Revolučná technológia dokáže premeniť CO₂ na použiteľné palivo
Centrum pre hybridné prístupy v oblasti solárnej energie amerického ministerstva energetiky implementovalo revolučnú stratégiu, ktorá využíva kremíkový materiál s vysokou povrchovou plochou na generovanie kvapalného paliva pomocou slnečného svetla, oxidu uhličitého a vody. Výskumníci zistili, že trojrozmerné kremíkové mikropiliere výrazne zlepšili účinnosť systému a priniesli požadovaný produkt.
Zdroj Foto: CHASE
Vedci uskutočnili dva samostatné experimenty, pri ktorých umiestnili iný typ katalyzátora na kremíkovú fotoelektródu, čo im pomohlo analyzovať experiment na molekulárnej úrovni. S rôznymi katalyzátormi na kremíkovej fotoelektróde vedci dokázali premeniť CO2 a vodu na palivo podobne ako pri fotosyntéze. Prvé výsledky ukázali, že kobalt produkuje metanol so zvýšenou prúdovou hustotou, zatiaľ čo rénium vykazuje zvýšenú trvanlivosť a selektivitu pri premene oxidu uhoľnatého na metanol.
Tento pokrok vo výrobe obnoviteľnej energie by mohol mať významný vplyv na zníženie emisií uhlíka a pomôcť ťažkému priemyslu a aplikáciám, ktoré sa zvyčajne spoliehajú na špinavé zdroje energie, prejsť na čistejšie alternatívy. Využitím slnečného svetla a využitím hojných zdrojov, ako je CO2 a voda, má táto technológia potenciál revolučne zmeniť spôsob, ako uvažujeme o výrobe palív.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: freepik.com.
Zobrazit Galériu