Samsung 960 Pro (512 GB): Konečne nekompromisné SSD
Podpora rozhrania NVMe, a teda komunikácia cez rýchlu zbernicu PCI Express značí iba vysoký potenciál, ktorý však veľa SSD nevyužíva. Keď začnete od najnižšej ceny, prídete na všetky tie nedostatky, napríklad zápis Intel 600p zostal na úrovni SATA 3 a výkon mnohých modelov na čele so Samsung 960 Evo pri zápise veľkých súborov výrazne klesá po pretečení buffera SLC.
Vlastnosťou OCZ RevoDrive 400 je zase priebeh IOPS s obrovskými skokmi, respektíve pravidelnými výkyvmi. Ten je však už cenou na úrovni Samsung 960 Pro, ktorý sme podrobili detailnému testovaniu. Sumár výsledkov z bežne dostupných benchmarkov, s ktorými môžete doma porovnať i vaše SSD, prikladáme štandardne v tabuľke. Hodnotiť však budeme podľa praktických testov. Po dráhe RAM disk ↔ SSD sme prenášali rôzne veľké súbory – od najmenších cez stále pomerne malé, väčšie až po veľké niekoľkogigabajtové súbory, pri ktorých je výkon SSD najvyšší. Rýchlosť sekvenčného čítania je v priemere 1,8 GB/s a zápisu 1,5 GB/s, čo je až dvakrát viac, než ponúka konkurenčný OCZ RD 400. Výkon je to mimoriadne vysoký a SSD sa pri ňom celkom zapotí, pomocou termovízie sme z povrchu radiča odčítali až 84 °C. Možno by stálo za úvahu pouvažovať o nejakom elegantnom chladiči. Dobrá správa však je, že vysoké zahrievanie nemá vplyv na výkon (ako je to so životnosťou, to je už otázne), ten je stále viac-menej konštantný bez ohľadu na dĺžku trvania prenosu a objem prenášaných dát.
Zahrievanie pri bežnej záťaži (vľavo) a pri maximálnom výkone (vpravo)
Zložku so súbormi s veľkosťou 5 – 10 MB prelúska rýchlosťou okolo 1,2 GB/s, menšie súbory (427 – 1235 kB) potom pri 600 MB/s a najmenšie (12 – 59 kB) okolo 25 MB/s. S menšími súbormi to už až také terno nie je, resp. oproti iným podobným riešeniam nevyniká a je na tom veľmi podobne. Jedna z predností sú pamäte, konkrétne nová generácia 48-vrstvových MLC. Garantovaný zápis tohto 512-gigabajtového variantu je až 400 TB. Aj preto ide o zaujímavú voľbu aj do servera. Moderné základné dosky už majú dva sloty M.2, cez ktoré podporujú i pole RAID. Toto SSD vrelo odporúčame i profesionálom, ktorí masívne pracujú s videom v 4K. Do počítačov pre grafikov, rekreačných kameramanov, fotografov či hráčov veľký zmysel nemá. Rýchlym čítaním sa vyznačujú i lacnejšie SSD, zaujímavo vyzerá i variant Evo. Pro je skrátka pre profesionálov a najnáročnejších používateľov, ktorí na dennej báze pracujú s veľkým množstvom veľkých súborov, a čím rýchlejší flow IOPS je, tým je práca efektívnejšia. To však výrobca naznačuje i v názve – Pro (= pre profesionálov).
Na záver dôležité upozornenie: Po fyzickej inštalácii SSD potom nezabudnite ani na inštaláciu potrebného ovládača (NVMe) pre operačný systém. Bez neho by ste sa ukrátili o poriadnu porciu výkonu.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Extrémny výkon čítania i zápisu, vo všetkom lepší než podobne drahý OCZ RD400, špičkové pamäte s dlhou výdržou, prijateľne nastavená cena (nemohli by sme sa sťažovať, ani keby bol o 50 eur drahší)
- Pri maximálnom výkone vysoké zahrievanie radiča
Celkovo: 95 %
• Cena: 340 EUR
Zobrazit Galériu