Stane sa z Mesiaca záložná archa genofodu Zeme?
Skupina vedcov tvrdí, že „mesačná archa“ či génová banka, bezpečne ukrytá na Mesiaci v tuneloch a jaskyniach vytvorených lávou pred viac ako tromi miliardami rokov, by mohla uchovať spermie, vajíčka a semená miliónov druhov zo Zeme. Bola by poháňaná solárnymi panelmi na povrchu a nachádzal by sa v nej kryogenicky zachovaný genetický materiál všetkých 6,7 milióna známych druhov rastlín, živočíchov a húb na Zemi. Ich preprava na Mesiac by si podľa vedcov vyžadovala najmenej 250 štartov rakiet.
Toto úsilie by mohlo ochrániť divokú zver našej planéty pred prírodnými aj ľudskými apokalyptickými scenármi, ako je výbuch supervulkánu alebo jadrová vojna, dopad asteroidu, pandémia, akcelerácia zmeny podnebia a pod., a zabezpečiť prežitie ich génov. Nie všetky technológie potrebné na tento ambiciózny projekt zatiaľ existujú, ale vedci si myslia, že by mohli byť reálne dostupné v priebehu nasledujúcich 30 rokov. Vytváranie genetických záloh na ochranu biodiverzity nie je nový koncept.
V Nórsku ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH