlavná novinka je, samozrejme, spínač s jeho rozlíšením až 24 Mpix, takže napriek veľkosti len APS-C môže tento fotoaparát produkovať fotky ako profesionálna zrkadlovka.

D7100-pred.jpg

Nemá od nej ďaleko ani z hľadiska zaostrovacích schopností, používa totiž systém Multi-Cam 3500DX s 51 zaostrovacími bodmi, z čoho 15 je krížových, pričom algoritmy tento systém prebral z profesionálnej D4, takže zvláda zaostrovať naozaj rýchlo a aj pri veľmi slabom svetle (-2 EV). Zaujímavé je, že aj pri tomto fotoaparáte chýba low-pass filter, takže v kombinácii s ostrými objektívmi a vysokým rozlíšením by mal byť obraz extra ostrý aj na pixelovej úrovni. Druhá zaujímavosť je dodatočný režim crop. APS-C, ako iste viete, je výrez z full frame snímača s 1,5-krát menšou plochou, takže aj objektívy majú na APS-C akoby 1,5-krát dlhšie ohnisko. Na D7100 si budete môcť zapnúť dodatočný 1,3-násobný crop, vďaka ktorému získate až dvojnásobné celkové predĺženie ohnísk. Obraz sa zmenší na 15 Mpix, čo je stále viac než dosť a nadpriemer pri dnešných zrkadlovkách APS-C, navyše je výhodné aj to, že v tomto výreze bude zrazu zaostrovací systém svojimi bodmi pokrývať takmer úplne celú scénu. Režim crop takisto zvyšuje maximálnu rýchlosť snímania zo 6 na 7 snímok za sekundu. Rozlíšenie a veľkosť displeja narastú na 3,2 palca a 1,2 milióna bodov a je tu aj odolnosť proti vode a prachu (dokonca na úrovni D800). Telo a rozmiestnenie ovládacích prvkov našťastie zostanú rovnaké ako na podarenom D7000. Zdá sa, že zrkadlovky APS-C ani s príchodom „lacných" full frame modelov nevymierajú, práve naopak.

D7100-zad.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať