QlikView: Analýzy rýchlo a jednoducho
Pojem business intelligence zahŕňa softvérové nástroje, ktoré umožňujú používateľom vytvárať analýzy a reporty, a to nielen z oblasti biznisu a podnikania. Mnohí používatelia na tieto účely využívajú program Microsoft Excel, ktorý je v prípade jednoduchých analýz postačujúci. Pri náročnejších úlohách je však situácia komplikovanejšia a vtedy treba použiť špecifický nástroj.
V rámci segmentu nástrojov business intelligence existuje viacero riešení. Mnohé z nich sú vytvorené špeciálne na zákazku pre konkrétne spoločnosti. Program QlikView je však univerzálne riešenie, ktoré môže využívať jednotlivec na vlastné ciele, ako aj firma na rozsiahly reporting. My sme QlikView otestovali v prvom menovanom prípade.
QlikView v praxi
Program sme vyskúšali na modelovom príklade - analyzovali sme databázu predplatiteľov magazínu PC REVUE a ostatných periodík, ktoré vychádzajú alebo v minulosti vychádzali pod hlavičkou vydavateľstva Digital Visions. Neúplná databáza pozostávala z 280 000 riadkov, ktoré obsahovali údaje o aktuálnych a bývalých predplatiteľoch, predplatených magazínoch a konkrétnych vydaniach, ako aj adresy predplatiteľov.
Párovanie databázy s programom QlikView je otázka niekoľkých sekúnd. Hoci je program pomerne intuitívny na používanie, očakáva sa, že používateľ má základné technické myslenie a dokáže vykonať jednoduché úpravy v skripte, prípadne si dokáže vytvoriť grafy v Exceli. To sa týka používateľa, ktorý pracuje s dostupnou databázou, upravuje ju a vytvára analýzu. Výsledkom jeho práce je model, ktorý pri správnom navrhnutí predstavuje výborný nástroj na analýzu a vytváranie reportov. S vytvorenými modelmi dokážu bez problémov pracovať aj menej zdatní používatelia, v tomto smere QlikView skutočne vyniká - ak si vytvoríte nejakú analýzu v Exceli, pri práci s ňou treba chápať, ako bola navrhnutá a ako funguje. V prípade QlikView toto „pozadie" nepotrebujete poznať, lebo všetky potrebné informácie sú priamo pred vami, modely sú prehľadné a intuitívne na používanie.
My sme si počas testovania vytvorili funkčný model v priebehu dvoch hodín. Našu databázu sme dokázali pomocou QlikView prezentovať ako súbor interaktívnych prvkov, ktoré poskytujú informácie o počte predplatiteľov za jednotlivé roky vrátane prehľadného grafu. Ďalší graf ponúka rýchly prehľad a porovnanie popularity magazínov. Vďaka skriptom, ktoré vytvorili iní používatelia a zdieľajú ich na internete, sme mali k dispozícii aj interaktívnu mapu Slovenska. Na nej je prehľadne znázornené, v ktorých mestách predplatitelia bývajú a kde je ich najviac. Asi nikoho neprekvapí, že najviac predplatiteľov máme z Bratislavy, na druhom mieste sú Košice. Hoci sme si vytvorili náš model iba z jednej databázy, sila QlikView spočíva v tom, že program dokáže výborne párovať a pracovať aj s viacerými databázami a zdrojmi dát súbežne.
Vytvorený model pozostáva z interaktívnych prvkov a poskytuje rýchly prístup k potrebným údajom
Interaktivita prvkov spočíva v tom, že používateľ môže s modelom ľubovoľne pracovať. K dispozícii je panel vyhľadávania, kľúčové slovo sa hľadá v rámci celej databázy. Okrem toho sme si vytvorili aj užitočné filtre, ktoré nám umožnili vybrať si jeden alebo viac konkrétnych magazínov, definovať si rok alebo mesiac. Tieto filtre sa dajú neobmedzene kombinovať, používateľ tak v priebehu pár sekúnd získa všetky potrebné informácie. Z jeho pohľadu je výborné, že filtrovanie a výber konkrétnych parametrov možno vykonať jednoduchým klikaním myši, prípadne dotykom prsta, ak s modelom pracujete na zariadení s dotykovou obrazovkou. My sme si takýmto spôsobom zobrazili počet predplatených magazínov PC REVUE za február 2013 a tento údaj sme porovnali s predchádzajúcim rokom. Možností je, samozrejme, oveľa viac. K modelom môžete pristupovať aj cez internet, rozhranie využíva technológiu HTML5, umožňujúcu prezentovať analýzu, reportáže a interaktívny model aj cez iPad alebo iný tablet.
Rôznorodé využitie
QlikView má rôznorodé využitie - od jednotlivca až po celopodnikové implementácie pre stovky používateľov. Program si poradí aj s analýzami big data s miliardami údajov. Plnohodnotná edícia Personal je k dispozícii zadarmo a jej jediné obmedzenie je v tom, že vytvorený model nespustíte na inom počítači. No ak si chcete vytvoriť jednoduchú analýzu alebo sa oboznámiť s tým, čo tento program dokáže, je to výborná pomôcka. Akokoľvek odstrašujúco môže znieť pojem business intelligence, je pravdepodobné, že po úvodnom oboznámení si QlikView obľúbite a budete ho využívať na súkromné účely. Používatelia, ktorí v zamestnaní pracujú s analýzami a reportmi, si môžu takýmto spôsobom porovnať QlikView s ich pracovným nástrojom, študenti ho môžu využiť pri rôznych projektoch do školy. Ostatní používatelia, ktorí by sa chceli pohrať s už hotovými modelmi, majú k dispozícii webovú stránku eu.demo.qlikview.com, kde sa okrem iného nachádza aj kompletná databáza olympijských hier, vytvorená v QlikView.
QlikView je aktuálne umiestnený ako líder v gartnerovskom Magickom kvadrante v segmente business intelligence. Tento nástroj momentálne využíva viac ako 400 000 používateľov vo vyše 100 krajinách sveta. QlikView im v porovnaní s konkurenciou ponúka dôležité dáta a výsledky v kratšom čase a s nižšími prevádzkovými nákladmi. Hoci edícia Personal je k dispozícii zadarmo, ns podnikové využitie treba zakúpiť plnohodnotné licencie. Licencia QV Local Client stojí 1212 EUR vrátane servisnej podpory na prvý rok. Návratnosť investície je niekoľko mesiacov od spustenia. Distribúciu licencií QlikView na Slovensku zabezpečuje autorizovaný partner, spoločnosť EMARK, ktorá zároveň poskytuje aj školenie a poradenstvo.
Pohrajte sa s databázou olympijských hier, vytvorenou v programe QlikView
Zapožičal: EMARK