CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Tlačové správy
0

Slovensko sa nachádza na prahu digitálnej transformácie. A preto ak chceme, aby bolo udržateľnou a konkurencieschopnou krajinou, je nevyhnutné jeho vývoj prepojiť s technológiami. Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 zistíte, aké šance máme na to, aby sme sa stali úspešnou a modernou krajinou, ako aj to, čo preto musíme urobiť.

S_1124 T Gaming Advertisement

Ako jedna z najväčších slabín našej budúcnosti sa ukazuje školstvo. Pracovný trh sa totiž dynamicky mení, ovplyvňujú ho technológie i umelá inteligencia a naše školstvo im nestíha. Minister školstva Tomáš Drucker už avizoval zámer optimalizovať sieť stredných škôl – ako teda bude vyzerať školstvo budúcnosti a bude na jeho reformu dostatok financií? Prezradí počas prvého dňa konferencie minister školstva Tomáš Drucker. Do diskusie je pozvaný aj podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec. (panel: Od nápadu k realizácií; 9:00 – 9:25).

Samozrejme, ak chceme, aby Slovensko bolo modernou krajinou, musíme popracovať na rozvoji regiónov. Dopomôcť by k tomu mohla schválená novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má starostom a primátorom rozviazať konečne ruky. Ako sa teda pomaly začnú meniť naše regióny a kto nám tu môže byť inšpiráciou na konferencii Jarná ITAPA objasní Michal Kaliňák, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR (panel: Moderné regióny, moderná krajina; 9:25 – 9:40).

Najznámejší špionážny softvér na ITAPA a kyberochrana ako nevyhnutnosť

Zavádzanie technológií do fungovania krajiny by pre nás v nadchádzajúcom období malo byť prioritou, avšak, súbežne s modernizáciou nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť. V tomto smere je pre nás výzvou Pegasus. Ide o najznámejší špionážny softvér na svete, ktorý odborníci označili za kybernetickú zbraň ako z najhorších nočných môr. Na Slovensku máme naň uznávaného odborníka Jána Andraška, ktorý nám na ITAPA ukáže, čo tento sledovací systém dokáže (panel: Nové nástroje v kyberbezpečnosti; 9:40 – 10.00).

V oblasti kyberbezpečnosti však bojujeme na viacerých frontoch. Jednou vecou je útokom predchádzať, druhou sa im naučiť brániť. A práve preto je tu novinka - CyberAréna. Tu sa učíme, ako sa brániť voči čoraz častejším útokom na verejnú správu. Na ITAPA nám Ervín Šimko z MIRRI SR reálne ukáže, ako útok prebieha a ako sa mu vieme postaviť (panel: Aktuálny stav a výzvy kyberbezpečnosti; 10:30 – 11:20).

Navyše, o tom, ako sa v dnešnom svete dá brániť voči kyberútokom, ako si chrániť dáta nám viac povie Bruno Horta Soares z Portugalska, zakladateľ spoločnosti APRESSADUTOPIA. Ide o špičkového experta a rešpektovaného spíkra, prezidenta ISACA Lisbon Chapter a vyhľadávaného konzultanta IDC v oblastiach ako digitálna transformácia, správa a riadenie, budovanie stratégií a bezpečnosť (panel: Využitie generatívnej AI a kyberbezpečnosť; 10:05 – 10:30).

Keď lídri digitalizácie inšpirujú

Samozrejme, na ITAPA chceme aj inšpirovať. A kým iným ako krajinami, ktoré sú lídrami v digitalizácií - Estónskom a Veľkou Britániou. Ako Estónsko, ktoré je chudobnejšou krajinou ako Slovensko, dokázala stať lídrom v digitálnej transformácií – prezradí Carmen Raal z e-Estonia Briefing Centre (panel: Digitálna transformácia Estónska; 10.05 – 10.30) a o tom, ako sa stať trendsetterom v digitalizácii a ako má fungovať moderná verejná správa nám viac povie Ľubica Binka Hamarová, expertka na digitálnu transformáciu verejnej správy (panel: Otázka za milión(y) - ako budovať štátne kapacity v digitalizácií?; 10:30 – 10:45).

Inovácie ako šanca na lepšiu budúcnosť

Kým prvý deň ITAPA je venovaný predovšetkým digitalizácii a kyberbezpečnosti, druhému dominujú zdravotníctvo, inovácie a, samozrejme, veda a výskum. Za jedného z najväčších slovenských inovátorov je považovaný Milan Dubec. Na ITAPA otvorí druhý deň konferencie a prezradí nám, aké šance podľa neho máme na to, aby sme sa stali úspešnou krajinou (panel: Šanca na modernú krajinu; 9:00 – 9:20).

Slovensko by malo aktívne investovať do výskumu a vývoja týchto technológií, aby si zachovalo konkurenčnú pozíciu v globálnom prostredí. Aké sú však hlavné hnacie sily inovácií? Na ITAPA prezradí James Arvanitakis, riaditeľ Forrest Research Foundation (panel: Inovácie, výskum a biznis v Austrálii; 9:25 – 9:50). Faktom je, že inovácie sú katalyzátorom rastuo tom nám na ITAPA viac povie Alex Lyhovez, vizionársky podnikateľ známy svojimi odbornými znalosťami v oblasti nových technológií a digitálnej transformácie (panel: Start-up nation Israel, 9:50 – 10:15).

Perspektívne zdravotníctvo

Umelá inteligencia v zdravotníctve predstavuje revolučnú zmenu, ktorá sľubuje výrazné inovácie v liečbe pacientov a transformáciu budúcnosti medicíny. AI dokáže analyzovať veľké objemy medicínskych dát, čo vedie k rýchlejšej a presnejšej diagnostike a personalizovanej liečbe. Avšak s rastúcim využívaním AI v medicíne prichádzajú aj nové výzvy v oblasti kyberbezpečnosti. O tých nám na konferencii povie Spencer Deese - zakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Healthy AI Inc., kde vedie vývoj inovatívnych nástrojov AI na detekciu a liečbu rakoviny (panel: AI v zdravotníctve: budúcnosť medicíny; 9:25 – 10:10).

Byť konkurencieschopný v zdravotníctve znamená okrem iného aj klásť dôraz na inovácie a rýchlu aplikáciu. Tu nám môže byť príkladom práve Birmingham, kde je toto významnou témou a kde sa tak zo dňa na deň zlepšuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Liam Grover, profesor a zakladateľ inštitútu Healthcare Technologies Institute, ktorý sa zaoberá novými technológiami a ktorý bol zvolený za člena Akadémie lekárskych vied nám objasní, ako nám tu nové technológie pomôžu (panel: Akcelerácia inovácií v zdravotníctve; 12:45 – 13:25).

Bezplatná akreditácia pre médiá: TU
V prípade otázok nás kontaktuje na: media@itapa.sk
Viac informácií: www.itapa.sk

ITAPA

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať