ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Test: 8× chladič na procesor

0

Výmena malého chladiča, ktorý dostanete v balení spolu s desktopovým procesorom, má zmysel vtedy, keď nespĺňa vaše nároky na tichý chod, prípadne chcete zvýšiť výkon pretaktovaním či oboje zároveň. Pre majiteľov platformy LGA 2011-v3 a pretaktovacích Skylake je nákup samostatného chladiča nevyhnutnosť, s procesormi sa nedodáva.

Zamerali sme sa výhradne na tradičné vzduchové konštrukcie pozostávajúce zo základne, trubíc na odvod tepla a hliníkového rebrovania. Tie majú spravidla vždy lepší pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti i životnosť než cenovo ekvivalentné súpravy vodného chladenia typu all-in-one. Chladiť žravý čip na hranici počuteľnosti je schopný i lacnejší chladič, ibaže si musíte správne vybrať. S tým vám pomôže náš porovnávací test, v ktorom sme prevetrali dovedna osem atraktívnych modelov známych výrobcov. Cenový rozptyl je 25 – 90 eur. 

Namiesto bežnej počítačovej skrine používame aerodynamický tunel s monitorovanou teplotou na vstupe pohybujúcou sa v rozpätí 21 – 21,4 °C. Výhrevné teleso je Core i7-5930K (TDP 140 W) na základnej doske Gigabyte X99 UD4. Tabuľkové výsledky obsahujú priemer ­teplôt všetkých (šiestich) jadier. Konkrétne hodnoty berte orientačne – pomerovo (lepší/horší a zhru­ba o koľko), čo sa dá ľahko ­aplikovať i na úspornejšie čipy.

Hladinu hluku meriame separátne v odhlučnenom boxe, kde je jediným zdrojom zvuku práve testovaný chladič. Používame riadne skalibrovaný hlukomer Voltcraft SL-100 so snímačom vo vzdialenosti 40 cm od podložky, kde je chladič postavený.

Ako môžete vidieť zo spojnicového grafu pod textom, vývoj hladiny hluku nie je vždy celkom lineárny. 

Základom metodiky je štvorica režimov, v ktorých sú otáčky zarovnané podľa rovnakej úrovne hluku – 33, 36, 39 a 42 dBA. Je to najjednoduchší spôsob, ako prehľadne zistiť, akú má chladič účinnosť (pomer výkonu k hlučnosti). Hladina 33 dBA zodpovedá prakticky bezhlučnej prevádzke, 36 dBA je stále veľmi tichých, 39 dBA už neprepočujete a 42 dBA náročnejší používateľ označí za hlučné.

Meriame i pri maximálnom výkone, kedy sú otáčky nastavené na 100 %. To všetko s procesorom pretaktovaným na 4,3 GHz pri napájaní jadra 1,25 V. Okrem toho testujeme v dvoch ­režimoch aj s procesorom v továrenských nastaveniach, a síce výkon a hlučnosť pri automatickej, resp. impulznej modulácii s ventilátorom zapojeným na konektor CPU_fan, čo je časté použitie. Nakoniec nás zaujímalo, ako si chladiče poradia pasívne – bez priameho ochladzovania rebier.

Vždy rovnakú záťaž trvajúcu 12 minút simulujeme pomocou utility Intel Burn Test. Pasívne, keď teploty stúpajú dlhšie, beží až 16 minút. Hodnoty mimo záťaže (idle) z Core Tempu odčítame po 15, resp. 10 minútach (v aktívnych režimoch). Každý chladič je na overenie správnej montáže a opakovateľnosti meraní inštalovaný dvakrát. Termopastu používame originálnu, dodávanú s príslušenstvom.

Hodnotenie zahŕňa i kvalitu montáže, dielenského spracovania, charakteristiku hluku či kompatibilitu s okolitými komponentmi. Typicky väčšie chladiče zvyknú kolidovať s pasívmi ­vyšších pamäťových modulov či ojedinele i s bočnicou skrinky. Udávané rozmery v tabuľke ­zodpovedajú ventilátoru zarovnanému tak, aby nepresahoval najvyšší bod pasívu, typicky zakončenia heatpipe. V testoch sú obsadené aj dva modely, ktorým sa osobitne nevenujeme, ale ako referenčné body sú mimoriadne dôležité. SilentiumPC Fera 2 (v2) mal dlhodobo vedúce postavenie v nižšej strednej triede, no už sa nepredáva a Scythe Ninja 4 je zase pýchou vyššej strednej triedy. Jeho sólo recenziu nájdete v  decembrovom vydaní PCR. 

Okrem Freezer i32 (nepodporuje staršie LGA 775 a 1366 a špeciálne na AMD sa predáva ako variant s označením A32) všetky chladiče ­nainštalujete na Intel LGA 2011(v3)/1151/1155/ 1150/1366/775 a AMD FM2(+)/FM1(+)/AM3(+) /AM2(+). V prípade Noctuy si musíte pre podporu LGA 775 a 2011 napísať na support Noctuy o bezplatné zaslanie montážnej súpravy. Ku ­Gelidu zase treba dokúpiť skrutky na LGA 2011.

SilentiumPC Fera 3

Je nástupcom chladiča, ktorý počas svojho životného cyklu ponúkal vo svojej cenovej kategórii najlepší pomer ceny k účinnosti. Výrobca však nezaspal na vavrínoch a pomocou osvedčených metód a niekoľkých zmien ho mierne zlepšil. Skvelé je, že pri nezmenenej koncovej cene.

Pasív narástol do šírky o 6 milimetrov a trubičky na odvod tepla už neprechádzajú (v smere prietoku vzduchu) reb­rovaním v jednom zástupe vedľa seba, ale dve krajné sú v dvojrade – viac do priestoru, vďaka čomu efektívnejšie využívajú dostupnú vyžarovaciu plochu. Okrem toho, že má ventilátor o niečo vyšší rozsah, má aj iný tvar lopatiek. Tie síce dosahujú pri rovnakej rýchlosti nižší prietok, no podstatné je, že je pri porovnateľnej hlučnosti v celom spektre otáčok chladič ako celok účinnejší než predchodca, najvýraznejšie v rozmedzí 1300 – 1500 ot./min. O chlp výkonnejší a tichší je aj pri regulácii PWM. Pri minimálnych otáčkach, keď už aerodynamický hluk zaniká, s uchom na rotore neunikne jemné rapkanie. Nie je to však nič, čo by ste boli schopní zaregistrovať z väčšej vzdialenosti a už vôbec nie  skrz zavretú bočnicu, a to ani v inak mimoriadne tichej zostave. Ku kvalite konštrukcie s výnimkou plastového backplatu výhrady nemáme. Montáž je na všetky pätice veľmi pohodlná.

PLUSY, MÍNUSY

+ Prijateľná cena, špičkový pomer cena/účinnosť, nekoliduje s pasívmi RAM, tichý v idle i v záťaži
- Plastový backplate

HODNOTENIE

Cena/výkon: 100 %
Účinnosť: 80 %
Kompatibilita: 100 %
Spracovanie: 90 %
CELKOM: 90 %

VERDIKT

Misia splnená, séria skvelých chladičov Fera sa posunula o krok ďalej a ponúka za svoju cenu suverénne najvyššiu účinnosť, akú si môžete dopriať.

Arctic Freezer i32

Keď sa už zdalo, že sa švajčiarsky výrobca skôr než na zlepšovanie spolieha na elitné renomé z minulosti, nečakane udrel a vytvoril pre Fera 3 tvrdú konkurenciu. Charakter hluku ventilátora je ako cez kopírku, Arctic navyše láka na pevnejšie fluidné ložiská sľubujúce dlhšiu životnosť. Najväčšia slabina je pomerne kontroverzná polopasívna regulácia. Na našej doske k úplnému vypnutiu nedošlo, ventilátor sa však otáčal pod 300 ot./min, čo je prakticky nepočuteľné. Naopak, v záťaži to už bol popri max. otáčkach vcelku hukot a napriek tomu, že teploty patrili k nižším, išlo o najhlučnejší chladič v testoch. Zručnejší používateľ si však krivku otáčok prispôsobí manuálne. Odmenou za to bude vynikajúca účinnosť, lepšia než pri SilentiumPC, hlavne pri najnižších 33 dBA. Stavba konštrukcie je pritom veľmi jednoduchá, ako jediný z testu má úplne rovné hrany rebier, žiadne vlnkovanie či iné zakrivenie, ktoré by malo viesť k zníženiu odporu vzduchu (a tým k nižšej hlučnosti) sa nekoná a pritom podáva skvelé výsledky. Montážny kríž je zase iba z plastu. Evidentne sa tento materiál začína pri lacnejších modeloch pomaly, ale isto udomácňovať.

PLUSY, MÍNUSY

+ Prijateľná cena, špičkový pomer cena/účinnosť, najúčinnejší z nižšej strednej triedy, nekoliduje s pasívmi RAM, v idle veľmi tichý, eventuálne bezhlučný
- Plastový backplate, vyššia hlučnosť v záťaži 

HODNOTENIE

Cena/výkon: 100 %
Účinnosť: 80 %
Kompatibilita: 100 %
Spracovanie: 90 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Odhliadnuc od vyššej hlučnosti pri PWM, ide o výborný chladič s účinnosťou, ktorá v nižšej strednej triede jasne vyniká, a preto ho neminie zaslúžená ­pochvala.

Gelid Tranquillo rev. 4

Zázraky sme síce nečakali, ale ani to, že prepadne na plnej čiare. Vzhľadom na parametre je chladiaci výkon až prekvapivo slabý – ­pretaktovanie neustál. Štruktúra alebo médium v trubičkách na odvod tepla sú evidentne poddimen­zované. Procesor v továrenských nastaveniach chladí relatívne dobre, rovnako je vďaka širším rozstupom v rebrách pasívne zaujímavejší než Arctic či SPC.

Chladiacemu výkonu nepridáva ani biedna pasta GC-Pro s tepelnou vodivosťou citeľne horšou, než má Arctic MX-2, s ktorou dosahuje podobnú účinnosť ako predchádzajúce chladiče. Neslávnu kvalitu má i ventilátor štartujúci od 8 V s veľmi nestabilnými, kolísavými otáčkami v celej šírke napájania až do 12 V. ­Pozitívom je jeho veľmi tichý prejav, ide iba o mierne šušťanie. Chladiče Tranquillo ako jedny z mála podporovali horizontálnu montáž na AMD, ktorá s najnovším prírastkom už možná nie, základňa už neumožňuje obojsmernú inštaláciu držiakov. Rev. 4 prvýkrát odstraňuje blok na základ­ni a trubice sú v priamom kontakte s tepelným roz­vádzačom proceso­ra. Upozorňujeme, že odvod, resp. rozloženie tepla napriek marketingovým zvestiam vo všeobecnosti rozhodne nie je efektívnejšie.

PLUSY, MÍNUSY

+ Pasívny výkon na úsporné procesory
- Slabý chladiaci výkon, termopasta s nízkou tepelnou vodivosťou, nevhodný na pretaktovanie, nestabilná regulácia ventilátora

HODNOTENIE

Cena/výkon: 80 %
Účinnosť: 50 %
Kompatibilita: 100 %
Spracovanie: 80 %
CELKOVO: 80 %

VERDIKT

Štvrtá revízia Tranquilla je veľké sklamanie, oproti konkurencii neponúka nič, prečo by stála za zváženie. S rastúcim teplom sa rapídne prepadáva.

Scythe Fuma

V prípade Scythe je posledné roky zvykom, že každý ďalší chladič rovnakej kategórie je o málinko účinnejší než ten predošlý. Po výbornej Ninja 4 sme však už nedúfali, že toto nepísané pravidlo bude pokračovať. Fuma má o sto gramov ľahší pasív, rozdelený je na dve časti, do dvoch veží, kde na každej je jeden ventilátor. V dôsledku toho je odvod tepla rýchlejší, než keby išlo o celistvú hrudu prefukovanú jediným ventilátorom, ktorá nedokáže využiť celý svoj potenciál, obzvlášť pri nízkom prietoku. To potvr­dzujú i testy pri 33 dBA, kde je rozdiel v porovnaní s Ninja 4 najvýraznejší. Chod ventilátora je pritom veľmi čistý. Impulzná regulácia v záťaži je príjemná i na našom procesore, s úpornejšími čipmi Skylake bude ešte tichšia. V idle je mimoriadne tichý, až tak, že náš hlukomer nebol schopný rozoznať, či sa ventilátor otáča alebo nie. Zvučnejšiu Ninju nepokoril iba v chladení bez ventilátorov, v ktorom si však nepočína vôbec zle, ale na čisto pasívne chladenie je vhodnejší Zalman FX70. Jediná slabá stránka je kolízia s vyššími pamäťami. Chladič je však pomerne nízky, keď pripnete ventilátor vyššie tak, že bude mať chladič na výšku 160 mm, keď sa do primeranej skrinky stále zmestí, vojdete sa až s 5-centimetrovými modulmi. Inštalácia je ­bezproblémová.

PLUSY, MÍNUSY

+ Vysoký výkon (i pasívne), špičkový pomer cena/účinnosť, najúčinnejší z vyššej strednej triedy, tichý v idle i v záťaži
- Koliduje s vyššími pamäťami

HODNOTENIE

Cena/výkon: 100 %
Účinnosť: 100 %
Kompatibilita: 90 %
Spracovanie: 100 %
CELKOVO: 100 %

VERDIKT

Štafeta najúčinnejšieho chladiča vyššej strednej triedy zostáva vo firme, preberá ju Fuma, za čo jej udeľujeme redakčné ocenenie.

BeQuiet! Dark Rock Pro 3

Filozofia výrobcu je trochu odlišná, než bola v prípade Fumy. Priplácate si jednak za vzhľad – za tmavé pokovovanie a elegantnú striešku z brúseného hliníka, ale hlavne za ventilátory. Údajne je ich stredná doba medzi poruchami až 300 000 hodín, čo je v porovnaní s Noctuou dvojnásobná hodnota.  Zo všetkých stránok majú k dokonalosti najbližšie, ich chod je najčistejší a najhladší – to vďaka trojfázovému ­krú­tia­-cemu momentu. Navyše charakteristika hluku pri vyšších otáčkach najmenej píli uši a krivka regulácie je optimalizovaná na tichý chod. Veľmi vysoké kvality ventilátorov pod­čiarkuje i nízka spodná hranica rozsahu otáčok.

Čerešničkou na torte sú drážky po celej ploche lopatiek, ktoré eliminujú nežiaduce turbulentné prúdenie. No pasív už nie je až taký špičkový, výkonnostne je niekde medzi lepšou nižšou a vyššou strednou triedou. Najväčší nedostatok je nešikovná montáž – buď ťažkopádne pomedzi chladenie dosky manévrujete s vidlicovým kľúčom, alebo na mainstreamových päticiach cez backplate naslepo triafate do montážnych otvorov držiakov chladiča. Inštalácia priamo v skrini je naozaj výzva. Kolízia s pamäťami vyššími ako 5 cm sa týka prvých štyroch slotov sprava a v prípade LGA 2011 i jedného zľava.

PLUSY, MÍNUSY

+ Vysoký výkon (i pasívne), luxusné vyhotovenie, mimoriadne tichý v idle i v záťaži, špičkové ventilátory
- Koliduje s vyššími pamäťami, slabší pomer ceny k výkonu, žalostná montáž

HODNOTENIE

Cena/výkon: 80 %
Účinnosť: 90 %
Kompatibilita: 90 %
Spracovanie: 90 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Exkluzívny vzhľad a nekompromisné ventilátory, to sú prednosti BeQuiet! Dark Rock Pro 3. Účinnosť je vzhľadom na vyššiu cenu slabšia.

Noctua NH-D15

Najvýkonnejší, najúčinnejší, ale i najdrahší a najväčší chladič v teste. Náskok oproti Fume je pomerne malý, prehlbuje sa až pri nízkych otáčkach, kde D15 zvýhodňuje väčšia plocha ­rebrovania.

Z pohľadu efektivity, teda vzťahu hmotnosti pasívu k chladiacemu výkonu, nás do kolien neposiela. Využívanie potenciálu materiálu, ktorý je na výrobu použitý,  môže byť podstatne lepšie, o čom nás v minulosti presvedčil o štvrť kila ľahší a zároveň účinnejší Thermalright Silver Arrow SB-E. Prioritou pre Rakúšanov sú mimoriadne trvácne ventilátory používajúce špičkové ložiská s magnetickou stabilizáciou osky rotora, za ktoré si firma získala obrovskú zákaznícku priazeň.

Otáčky cez PWM síce padajú i pod 600, ma­nuálne cez napätie sa rozbiehajú až od 660 (4,7 V), čo je mierne nad (33,9 dBA) kritérium naj­tichšieho z režimov.  Daňou za veľké rozmery je kolízia s vyššími pamäťami v 3. a 4. slote. Bez zvýšenia celkovej špecifikovanej výšky chladiča (165 mm) sa pod ventilátor zmestíte s modulmi s výškou max. 3,4 cm. V prvých dvoch slotoch vďaka výrezom v pasíve limitovaní nebudete. Poniklované telo s úžasným spracovaním je majstrovské dielo, rovnako perfektný je montážny systém SecuFirm.

PLUSY, MÍNUSY

+ Vysoký výkon (i pasívne), víťaz v účinnosti, prvotriedne vyhotovenie, dlhoveké ventilátory, tichý v idle i v záťaži
- Koliduje s vyššími pamäťami, iba priemerná efektivita (hmotnosť/účinnosť), vyššia cena

HODNOTENIE

Cena/výkon: 80 %
Účinnosť: 100 %
Kompatibilita: 80 %
Spracovanie: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Pokiaľ beriete ohľad nielen na účinnosť, ale i kvalitu ventilátorov a celkové spracovanie vrátane montážneho systému, je pre vás Noctua NH-D15 vo výbere voľba číslo jeden.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
chladic procesor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať