Supervulkány sú jedna z najväčších hrozieb pre ľudstvo. NASA má nápad ako ich skrotiť a ešte aj zarobiť
Podľa vedcov z NASA jednu z najväčších prirodzených hrozieb pre ľudskú civilizáciu znamenajú supervulkány. Na Zemi je asi 20 známych supervulkánov, pričom ich erupcie sa vyskytujú priemerne raz za 100 000 rokov. Za jeden z najničivejších dôsledkov takejto erupcie sa považuje hlad. Po nej totiž pravdepodobne nastane obdobie dlhej vulkanickej zimy a ľudia si nebudú môcť dopestovať poľnohospodárske plodiny. Podľa odhadov OSN z roku 2012 by celosvetové zásoby potravín vystačili na 74 dní.
Vedci z NASA považujú za najlogickejšie riešenie supervulkány jednoducho ochladzovať. Napríklad veľký supervulkán v Yellowstone je v podstate obrovský generátor tepla, zodpovedajúci šiestim veľkým elektrárňam. Momentálne z neho uniká približne 60 – 70 % tepla do atmosféry prostredníctvom vody prúdiacej cez trhliny z hlbín na povrch. Zvyšné teplo vytvára vnútri magmu tavením okolitých hornín a uvoľňovaním prchavých plynov. Keď teplo dosiahne určitú hranicu, nevyhnutne dôjde k erupcii.
Keby sa však dalo o ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH