Rozlíšenie 4K – marketingová bublina alebo trhák?
Pamätáte sa na časy, keď začali jednotlivé TV značky masívne propagovať 3D a jeho výhody? A koľkí ste si 3D naozaj zakúpili? A teraz ruku na srdce: Kedy ste si naposledy pozreli 3D film? Na trh prichádza ďalší TV trhák - 4K. Rozlíšenie 4× väčšie ako full HD. No má zmysel? Nie je to len ďalšia marketingová bublina, ako bolo kedysi 3D s okuliarmi, ktoré dnes doma prakticky nikto nepozerá?
Alebo je to skutočne prelomová technológia, ktorá posunie kvalitu domácej zábavy na novú úroveň? Marketingoví mágovia by povedali „I love 4K", technologickí nadšenci zas, že 4K dokáže konkurovať v digitálnej kvalite 35 mm kinofilmu. Ako je to teda podľa nás?
4K televízor od firmy LG v predajnej sieti NAY: Pozreli sme si aj prezentáciu najnovšieho televízora s rozlíšením 4K v predajnej sieti NAY Elektrodom. Hovorili sme s obchodným riaditeľom tejto siete o predaji takýchto televízorov na Slovensku.
Čo je to vlastne 4K?
Rozlíšenie 4K vychádza z anglického ekvivalentu pre 4000 stĺpcových pixelov, teda asi štvornásobného full HD rozlíšenia. V praxi sa zatiaľ začali uplatňovať dve 4K rozlíšenia. Prvé je skôr komerčné, označované ako 4K Ultra HD, Quad Full HD (QFHD) alebo aj UHDTV. Zodpovedá rozlíšeniu 3840 × 2160 pixelov (8,3 milióna pixelov spolu, pomer strán 16:9) a takéto rozlíšenie je odporúčané aj organizáciou ITU pre 4K. Pozor, odporúčané, nie štandardizované. Potom je tu iné 4K, s ktorým sa stretnete v menšom množstve prípadov, a to DCI 4K, skôr profesionálne 4K riešenie pre svet kina, ktoré pracuje s rozlíšením 4096 × 2160 pixelov (8,8 milióna pixelov, pomer strán asi 17:9), čo je natívne rozlíšenie pre digitálne 4K projektory a 4K kinokamery.
Úprava na komerčné 4K Ultra HD prebieha jednoduchým osekaním pixelov. Doteraz bol obraz označovaný podľa počtu horizontálnych pixelov, napr. full HD ako 1080p značilo rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov. Pri 4K presedlávame na vertikálne počty. Znie to lepšie. V praxi má 4K dvojnásobne hustejšie pokrytie pixelov pri rovnakej veľkosti obrazovky ako full HD z horizontálneho aj vertikálneho pohľadu, takže v praxi je 4K v porovnaní s full HD rozlíšením naozaj štvornásobne väčšie rozlíšenie, čo sa týka počtu pixelov.
Porovnanie rozlíšení - od bežného obrazu SD TV cez full HD, 4K až po 8K. Dnes sme v dobe komerčne dostupných 4K zariadení.
Nevyriešené problémy
Budeme sa zaoberať tými zásadnými. Keby ste chceli zájsť hlbšie pri hľadaní pravdy, ako vníma pixel ľudské oko a ako kinopriemysel, naskenujte si QR kód pri tomto článku. Prvý problém 4K je v tom, že neexistuje obsah. Spoločnosť Sony, ako obrovský producent filmov, ohlásila pre spotrebiteľský trh na rok 2013 „až" 7 kinofilmov v 4K rozlíšení, aj to sú iba remaky filmov, ktoré boli natočené 4K kamerami. 4K a dokonca aj 8K kamerami sa dnes už filmy točia úplne bežne. Tu možno argumentovať, že obsah príde, podobne ako prišiel full HD obsah (súhlasíme) a že existuje upscaling. Pri upscalingu nesúhlasíme, pretože ide o matematické dopočítanie pixelov a je to asi taký rozdiel, ako keby ste jedli skutočný rezeň a sójové mäso.
Ak neexistuje obsah od dodávateľov, môžeme si ho vytvoriť sami. Áno, ale takýchto zariadení je zatiaľ žalostne málo. 4K nahrávanie zvládne outdoorová kamera GoPro Hero 3 Black, niekoľko kamier Sony, Canon či JVC. Vždy počítajte s vyššími cenami. Vynára sa však otázka „skladovania" takéhoto obsahu, keďže hodinový 4K film v 24 fps, to je viac ako 25 GB dát. Jedna z možností sú disky Blu-ray, ktoré túto kapacitu aj na celovečerný film zvládnu, ale v drvivej väčšine prípadov budete potrebovať nový prehrávač. Pri vlastnom obsahu je možnosť odoslať video na YouTube, ktorý podporuje videá do rozlíšenia 4096 × 3072 pixelov. A tu sa dostaneme k odpovedi, na čo sú nám širokopásmové a optické pripojenia na internet. Drobnôstka (ale pomerne dôležitá) je kábel. Kábel HDMI 1.4a síce kapacitne zvládne prenos 4K videa, ale už nie 4K 3D videa a verte tomu, že to bude ďalší krok, na ktorý sa nás producenti TV budú snažiť nahovoriť. Pripomeňme ešte, že fotografie z väčšiny fotoaparátov možno sledovať pri plnom zobrazení na 4K.
Zariadenia, ceny, motivácia
Zariadení na projekciu 4K obrazu je niekoľko a povedzme, že dostatok. Od monitorov (Sony, Sharp, Panasonic, IBM, Eizo) cez projektory (Barco, Sony) až po TV (Samsung, LG, Sony, Toshiba, Panasonic). Motivátorom predaja 4K je práve televízny priemysel, či skôr producenti TV, pretože 4K vytvára jednoducho efekt „wow". Rozmach, ktorým prešlo 3D, sa pomaly vytráca, pretože spotrebiteľ chce 3D bez okuliarov. Ceny 4K televízorov sú dnes nad úrovňou 10 000 eur, aj keď časom klesnú aj na polovičnú hodnotu aktuálnych cien. Vývoj napreduje a zvýšené predaje tlačia na cenu. Kde je však motivácia celého 4K priemyslu? U výrobcov 4K televízorov. Je to výborný predajný argument, pocit, že máte doma niečo kvalitnejšie. Lenže znamená vyššie rozlíšenie obrazu naozaj aj lepšiu kvalitu? Znamená lepšiu ostrosť, ale nie zaručene kvalitu.
Zvyšovanie počtu pixelov má zmysel, vidieť ho aj voľným okom, ale iba do určitej vzdialenosti. Oko je jednoducho analógový prístroj s obmedzeným množstvom pixelov, ale dokonalou optikou. No obmedzená schopnosť rozpoznávania detailov (do akej vzdialenosti dokážete rozoznať zrnká piesku na pláži?) je presne dôvod toho, že výhody ostrosti 4K vidíte pri sledovaní obsahu iba do určitej (pomerne malej) vzdialenosti. A bežný používateľ predsa neposúva gauč bližšie k TV, ale skôr zväčšuje televízor. A ďalší zaujímavý pohľad zo štatistík predaja. Ľudia nechcú obrovské TV (70 a viacpalcové), orientujú sa na veľkosti okolo 40, maximálne 50 palcov. Prečo sa teda snažia výrobcovia predať veľké obrazovky? Odpoveď sa skrýva trocha hlbšie a je trocha rafinovanejšia. Televízor je jedno veľké „sklo" a je z pohľadu výroby jednoduchšie a najmä lacnejšie vyrobiť jedno 84-palcové sklo a orezať ho na štyri 42-palcové. A ďalšia vec - je jednoduchšie predávať veľkosť obrazu a na kontrast, vernosť farieb, najrôznejšie chybné efekty pri zobrazovaní mierne zabudnúť. Vedeli ste napríklad, že pri dynamických scénach sa na klasických LCD TV (a 4K sú v drvivej väčšine LCD) stráca až 40 % rozlíšenia obrazu? To vám predajca nepovie, ani to, že 4K LCD je jednoduchšie a lacnejšie na výrobu ako 4K OLED, čo je úplne iná liga.
Jedno z dostupných zariadení na natáčanie 4K obsahu - outdoorová kamera GoPro Hero 3 Black Edition
Predaje 4K televízorov budú napriek všetkému rásť, aspoň určitý čas. Výhody 4K vidíme napríklad v poriadne drahom gamingu (4K OLED TV, 4K konzola, 4K grafická karta). Pokiaľ však nebude dostatok 4K obsahu, nedá sa takýto televízor naplno využiť.