ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Razer Cynosa v2 / Slušne programovateľná „membránovka“

0

Membránové klávesnice zvyčajne predstavujú lacnejšiu alternatívu k mechanickým. A to často veľmi výrazne. Cynosu v2 však výrobca poňal trochu inak. Cenu nastavil na úroveň, na ktorej začínajú najlacnejšie klávesnice s mechanickými spínačmi. To by mohlo znamenať, že sa peniaze ušetrené za spínače mohli pozitívne prejaviť v iných kvalitatívnych prvkoch, v ktorých lowendové „mechaniky“ zaostávajú.

Vyhotovenie tela je na priemernej úrovni. Hmotnosť má rovných 800 g a hoci nepôsobí dojmom lacného produktu, ani vás nijako neohúri. Čo sa týka pevnosti, charakteru materiálu a povedzme povrchovej úpravy, zrejme nájdete aj klávesnice lacnejšie o tretinu až polovicu, ktoré budú na tom podobne. Telo je celoplastové s jemne zdrsnenou povrchovou úpravou – zozadu i spredu (priestor medzi klávesmi). 

Klávesy sú však už úplne obyčajné, klzké, čo je trochu škoda. Kábel je iba pogumovaný, bez opletenia, ale treba poznamenať, že je pomerne robustný. Je hrubší a na strane konektora i lepšie zapuzdrený, než býva bežné. 

Zo spodnej strany klávesnice je šikovná drážka, respektíve káblový organizér. Nad rámec bežných klávesníc sú dve rôzne veľkosti nožičiek. Podľa vlastnej potreby si tak môžete prispôsobiť sklon. Pri voľbe kratších je zdvih pomerne neštandardný a zápästia sa pri ňom menej prehýbajú, čo môže byť pri dlhom používaní oslobodzujúce.


Sklon si možno prispôsobiť voľbou správnych nožičiek

Rozloženie a formátovanie klávesov je pomerne štandardné, aj keď treba poznamenať, že klávesnica je dostupná iba s jednoriadkovým Enterom a dlhým ľavým Shiftom (t. j. US layout). Rozstupy medzi jednotlivými blokmi klávesov sú tak akurát a osviežením Cynosy je audiopanel. Ten slúži na prepínanie skladieb v playliste a úpravu hlasitosti kolískovým tlačidlom. Umiestnený je vhodne v pravom hornom rohu, kde by ste inak hľadali indikačné LED. Tie sa presunuli nad kurzorové šípky, kde má okrem Caps, Num a Scr locku svoju diódu aj makrá či herný režim.


Audiopanel s kolískovým regulátorom hlasitosti je poruke

Sila potrebná na stlačenie je zhruba 45 g, teda na úrovni spínačov Cherry MX Brown. To znamená, že chod nie je príliš mäkký ani tuhý, ale tak akurát na univerzálne použitie. Na hranie aj písanie.

Po celej ploche sa dobre stláčajú aj väčšie klávesy. Typicky problematický medzerník perfektne reaguje i na jeho kraji, ale zapasovanie a vytesnenie je už priemerné. Širšie a vyššie klávesy sú preto hlučnejšie. To sa však týka takmer všetkých klávesníc.

Cynosa v2 vyniká najmä možnosťami funkčných úprav všetkých klávesov. Cez Hypershift (stlačením Fn alebo voliteľne aj iného klávesu či tlačidla myši) môže mať jeden aj viac funkcií. K tomu si môžete každé tlačidlo podsvietiť ľubovoľnou farbou zo spektra RGB.


Editor na nastavenie osvetlenia nekladie medze fantázii

Vďaka svetlovodivému substrátu sú bezchybne podsvietenie aj viacriadkové klávesy, no treba počítať s tým, že svetlo výrazne presvitá i medzi klávesmi a rôzne farby vedľa seba sa trochu zlievajú. Namiesto červeného WASD môžete mať hoci oranžové, pokiaľ okolité klávesy svietia nažlto. Dobré je, že jas podsvietenia možno plynulo regulovať po jednotkách percent, a to od intenzity, že sotva svieti, až po ostré prenikavé svetlo.

„Funkčne výborná, ale vzhľadom na vcelku obyčajnú konštrukciu predsa len trochu drahá klávesnica.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkové možnosti prispôsobenia si všetkých klávesov, vynikajúci softvér (Razer Synapse 3), šikovný audiopanel, solídna pevnosť konštrukcie, možnosť výberu medzi rôzne vysokými nožičkami
- Na membránovú klávesnicu vysoká cena


                       

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať