CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Gigabyte GTX 1660 Ti Gaming OC 6G - Definícia herného mainstreamu

0

Je veľmi pravdepodobné, že aktuálna architektúra GPU nVidie Turing výrazne rozšíri arzenál grafických kariet. Počet modelov s rôzne vybavenými jadrami sa už teraz približuje k číslovke, ktorá uzatvárala minulú generáciu. A to sme ešte len na začiatku tejto cesty.

K rýchlemu nástupu prispelo aj početné vydanie troch raytracingových grafík naraz. Táto prvá vlna bola a je určená pre náročnejších používateľov. Aj preto sa spočiatku valila negatívna kritika na adresu vysokej ceny a mnohí sa i obávali o osud nástupkyne obľúbenej a do zostáv najčastejšie osadzovanej GTX 1060. Tí, čo predbiehali, za ňu pasovali RTX 2060, ktorá sa však vymyká z tejto cenovej kategórie a je podstatne drahšia. V skutočnosti toto žezlo preberá až GTX 1660 Ti.

Grafická pamäť zostala na 6 GB, ibaže GDDR6 sú už rýchlejšie (ako GDDR5 na GTX 1060), no šírka pamäťovej zbernice sa nezmenila. Zvýšil sa však počet stream (CUDA) procesorov z 1280 na 1536. Rasterizačné jednotky sú v nezmenenom počte 48, textúrovacích 16 pribudlo (spolu ich je 96). Počet tranzistorov obsiahnutých v jadre nVidia udáva na ťažko predstaviteľných 6600 miliónov, čo je v rovnakej cenovej kategórii, resp. v porovnaní s GTX 1060 o polovicu viac. To si, samozrejme, aj napriek zmenšeniu výrobného postupu ­FinFETov zo 16 na 12 nanometrov vyžiadalo o 42 % väčšiu plochu jadra (284 mm2), no TDP v parametroch je stále rovnaké – 120 W.

Testovaná karta Gigabytu je orientovaná viac na dĺžku (má 280 mm), vďaka čomu môže mať veľký chladič a zároveň byť iba dvojslotová, takže na doske toho pod sebou veľa neblokuje. Vyhotovenie pôsobí lacnejším dojmom, pretože z plastu je i backplate. Ten tým síce prichádza o chladiacu funkciu, stále však PCB chráni, či už pred kovovými sponami chladiča na procesore, alebo pred ohýbaním.

Ventilátory sú tu tri 82-milimetrové, pričom prostredný sa otáča v protismere ostatných na zníženie turbulentného prúdenia a zvýšenie efektivity. Rovnaký systém používa aj výkonnejšia Gigabyte RTX 2080 Gaming OC, len GTX 1660 Ti nie je taká ovešaná „železom“ a má o tretinu nižšiu hmotnosť (670 g).

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Na lepšie odrazenie sa pri interpretácii výsledkov pomôže porovnanie s konkurenčným modelom MSI GTX 1660 Ti Gaming X. Rozdiely vo výkone siahajú od nepostrehnuteľných po žiadne. Napriek tomu je dobré poznamenať, že maximálna zaznamenaná frekvencia GPU na grafike Gigabyte bola o 30 MHz vyššia (1995 MHz). To môže byť dané o málinko lepším čipom alebo efektívnejším napájaním. Limit spotreby majú totiž obidve karty rovnaký a nameraný príkon na grafike MSI je zhruba úmerne vyšší tomu, o koľko intenzívnejšie je osvetlenie LED RGB. Karta Gigabyte je v tomto smere konzervatívnejšia a jediný svietiaci prvok je logo výrobcu.

Toto sú však drobnosti, ktoré pri reálnom používaní ťažko rozoznáte. Oveľa podstatnejší je tichší chod grafickej karty Gigabyte. Jej chladič je účinnejší, čo vo vysokej záťaži „na automatike“ znamená o decibel nižšiu hlučnosť pri teplote GPU nižšej o 2 °C. Do týchto výsledkov zasahujú i mimoriadne tiché cievky. Jemne síce ševelia, čo je prirodzené, no v horizonte ostatných troch rokov si nespomínam na žiadnu kartu v tejto výkonnostnej kategórii, ktorá by ich mala tichšie. To sa potom hneď s inou vervou nastavujú ventilátory s ohľadom na najtichšiu prevádzku. Na takéto ladenie je dobre použiteľná jednoduchá, ale funkčná aplikácia Aorus Engine. Tá bežným spôsobom umožňuje nastaviť rýchlosť otáčok v závislosti od teploty grafického jadra. Vietor do plachiet mu môžete pustiť i mimo záťaže, keď sa ventilátor vo východiskových nastaveniach vypína, pričom teplota GPU je vzhľadom na takýto pokojový stav pomerne vysoká (39 °C).


Okrem monitoringu frekvencií a napätia obslužná aplikácia Aorus Engine umožňuje detailné nastavenie priebehu otáčok, zvýšenie limitu spotreby či manuálne pretaktovanie jadra i pamätí

Hodnotenie

Na tejto grafike ťažko nájsť nejaké zápory. Na prvý pohľad síce nevyzerá veľmi vábne, ale pod kapotou funguje všetko náramne. Frekvenčne za inými modelmi nezaostáva (naopak, má navrch), je za prijateľnú cenu a hlavne dobre zapadne i do tichších herných zostáv.

Chladič Windforce 3X, ktorý Gigabyte vyvíja a rôzne upravuje už roky, má štedré rezervy a nekazia mu to ani zvyčajne otravné cievky (tu o nich nebudete vedieť). Na vysoké detaily v hrách v rozlíšení full HD je GTX 1660 Ti Gaming OC na nasledujúce dva roky skvelá voľba.

„Perfektne vyvážená grafika: od výkonu cez chladenie až po cenu.“

 

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný pomer cena/výkon, tichý a účinný chladič, tichučké cievky, dvojslotový dizajn (t. j. úzky profil), prijateľná cena
- Krehkejšie vyhotovenie (priveľa plastov)

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Gaming pocitac pamat vykon zabava hry gamer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať