Srdcová chlopňa vytvorená tkanivovým inžinierstvom bude rásť spolu s detským pacientom
Vedci po prvýkrát preukázali, že laboratórne vytvorené srdcové chlopne implantované do mladých jahniat boli schopné rastu u príjemcu počas jedného roka. Chlopne údajne vykazovali aj zníženú kalcifikáciu a zlepšenú funkciu prietoku krvi v porovnaní s chlopňami pochádzajúcimi zo zvierat. Ak sa to potvrdí aj u ľudí, nové srdcové chlopne by mohli odstrániť potrebu opakovaných operácií na výmenu chlopní u tisícov detí narodených každý rok s vrodenými srdcovými chybami.
Chlopne implantované do pľúcnej tepny dvoch jahniat fungovali s miernym poklesom systolického tlaku <10 mmHg až 52 týždňov po implantácii, počas ktorých sa priemer chlopne zväčšil z 19 mm na fyziologicky normálnych asi 25 mm. Išlo o prvú ukážku toho, že chlopňa implantovaná do zvieraťa, v tomto prípade jahňaťa, môže spolu so zvieraťom dorásť až do dospelosti. Vedcom sa zatiaľ nepodarilo vyvinúť srdcovú chlopňu, ktorá by mohla rásť a udržiavať si funkciu u detských pacientov.
Jediná akceptovaná možnosť pre deti so srdcový ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH