Recenzia: Corsair M65 RGB Elite - Originál s extrémnymi 18 000 DPI
Púta sa seba pozornosť tak unikátnymi črtami, ako i mimoriadne vysokým rozlíšením snímača. Corsair s touto myšou mieri na Olymp.
Na prvý pohľad telo s rozšírenou opierkou na palec ešte zvláštne nevyzerá. Punc netradičnosti dodáva až hliníkový podvozok, ktorý sa smerom dozadu postupne zužuje. Zvrchu je, naopak, zadná časť najširšia, a tak medzi kovovou základňou a gripmi vznikajú zospodu pomerne veľké medzery. Takáto otvorená konštrukcia v kombinácii s prvotriednym spracovaním vytvára skvelý prvý dojem. Navyše keď je všetko skalopevné a povrchová úprava, najmä v prípade „pieskovaných“ gripov, prvotriedna. K tomu sa ponúka i možnosť prispôsobenia si hmotnosti v rozsahu 20 g (97 – 117 g), a to ešte môžete kalkulovať s tým, či uberiete zozadu alebo spredu. Záleží na tom, ktoré závažia (ne)použijete.
Za pochvalu stojí i mäkký kábel a pozornosti nemôže uniknúť ani odstreľovacie tlačidlo pod palcom, ktoré je charakteristické pre túto myš. Pri jeho stlačení (a držaní) v hre prepína do režimu s nižším DPI, vďaka čomu sa pri mierení zníži citlivosť a na cieľ tak možno rýchlejšie a presnejšie zamieriť. Naozaj to funguje a na bojisku zvýhodňuje oproti protihráčom (testované v Battlefield V).
Jedinú výhradu mám k tomu, že myš vnucuje „claw grip“, keď má používateľ v miestach nad spínačmi tlačiť špičkami prstov. Na tradičnejší úchop s natiahnutými prstami, dotláčajúc tlačidlá bruškami, je táto myš doslova nevhodná. Jednak preto, že hlavné tlačidlá smerom ku koncom už nepríjemne perujú (a stisk je neistý), navyše v kombinácii s dlhšími prstami bude prikrátke i 116-milimetrové telo. Takže napriek tomu, že má M65 mnoho predpokladov i na profesionálne, respektíve neherné použitie, priľne zrejme iba k rukám hráčov.
Inak sú všade prémiové spínače Omron, na ktorých reakcie sa môžete spoľahnúť. Vyzdvihnúť treba i stabilné koliesko, ktoré sa vôbec nekýva do strán.
Hlavná hviezda večera je optický snímač Pixart PMW3391. Z komplexného pohľadu ide o to najlepšie, čo je dnes dostupné. Výbornú presnosť dosahuje už pri nízkych DPI (od 2000) a nijako nestráca ani pri konečných 18 000 DPI. Takéto vysoké rozlíšenie príde vhod najmä v zobrazovacích sústavách s viacerými monitormi 4K a podobne.
Porovnanie jemnosti pri kreslení v skicári. Rozdiel medzi 4000 DPI (vľavo) a 18 000 DPI (vpravo)
K špičke patrí i rýchly softvér Corsair iCUE. Aj keď funkčne je stále chudobnejší než konkurenčný Swarm (Roccat) či Synapse (Razer). Túto myš však nijako neobmedzuje, a pokiaľ bolo cieľom výrobcu zostrojiť jednoúčelovú myš na strieľačky z prvej osoby, podarilo sa mu to na výbornú.
„Perfektná myš, ktorá by nemala uniknúť hráčom FPS.“
Plusy/mínusy
+ Špičkový snímač s vysokým rozlíšením, hmotnostné prispôsobenie, pevná konštrukcia, skvelá ergonómia, odolný povrch, príjemný na dotyk, regulovateľné osvetlenie RGB
- Optimalizovaní na jeden typ držania - jednoúčelovosť
Cena: 75 EUR
Hodnotenie:
Ergonómia: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Funkcionalita: 95 %
Optika: 100 %
Celkovo: 89 %
Zobrazit Galériu