ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Silicon Power S55 VS S85 (480 GB): Low-end vs. stredná trieda

0

Cena SSD za posledné obdobie výrazne stúpla. Zatiaľ čo pred pol rokom vás najlacnejších 480 GB vyšlo niečo málo cez sto eur, dnes si za tieto peniaze kúpite kapacitne polovičné SSD. V súčasnosti sa lacnejšie modely pohybujú až okolo 150 eur.

Pozoruhodný lowendový kúsok je S55 od Silicon Power. Distribúcia tejto značky u nás síce nie je ktovieako rozšírená, no zakúpiť sa dá i na tuzemskom trhu. A nie je to tak dávno, čo najlacnejšie SSD tejto firmy cenou podliezalo ­vyhlásene najlacnejší Kingston UV400. Momentálne je situácia trochu iná, obchodníci ju obrátili, S55 je drahšie, a preto sa naskytá otázka, či má v niečom navrch. Okrem toho si v teste rozoberieme, v čom si pomôžete príplatkom za SSD z vyššieho radu – S85. Písmeno S v názve je anglická skratka slova tenký a napriek tomu, že marketingové opisy tvrdia o najľahších a najtenších SSD, proporcie sú úplne bežné. V oboch prípadoch ide o disky SATA vo formáte 2,5" so štandardnou hrúbkou 7 mm, takže ich pohodlne nainštalujete aj do notebooku.

V tabuľke nájdete výsledky z aplikačného ­použitia PC Marku 8, ktorý simuluje prácu s populárnymi programami od Adobe či s kancelárskym balíkom Microsoftu. Zo syntetických meraní je zastúpená široká škála testov AS SSD, HD Tune a čítanie a zápis rôzne veľkých blokov dát v ATTO – od úplne najmenších po veľké. Podľa nich si môžete pohodlne otestovať a porovnať aj disk vo vašom počítači. Okrem tabuľkových výsledkov sme otestovali i rýchlosti prenosu dát z/do RAM disku, z čoho vypadli praktické rýchlosti sekvenčného čítania a zápisu rôzne veľkých súborov. Testovacie vzorky pozostávali z veľmi malých (12 – 59 kB), malých (427 – 1235 kB) a veľkých gigabajtových súborov.

Silicon Power S55

Jadrom je moderný štvorjadrový radič Phison PS3110-S10C-12, jeden z najnovších vôbec. ­Zaujímavé je použitie vyrovnávajúcej pamäte DDR3 tentoraz nie je od Nanye (nájdete ju ­napríklad v kapacitne nižších variantoch), ale od Kingstonu, konkrétne je to čip 02516EC4BXGGB s kapacitou až 2 GB.

Pamäte sú TLC od Toshiby, vyrábané 15 nm technológiou, a na obojstrannom PCB sú rozložené do ôsmich puzdier. Mali by zniesť zápis až 600 TB, čo znamená prepísanie dostupnej kapacity disku (447 GB) viac ako 1300-krát. To po dobu desiatich rokov používania disku teoreticky umožňuje zapísať 168 GB denne. Na tento typ pamätí je udávaná životnosť rozhodne nadštandardná. Poruchovosť však nemusí vždy tkvieť v opotrebovaní a zničení pamäťových buniek. V rámci spätnej väzby zahraničných zákazníkov sa vo väčšej miere než pri konkurenčných diskoch objavuje zlyhanie do jedného roka. V rámci našich vlastných testov, pochopiteľne, môžeme disky testovať iba krátkodobo.

S ohľadom na prostredie, do ktorého výrobca s diskom mieri, je výkon vynikajúci. Prístupová doba k najmenším súborom je kratšia než pri cenovej konkurencii. A to je voda na mlyn pre bootovanie, bleskové reakcie systému či aplikácií. Veľmi malé súbory tečú obojsmerne približne s rýchlosťou 20 MB/s, zápis malých súborov (typicky obrázky, fotky a väčšie dokumenty) je 450 MB/s.

SSD na svoje limity naráža až pri presune ­naozaj veľkých súborov (1 – 2 GB), keď sa po pomerne rýchlom zaplnení cache SLC s vyhradenou kapacitou asi 4 GB výkon prepadáva až k 150 MB/s. Zložka vo veľkosti 9 GB bola zapísaná priemernou rýchlosťou 210 MB/s. S čítaním (460 MB/s) sme však už boli spokojní. Škoda len aktuálne nevýhodnej ceny.

Silicon Power S85

Drahšie SSD stojí na trochu inom základe. Radič Phison zostal, je síce staršieho dáta, no už nemá 4 (S55), ale 8 kanálov. Plnými dúškami je na plnoformátovom PCB obojstranne využívaných 16 pamäťových modulov, záťaž je teda pekne rozložená. Čipy NAND sú tentoraz 19-nanometrové MLC. Vidieť, že výrobca tejto skladbe komponentov verí viac než pri lacnejšom modeli. Hovorí o tom o štvrtinu, resp. 500 000 hodín dlhšia stredná doba medzi poruchami (MTBF) a hlavne o dva roky dlhšia (päťročná) záruka.  Výkon je vo väčšine situácií ako cez kopírku. S tým rozdielom, že S85 nemá v pamätiach vyhradené žiadne zradné ­urýchľovacie bloky SLC a zápis aj veľkých súborov je konštantne rýchly bez ohľadu na to, koľko a akých dát na disk zaznamenávate. Priemerných 537 MB/s je vynikajúci výsledok, brzdou budú vo väčšine prípadov skôr limity zariadenia, z ktorého sú dáta čítané.  Silicon Power proklamuje S85 ako SSD do herného počítača, čomu nahrávajú aj podstatne kratšie časy v AS SSD (režim Game). V praxi však viditeľné rozdiely nečakajte, ukladanie či načítavanie pozícií v hrách je na chlp rovnaké – to zase podčiarkuje rýchlosť operácií s maličkými súbormi, od ktorej to závisí. Zahrievanie je minimálne, pritom radič ani nie je s kovovým obalom v kontakte cez tepelne vodivú podložku, tú by ste pod krytom hľadali márne. Bočník SATA na meranie spotreby je v čase písania článku síce stále vo fáze príprav, no z teplôt (v záťaži okolo 30 °C) možno usudzovať, že pôjde o úspornejšie SSD, vhodné i do notebooku na dlhé trate, kde sa počíta každá desatina wattu. Opäť sa však zdá, že cena je privysoká na to, aby mohlo toto SSD zaujať popri nehynúcom bestselleri menom Samsung 850 Evo s 3D čipmi (V-NAND).  Do karát S85 nehrá ani veľmi slabá dostupnosť. U nás síce tento model nekúpite, no v poľských e-shopoch by ste mohli uspieť.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Silicon SSD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať