Stav našich čriev má vplyv na kvalitu zdravia a starnutie
Vedci za posledné dve desaťročia zistili, že baktérie v našom bruchu, nazývané súhrnným názvom črevný mikrobióm, súvisia s naším duševným zdravím a imunitným systémom. Jedna z najnovších štúdií o črevnom zdraví pomocou zvláštnej transplantácie skúma, ako mikrobióm ovplyvňuje starnutie myší. Výskum publikovaný v časopise Nature Aging odhaľuje, že staršie myši, ktoré dostali transplantáty črevnej mikroflóry od mladých myší, vykazujú zlepšené kognitívne funkcie mozgu.
Ponúka nám to pohľad na to, ako strava a to, čo obýva naše brucho, ovplyvňujú to, ako vyzerá náš mozog v starobe. Ide o prvú štúdiu, ktorá ukazuje koreláciu medzi transplantáciou črevného mikrobiómu z mladšej myši do staršej a zlepšenými mozgovými schopnosťami u starších myší. Marcus Böhme, neurovedec z University College Cork a jeden z autorov štúdie, sa vyjadril, že bolo ohromujúce vidieť, že zmena v mikrobiómoch môže priniesť také účinky na kognitívne správanie, že sa takmer podobá učebnému výkonu mladých myší.
{{BANNER ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH