Šošovka dokáže vďaka metapovrchu zaostrovať podľa potreby
Vedci po prvýkrát vytvorili šošovku s metapovrchom, ktorá využíva tenký piezoelektrický film na zmenu ohniskovej vzdialenosti pri použití malého napätia. Nový, mimoriadne kompaktný a ľahký objektív by mohol byť užitočný pri prenosných lekárskych diagnostických prístrojoch, 3D mapovaní pomocou dronov a ďalších aplikáciách, kde môže miniaturizácia otvoriť nové možnosti.
Tento typ ultrakompaktných varifokálnych šošoviek s nízkou spotrebou energie by sa podľa vedúceho výskumného projektu Christophera Dirdala zo spoločnosti SINTEF Smart Sensors and Microsystems v Nórsku dal použiť v širokej škále senzorových a zobrazovacích technológií, kde je dôležitá veľkosť systému, hmotnosť a cena. Dirdal a kolegovia opísali novú technológiu v časopise Optics Letters. Na zmenu ohniskovej vzdialenosti sa na membrány z olovnatého zirkoničitanu titaničitanu (PZT) privedie napätie, ktoré spôsobí ich deformáciu.
To zase posúva vzdialenosť medzi dvoma šošovkami s metapovrchom (plochým povrchom, ktorý je ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH