SilverStone Tundra TD03-Slim
Lacné súpravy vodného chladenia sa dnes tešia veľkému úspechu, no nezaslúžene. A v tomto prípade neexistuje nejaký dobrý a zlý model. Drvivá väčšina je na jedno kopyto, už len z toho dôvodu, že tento koncept uzatvoreného okruhu má patentovaný firma Asetek. Menia sa iba nálepky, záleží na tom, pre koho sa vyrába. Tentoraz je to SilverStone.
V minulosti žiadne ekonomické varianty vodného chladenia neboli. Jednoducho tam, kde výkonnostne končil tradičný vzduchový chladič, začínala voda. To síce platí aj dnes, ale pri modulárnych riešeniach s poriadnym radiátorom a pumpou. Tundra TD03-Slim však medzi ne nepatrí, navyše s cenou 78 eur nie je ani najlacnejšia.
Špecifikom a zároveň kameňom úrazu tohto chladiča je úplne zbytočne úzky profil ventilátora, ale hlavne 120 mm radiátora s hrúbkou iba 22 mm. Vyžarovacia plocha je naozaj malá a v spojení s nízkym prietokom čerpadla sa nedajú očakávať zázraky.
Uzučká Tundra sa cenovo pohybuje v hladine highendových vzduchových chladičov. Porovnanie účinnosti (= pomeru výkonu k hlučnosti) je, žiaľ, ťažkopádne. Pri maximálnych otáčkach za sprievodu veľmi vysokej hlučnosti sa iba doťahuje na tichšiu strednú triedu za tretinovú cenu.
Po znížení otáčok na tiché sa výkon rapídne prepadáva a na chladenie výraznejšie pretaktovaných procesorov toto riešenie nie je vhodné. Navyše regulácii na úplne tichý chod bráni vrčiace čerpadlo. Chvályhodné je, že tieto parazitné zvuky nie sú až také výrazné ako pri drvivej väčšine priamej konkurencie. Otáčky pumpy síce môžete tiež znížiť, no nerobte to, v tom prípade by bol výkon už hranične blízko chladiču, ktorý ste dostali k procesoru „zadarmo“.
Automatika je hlučná a nezachránite to ani zvyčajným medikamentom – výmenou impulznej modulácie za napäťovú reguláciu.
Opäť je v okruhu meď a hliník a riziko galvanickej korózie, ktorá sa objavuje i pri drahších súpravách. Jediný prípad, keď má takýto „vodník“ skutočné opodstatnenie, sú minimalistické skrinky so stiesneným interiérom, do ktorých sa nad procesor nič vyššie než 4-centrimetrový blok nezmestí. Aj vtedy však odporúčame siahnuť po alternatívnych modeloch s primeranou cenou, napríklad po Cooler Master Seidon 120V/M. Pokiaľ neplánujete zvyšovať výkon procesora pretaktovaním a požadujete ticho, oveľa lepšiu službu urobí minimalistický tradičný chladič top-flow Noctua NH-L9i/A.
Podporované sú všetky súčasné pätice. No je škoda, že zadný kríž, ktorý blok drží, je z pomerne mäkkého plastu. Nie ani až tak z nosných dôvodov, ale pre skrutky, resp. ich hlavičky, ktoré majú tendenciu zaboriť sa pri montáži do materiálu, a vtedy sa už montáž a hlavne demontáž stávajú nočnou morou. Je to podobné ako so strhnutým závitom – ani dnu, ani von.
Verdikt: Vodné chladenie SilverStone Tundra TD03-Slim nás veľmi nezaujalo. Keď naozaj potrebujete vysoký chladiaci výkon a nič iné než nízky blok sa nad procesor nevojde, uprednostnite radšej konkurenciu s lepším pomerom cena/účinnosť.
Plusy/mínusy
+ Nízky blok, pri vysokých otáčkach slušný výkon
- Vysoká hlučnosť, vrčiace čerpadlo, hroziaca galvanická korózia, nepriaznivý pomer ceny k účinnosti, hlučná regulácia PWM, výrazné výkonnostné prepady pri nižších otáčkach
Cena: 78 EUR
Hodnotenie: 40 %
Zapožičal: SilverStone
Zobrazit Galériu