Recenzia: Fortron Hydro GE (650 W) - Výkonný, účinný a za dobré peniaze
Zdroje Fortronu sa značkami ako Blue Storm (II), Epsilon či Saga vryli do počítačovej histórie hrubým písmom. Aj keď neboli úplne perfektné, zaznamenali úspech. Firma však už prezbrojila a ich duchovným nástupcom je rad Hydro, umiestnený niekde medzi (lacnejšie) Raider II a „platinový“ rad Aurum, teda do mainstreamu. A nenechajte sa zmiasť názvom, s vodou nemajú nič spoločné.
Hydro GE má modulárnu kabeláž a treba poznamenať, že na výbornej úrovni. Prierez vodičov je slušný, AWG 18 je minimálne na 12 V vetve, ale káble sú hlavne ploché a s nadpriemernou dĺžkou, ktorá nikdy nie je na škodu. Horšie je to už s vyhotovením skrinky. Tu spomenieme najvýraznejší nedostatok.
K tenším plechom by som nič nemal, no vrchný kryt s ventilátorom nešikovne leží na hranách mriežky a vo finále k zvyšku nesedí úplne tak, ako by mal. Zhruba v strede je i mierne vypuklý. To v kombinácii s vyššími otáčkami nerobí dobrotu, a ak počítačová skrinka nemá v zdrojovej pozícii perfektný tlmiaci materiál, môže zdroj drnčať a vibrácie sa budú na kostru skrinky šíriť (a dunieť v nej) efektívnejšie, než by ste chceli.
Fortron použil ventilátor s nadštandardnou 135 mm veľkosťou. Tá by teoreticky umožňovala efektívnejšie chladenie (väčší rotor je pri nižších otáčkach efektívnejší), no to by nemohol fungovať od pomerne hlučných 1430 otáčok. Treba však poznamenať, že tie si drží i vo vyššej záťaži (keď už bude zdroj obyčajne prehlušený iným komponentom), každopádne tabuľkový parameter hovoriaci o 830 otáčkach do záťaže 70 % nemôžem potvrdiť.
Ostatné vlastnosti sú však už výborné, obzvlášť pri cene pod 90 eur, za ktorú sa dá tento 650-wattový variant kúpiť. Účinnosť v rozmedzí 91,2 – 93,5 % je zatiaľ najvyššia, akú som pri zdroji s nálepkou 80Plus Gold nameral. Nižšie než pri ostatných zdrojoch je i zvlnenie napätia, a to i pri nízkom výkone (typicky v nečinnosti). V tomto smere testovaný Hydro GE naozaj boduje.
Potešujúca je i prítomnosť japonských kondenzátorov. Na primárnej filtrácii je Nippon Chemi-Con (KMW), ďalej potom (takisto kvalitné) kondenzátory Rubycon a trochu zamrzia možno len CapXony na sekundári. Vcelku však musím použitý návrh i s ohľadom na namerané veľmi dobré výsledky hodnotiť kladne. Takisto treba vyzdvihnúť čisté PCB s perfektným spájkovaním (nebýva štandardnom), už len zapracovať na lepšom vyhotovení skrinky a môžeme hovoriť o komplexne vhodnej alternatívne do výkonných počítačov. A vďaka nadštandardnému počtu konektorov SATA nielen herných.
Konektorová výbava a dĺžky káblov: 1× 24-pin (600 mm), 1× 4+4-pin (700 mm), 4× 6+2-pin (500 – 750 mm), 12× SATA (500 – 1000 mm), 3× Molex (820 – 920 mm), 1× 4-pin FDD (980 mm)
„Rozumná kvalita a výhodný pomer cena/výkon, to je Hydro GE.“
+ Prijateľná cena, na 80Plus Gold nadpriemerná účinnosť, veľmi nízke zvlnenie napätia, nadštandardne dlhá a kvalitná modulárna kabeláž, až 12 konektorov SATA
- Nižšia kvalita šasi, hlučnejší ventilátor (a zbytočne)
Cena: 88 EUR
Cena/výkon: 90 %
Účinnosť: 90 %
Kvalita osadenia: 90 %
Tichosť: 70 %
Hodnotenie: 85 %