Spracovaním drevného odpadu môže vzniknúť materiál pevnejší ako oceľ
Proces chemickej úpravy môže premeniť staré kusy dreva na nový superpevný materiál nazývaný „zacelené drevo“ (healed wood). Materiál vyrobený z recyklovaného dreva je päťkrát pevnejší ako prírodné drevo a môže byť vyrobený z akéhokoľvek vedľajšieho produktu z dreva vrátane hoblín a pilín. Orlando Rojas z University of British Columbia v Kanade a jeho kolegovia vynašli proces, ktorý rozpúšťa lignín, zložku podobnú lepidlu v stenách rastlinných buniek, a odhaľuje celulózové nanofibrily, čo sú drobné vlákna nachádzajúce sa aj v stenách rastlinných buniek.
Metóda pracuje s rozpúšťadlom nazývaným dimetylacetamid, ktoré sa používa v prítomnosti chloridu lítneho. Keď sa dva kusy takto ošetreného dreva spoja, nanofibrily vytvoria väzbu a vznikne to, čo vedci nazývajú „zacelený“ kus dreva. Už to síce nevyzerá ako prírodné drevo, ale materiál má lepšie mechanické vlastnosti. Testy ukázali, že je odolnejší proti porušeniu ako nehrdzavejúca oceľ alebo zliatiny titánu.
Takto ošetrené drevo možn ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH