Televízory, ako ich nepoznáte
Inteligentné funkcie, ultravysoké rozlíšenie alebo tretí rozmer. To sú aktuálne trendy, ktoré sa oplatí poznať, ak plánujete kúpu nového televízora.
Rozlíšenie 4K
Horúca novinka, ktorá sa v týchto dňoch dostáva na trh, sú prvé televízory s rozlíšením 4K. Konkrétne ide o rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov, čo znamená štvornásobný počet pixelov na obrazovke v porovnaní s bežnými full HD televízormi. Na cenovú dostupnosť pre bežného spotrebiteľa si však budeme musieť počkať, cena 4K televízorov s veľkosťou obrazovky 84" sa v súčasnosti začína na hranici 20 000 eur. Postupne sa začínajú objavovať aj televízory s UHD rozlíšením s menšou veľkosťou obrazovky (od 55") a cenami od 4500 eur.
Inteligentné televízory
Najzaujímavejší trend pre bežného zákazníka sú tzv. smart (alebo inteligentné) full HD televízory. Tieto modely sú cenovo dostupnejšie a z hľadiska pomeru cena/výkon príťažlivejšie. Ponúkajú pridanú hodnotu vo forme pokročilých „smart" funkcií, ktoré sa dnes považujú za štandard. V prvom rade je to podpora rôznych aplikácií. Zákazníci majú v televízore k dispozícii internetový prehliadač a ďalšie obľúbené služby, ako je Facebook, YouTube alebo videopožičovňa, ktorá ponúka digitálne filmy so slovenským alebo českým dabingom, či Skype. Špecifických aplikácií je viac a sú zamerané na zábavu aj spravodajstvo. Moderné modely sú takisto vybavené portom USB, ku ktorému si môže používateľ pripojiť kľúč USB alebo externý disk a prehrávať filmy, hudbu alebo fotografie priamo na televízore. Výrobcovia neustále zlepšujú obrazovky televízorov a vďaka rôznym technológiám ponúkajú kvalitnejší obraz. Momentálne najpopulárnejšie modely využívajú LED technológiu.
Tretí rozmer stále nie je štandardná výbava každého modelu, ceny 3D televízorov však postupne klesajú. Tento formát videa sa tak stáva pre zákazníkov dostupnejším - Blu-ray prehrávače s podporou 3D sú lacnejšie a ponuka dostupných 3D Blu-ray diskov neustále rastie.
Prepojenie so smartfónmi, rôzne druhy ovládania
Popularita mobilných zariadení sa prejavuje aj v prepojení s televízorom. Výrobcovia, napr. Samsung alebo Panasonic, umožňujú bezdrôtovo prehrávať multimediálny obsah z tabletu alebo smartfónu priamo do televízora a naopak. Z tabletu sa tak stáva ďalšia televízna obrazovka v domácnosti. Táto funkcionalita je v niektorých prípadoch obmedzená iba na zariadenia konkrétnej značky. Používatelia majú k dispozícii aj špeciálne aplikácie, vďaka ktorým možno využiť mobilné zariadenie vo forme diaľkového ovládača.
Ovládanie televízora sa už vo všeobecnosti neobmedzuje iba na diaľkový ovládač. V aktuálnej ponuke sa nachádzajú aj také televízory, ktoré sa dajú ovládať pomocou pohybu a hlasu. Takýto spôsob ovládania nie je príliš rozšírený, ale očakávame, že výrobcovia budú podobné funkcie implementovať do televízorov čoraz častejšie.
Aká je budúcnosť?
Televízory čaká v budúcnosti kompletná zmena, mali by byť všade okolo nás. V priebehu 10 až 15 rokov sa televízory objavia na stenách, integrované by mali byť aj do nábytku. Technológie budúcnosti budú flexibilné, samozrejmá bude možnosť prispôsobiť si veľkosť obrazu. Takéto televízory budú disponovať rozlíšením 8K, teda 8-násobkom dnešného full HD rozlíšenia. Zmení sa aj televízne vysielanie, ktoré bude viac interaktívne. Diváci budú môcť reagovať a ovplyvňovať vývoj programu.
Martin Matlocha, sales manažér Electro World