Ultrabooky s extra funkciami

Archív NXT
0

Ultrabooky sú dnes často propagovanejšie počítače. Je to dané jednak ich vzhľadom, ktorý sa dobre vyníma v „showroomoch", ale aj na propagačných materiáloch. No sú to naozaj užitočné počítače, ktoré sú veľmi praktické. V našom teste máme preto viac rôznych typov z intelovskej rodiny ultrabookov. Uvidíte, že nie každý musí stáť veľa peňazí a ani mierne väčšie rozmery modelov nie sú prekážkou.


Predstavujeme najnovšiu generáciu notebooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon, ktorá prináša LCD displej namiesto pásu funkčných kláves, dlhú dobu prevádzky na batériu vylepšený displej a úplnú výbavu portov.

qr_test_ultrabookov.png

Testované modely

Aby bolo vidno, že aj za cenu pod 1000 eur sa dá zohnať výborný ultrabook, testovali sme aj túto kategóriu. Samozrejme, v teste máme aj drahšie modely. Môžete si tak porovnať ich parametre a výkon. Všetky boli postavené na najnovšej generácii CPU Intel Haswell a okrem jednej výnimky išlo o typ Intel Core i5-4200U. Ako sa ukázalo, toto je skutočne solídna platforma s dostatočným výkonom aj na staršie hry.

Ak ste teda občasný hráč a nepotrebujete absolútne najväčšie detaily, postačíte s touto platformou. Výbava sa viac líšila v kapacite RAM a výrobcovia ešte stále ovplyvňujú cenu aj rôznymi konfiguráciami pevných diskov. Silný procesor je jedna vec, no pri kancelárskej práci má veľký dosah aj HDD a práca s objemom dát. Podľa našich meraní je nový Core i5 dostatočne rýchly na prácu s fotografiami, a to aj vo formáte RAW. Cenu do veľkej miery (ak vynecháme technické parametre) ovplyvňuje aj konštrukcia a funkcie navyše.

Podsvietená klávesnica sa stáva takmer štandardom, podobne je to aj s full HD displejmi. Výrobcovia takmer pri každom modelovom rade ponechávajú voľbu na používateľovi. Displejov podobne ako CPU nájdete v konfiguráciách viacej typov. Cenu ovplyvňuje aj konštrukcia kĺba, ktorá rozhoduje o tom, či sa dá notebook použiť v režime tabletu. Všetky tieto faktory sa podieľajú na výslednej cene a spoľahlivosti či výkone zariadenia. Preto ich treba zohľadniť popri technických parametroch. Hoci v tomto smere sa notebooky často dosť podobajú a mnohí sa rozhodujú práve podľa dizajnu.

Moderný ultrabook

Čo by mal mať moderný ultrabook? Ultrabook je registrovaná značka Intelu. Štvrtá generácia procesorov Intelu sa posunula dopredu, no z hľadiska výkonu neurobíte chybu ani výberom tretej generácie (Ivy Bridge). Ideálna voľba najmä vďaka automatickému pretaktovaniu je rad Core i5. Podľa finančných možností môžete siahnuť ešte vyššie, prípadne k cenovo najpriaznivejšie postavenému Core i3 bez možnosti pretaktovania. Tento rad CPU nemal v žiadnej svojej generácii funkciu Turbo Boost.

Hľadajte počítače s podsvietenou klávesnicou. Podsvietenie môže byť jedno- alebo dvojstupňové, na tom už veľmi nezáleží. Jednoznačne však zvýši pracovný komfort. Ďalej odporúčame zahrnúť do výbavy disk SSD alebo aspoň kombináciu SSD pre systémový oddiel na operačný systém a klasický (rozumej pomalý, ale objemný) disk na dáta. To je šalamúnske riešenie, ktoré schvaľujeme aj my pri testovaní ultrabookov. Kapacita RAM je parameter, ktorý má síce vplyv na výkon, no ak máte poriadny disk SSD, postačia aj 4 GB. Pokiaľ ide o rozmery displeja, pokojne sa poobzerajte po 14-palcových modeloch. Tieto počítače sú také tenké, že ani pri veľkej uhlopriečke nezaberajú veľa miesta. Rozlíšenie displeja by malo byť akékoľvek vyššie ako HD. V tomto teste má HD rozlíšenie len Toshiba Portégé Z30, ale to je výnimočný notebook.

test ultra-1.jpg

Acer Aspire S3

Test začíname modelom, ktorý ako jediný disponuje samostatnou grafickou kartou. Silná grafika sa na testoch podpísala pozitívne, poďme však pekne po poriadku. Dizajn ultrabooku vychádza z modelového radu Aspire S a nie je mu čo vytknúť. Telo je vyhotovené z hliníka a biela farba hornej strany veka pôsobí elegantne. Ochranné sklo Gorilla Glass je dostatočne pevné a pri dlhodobých testoch notebookov tejto značky odolá viac ako hliníkové kryty. Tie bývajú veľmi náchylné na škrabance. Klávesnica je na modeloch z tohto radu špecifická. K dispozícii máte len päť riadkov.

AcerS3 copy.jpg

Znamená to, že sa budete musieť zaobísť bez samostatných klávesov F. Tie sú dostupné cez funkciu klávesom Fn. Je to otázka zvyku, no ak ste zvyknutí zatvárať aplikácie klávesmi Alt + F4, pridajte k tomu ešte stlačenie klávesu Fn. Dá sa na to zvyknúť rovnako ako na kláves Del vpravo od medzerníka, hneď za klávesom Alt Gr. Veľké klávesy sa dobre používajú, treba však zobrať do úvahy chýbajúci kláves na zobrazenie kontextovej ponuky.

Takisto je dostupný cez funkciu. Modré podsvietenie klávesnice by sme po skúsenostiach vymenili za biele. Spracovanie hodnotíme ako vcelku podarené, páčilo sa nám najmä zapustenie klávesnice s jemným prehnutím vychádzajúceho z opierky na ruky. V tejto konfigurácii je v tele bežný pevný disk, no je tu 24 GB oddiel SSD na systém. Je to dobrý kompromis, aj keď občas sa nevyhnete pomalšej práci s dátami. Najmä keby ste chceli kopírovať na disk väčší objem dát. Výrobca zahrnul do výbavy funkciu Acer Green Instant On, ktorá prebudí zariadenie do 1,5 sekundy a vzápätí prejde do režimu on-line cez Wi-Fi. Model Aspire S3 vydrží v režime hibernácie až 80 dní.

Oproti drahším modelom z vyšších sérií je mierne hrubší. Aj to prispelo k lepšiemu odvádzaniu tepla. Z výkonnostnej stránky sme ocenili grafickú kartu NVIDIA GeForce GT 735M. Hodí sa na hranie hier a spolupracujú s ňou aj programy na úpravu videa. Dobre poslúži aj pri práci s grafikou a obrázkami. Je to vlastne jediný ultrabook v našom teste s dedikovanou grafikou. Zo zvukovej stránky sme aj tentoraz v prípade Aceru ocenili spojenie s Dolby Home Theater 4. Zvuk, ktorý získate aktiváciou tohto režimu, je podstatne bohatší a spokojní budete pri počúvaní hudby alebo sledovaní filmov. Vo výbave portov sú dva USB 3.0 a jeden USB 2.0, kombinovaný audiokonektor a HDMI, ako aj čítačka kariet.

Hodnotenie

Dizajn a ochranné sklo na hornej strane veka, výkon s grafickou kartou
Na netradičnú klávesnicu si treba zvyknúť

Cena: 1079 EUR
Zapožičal: Acer

ASUS ZenBook Touch UX31LA

Rad ZenBook rozhodne zaujme používateľov, ale upúta aj pozornosť okolia. Ide o výborného spoločníka na cesty aj na doma. Jeho rozmery sú síce trochu väčšie ako pri iných ultrabookoch s 13,3-palcovou uhlopriečkou, no vynahrádza to menšou hrúbkou. V prednej časti je hrubý len 3 mm. Telo je vyrobené z jedného kusa hliníka, vďaka čomu pôsobí nielen uhladene, ale je aj pevné. Navyše sa eliminuje zanášanie špinou v malých medzerách pri spojoch. Krásne telo s brúsenou úpravou v duchu filozofie ZEN však má jednu nevýhodu.

0000028629 copy.jpg

Veko displeja je takisto vyrobené z hliníka a krásu mu nemožno uprieť, no na mäkkom povrchu sa bude notebook preklápať dozadu. Hliník vyzerá dobre v skutočnosti aj marketingových letákoch, no je ťažký. So zliatinou horčíka tak súperiť nemôže. Ocenili sme nadštandardne veľký touchpad, podsvietenie klávesnice a snímač okolitého svetla. Ten automaticky prispôsobuje jas displeja tak, aby neoslepoval a bolo dobre vidieť na klávesnicu. Nevýhoda je však v tom, že pri automatickom režime bol jas nižší, než sa nám v praxi hodil. Iba vypnutím tejto funkcie získate poriadny jas, napríklad na hranie hier alebo pozeranie filmov. Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej pracovalo. Navyše nenarobí veľa hluku.

Hardvérová výbava reflektuje nielen cenu, ale aj požiadavky na moderný ultrabook. Intel Core i5-4200U 1,6 ÷ 2,6 GHz je procesor z poslednej generácie CPU od Intelu a v spojení s grafickým čipom Intel HD Graphics 4400 to poznať. Nie je to ultrabook na hry, no Dead Space 3 si s veľmi miernymi obmedzeniami na vyhladzovaní zahráte bez problémov. To všetko len s takpovediac základnou grafikou. Disk SSD má príjemných 256 GB, čo zároveň považujeme za rozumné minimum v tejto cenovej triede. Podstatná je však jeho rýchlosť. Ide o extrémne rýchly SSD a toto sa výrobcovi rozhodne podarilo. V kooperácii s 8 GB RAM získavajú svižný stroj aj najnáročnejší používatelia. Rýchle prebudenie, špeciálne režimy na výkon aj úsporu energie robia z tohto počítača skutočnú jednotku. Nechýba technológia SonicMaster, no s jej vyladením sme sa chvíľu pohrali. Po pár nastaveniach režimov, ktoré systém ponúka, a dotiahnutí ekvalizérom sme dospeli k veľmi dobrému zvuku.

Vcelku ide o skvelý ultrabook, vhodný aj ako náhrada stolového počítača, no dokážeme si ho predstaviť aj v kancelárii. Na miniatúrne písmo full HD displeja sa dá zvyknúť, riešením môže byť jeho zväčšenie v operačnom systéme. Na pripojenie externého monitora budete potrebovať konverziu. K dispozícii je totiž len micro HDMI alebo mini DisplayPort. Okrem toho ešte dva porty USB 3.0, čítačka kariet a kombinovaný audiokonektor.

Hodnotenie

Konštrukcia, klávesnica a veľký touchpad, výdrž v kancelárskom režime, špičkový disk SSD
Ťažké veko displeja, zvuk bolo treba vyladiť

Cena: 1259 EUR
Zapožičal: ASUS

HP EliteBook 850 G1

Tento model je určený pre profesionálov a pokročilých používateľov. Je to dané jednak technológiami na rozšírenie možností ultrabooku, jednak podporovanými štandardmi v oblasti bezpečnosti. Tento EliteBook poskytuje dostatok priestoru, keďže základom je 15,6-palcový displej. Pri takýchto rozmeroch by sa na klávesnicu zmestil aj samostatný numerický blok, je naň okolo nej dosť miesta. Takto však ultrabook pôsobí ako rozmerovo menší model, keďže numerická časť absentuje. Výrobca podľa vzoru iných modelov z tohto radu ponechal vertikálny blok klávesov na pohyb v dokumentoch. Klávesnica má dvojstupňové podsvietenie a klávesy sú dostatočne veľké. Dobre sa na nej píše a je tichá. Navyše je vybavená kanálikmi na vytečenie kvapaliny, takže voda jej neuškodí.

7501_vakio copy.jpg

Nad displejom sú umiestnené reproduktory a po ich stranách tlačidlá na vypnutie počítača, odpojenie od Wi-Fi a stlmenie hlasitosti. Spôsob voľby samostatných tlačidiel si veľmi rýchlo obľúbite. Touchpad je zapustený v základni notebooku. Hore aj dole sú tlačidlá myši. Môžete tak pohodlne ovládať trackpoint. Kritika aj tentoraz smeruje ku klobúčiku. EliteBook je profesionálny rad prenosných počítačov, takže by sme očakávali poriadne spracovanie trackpointu. Klobúčik totiž pohybom pokojne vyvrátite z jeho štvorcovej základne. Je to detail, no stačilo ho na výrobnej linke prilepiť. Na zabezpečenie súborov a prihlasovanie do systému využijete čítačku odtlačkov prstov, umiestnenú v časti pod šípkami. Spracovanie notebooku sa nám páčilo, no matná čierna bude poriadny magnet na odtlačky prstov a šmuhy.

Chválime tenký dizajn aj veľkosť displeja. V kombinácii s full HD rozlíšením ide o dobrú voľbu počítača do kancelárie. Uhol otvorenia veka je dostatočný. No časy, keď EliteBook umožňoval úplné otvorenie veka do 180°, sú dávno preč. Výbavu tvorí procesor Intel Core i5-4200U 1,6 ÷ 2,6 GHz, ktorý v našom teste vykazoval dobré výsledky a predstavuje zlatú strednú cestu v pomere výkonu a ceny. Kapacita RAM zostala na štandardných 4 GB, je tu však možnosť upgradovať až do kapacity 16 GB. Pevný disk má 500 GB a 7200 ot./min. Pri práci s väčším objemom dát to cítiť. Čakali by sme aspoň kombináciu SSD a klasického disku. V praxi sme však ocenili pohodlie a pomalší disk na komforte veľmi neuberal.

Navyše použitie Windows 7 Professional bude dobrá voľba pre firemný sektor. Výbava portov zodpovedá určeniu. Vpravo je konektor na prepojenie s dokovacou stanicou, eternetový port v plnej veľkosti, 2 × USB 3.0 a DisplayPort takisto v štandardnej veľkosti. Pod ním je na zošikmenej hrane čítačka pamäťových kariet. Ľavú stranu obsadili ďalšie dva porty USB 3.0, konektor VGA a čítačka Smart Card. Voliteľný je modul WWAN 4G na SIM kartu. Zabudnúť nesmieme ani na akumulátor s technológiou Long Life. Pri testovaní to bolo poznať.

Hodnotenie

Vzhľad a konštrukcia, klávesnica, koncept úzkeho profilu a 15,6" tela, výbava portov
Bežný disk

Cena: 999 EUR
Zapožičal: Hewlett-Packard


Lenovo ThinkPad Yoga

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Tento ultrabook prináša spojenie pracovného počítača s konvertibilným notebookom. Podľa vzoru iných modelov Yoga získavate štyri režimy použitia a prvotriedne technológie pracovných notebookov ThinkPad. Pozreli sme sa teda bližšie, ako sa výrobcovi podarilo skĺbenie dvoch konceptov do jedného. V základe sme ultrabook vnímali viac ako ThinkPad než Yogu. Na pracovné účely potrebujete poriadny počítač, a nie rôzne ohybné konštrukcie. V každom prípade sme ocenili pevnosť kĺbov a možnosť sklopiť displej na stôl spolu so základňou. Sú situácie, keď väčší uhol otvorenia veka oceníte.

Lenovo-ThinkPad-Yoga copy.jpg

Režim tabletu sme využili len párkrát, no na písanie poznámok, prezeranie obsahu vo vlaku alebo lietadle ide o skvelý nástroj. V základni máte navyše pero na písanie poznámok na dotykový displej. Vynikajúca pomôcka a tomu, kto ju nepotrebuje, nebude prekážať. Výrobca sa pýši konceptom Lift and Lock. To znamená, že keď otočíte displej pod základňu do režimu tabletu, podstava klávesnice sa zdvihne a zabráni sa tak stlačeniu klávesov. Ostatní výrobcovia jednoducho softvérovo vypnú klávesy, aby neboli funkčné pri držaní zariadenia v režime tabletu. Hoci sa použitie konceptu Lift and Lock môže zdať samoúčelné, je pravda, že držanie tabletu je podstatne pohodlnejšie, keď sa klávesy nedajú stlačiť. Vo výsledku teda tento princíp chválime. Telo je z horčíkovej zliatiny a špeciálne sme ocenili klávesnicu.

Tá je na ThinkPadoch na jednotku, a keď na ňu napasujete prsty, máte pocit, že vám bola zhotovená na mieru. Podsvietenie klávesnice je dvojstupňové. Škoda len, že po vypnutí a zapnutí alebo pri prechode z úsporného režimu si klávesnica nepamätá svoj stav. Mnohí totiž používajú podsvietenie v celodennom režime, nielen pri zlých svetelných podmienkach. Zámena poradia klávesov Fn a Ctrl sa dá v BIOS-e zmeniť. Tak sme aj urobili, predsa len na dlhoročný zvyk mať kláves Ctrl ako prvý v poradí sa nedá len tak ľahko zabudnúť. Ocenili sme usporiadanie klávesov aj trackpoint a touchpad s duálnou funkciou. Teda potvrdzovanie priamo na touchpade a dvojenie tlačidiel v hornej časti na prácu so spomínaným klobúčikom trackpoint. Displej má uhlopriečku 12,5", no telo sa podobá na 13,3" modely.

Vzhľadom na režim tabletu je potrebný širší okraj okolo displeja. Hardvérová výbava je podobná ostatným modelom v teste: Intel Core i5-4200U 1,6 ÷ 2,6 GHz so 4 GB RAM, zmena je v použití diskov. Vo výbave je 16 GB diskový oddiel na operačný systém a 1 TB klasický pevný disk. Získate tak kombináciu rýchleho štartu systému a dostatok miesta na vaše dáta. Lenovo prináša aj aktívnu ochranu pevného disku. V praxi je to použiteľné riešenie, no komfort čisto SSD riešení neposkytuje. Za zmienku stojí výdrž, ktorá v praxi dosahovala 7 a štvrť hodiny. Výbava portov je slabšia, vystačiť si musíte s dvojicou portov USB 3.0, kombinovaným audiokonektorom, mini HDMI a čítačkou kariet SDHC. Časť bočnej hrany zabrali tlačidlá na zapnutie, ovládanie hlasitosti a zamknutie zmeny orientácie displeja.

Hodnotenie

Disk SSD na spustenie systému, klávesnica, odolné telo, dotykové pero, štyri režimy použitia
Klasický disk spomaľuje ostatné aplikácie a prácu s dátami, menšia portová výbava

Cena: 1129 EUR
Zapožičal: Lenovo

Toshiba Portégé Z30-A-12Q

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Modely Portége sú určené do rúk profesionálom, a tak sme sa pozreli na tento ultrabook z pohľadu náročnejšieho používateľa. Zaujala nás predovšetkým hmotnosť. Len 1,207 kg je naozaj málo a zbadáte to pri uchopení do ruky. Telo je z horčíka, takže oproti hliníku získavate nielen väčšiu odolnosť, ale aj menšiu hmotnosť. Ocenili sme aj otváranie veka displeja. Samo sa neotvorí, no nepotrebujete ani vyvíjať silu na jeho zdvihnutie. Základňa stále zostáva pri tomto úkone stabilne na stole. Z konštrukčnej stránky si treba zvyknúť na touchpad, ktorý má na spodnej strane ukazovatele aktivity disku, nabíjania a behu ultrabooku.

Toshiba-Portege_Z30_A_02 copy.jpg

Tlačidlá sú v hornej časti, aby poslúžili aj pri práci s trackpointom. Jeho povrch je drsný a zmäkčený, čo znamená, že po pár dňoch používania sa na ňom zachytia nečistoty. Touchpad sa dá používať v kombinácii oboch tlačidiel myši, preto nám druhé samostatné tlačidlá pod ním nechýbali. Ocenili sme aj podsvietenú klávesnicu a množstvo samostatných klávesov, hoci so zmenšenými rozmermi. Pri kancelárskej práci získate vzhľadom na 13,3-palcový model veľmi dobrú ergonómiu. Toshiba sa nehodlá vzdať svojich sivých popisov. Po dlhšom období používania to znamená, že pri určitom osvetlení nevidíte na popisy jasu, vypnutia Wi-Fi atď.

Stlačením klávesu Fn sa však zobrazí softvérový panel, takže hneď vidíte, aký má význam kláves, prípadne funkcie aktivujete myšou na obrazovke. Použitie operačného systému Windows 7 je pre firmy užitočné riešenie. Špecialitou je ekologický režim. Dá sa nastaviť vlastná úprava jasu displeja, jeho vypínania aj iné prvky s dosahom na spotrebu energie. Zároveň na grafe vidíte, koľko energie ste ušetrili. Párkrát sme tento režim vyskúšali, no Portégé Z30 je taký úsporný model, že sme ho prakticky na tejto konfigurácii nepotrebovali. Skutočná výdrž so zapnutou sieťou Wi-Fi počas kancelárskej práce bola 9:39 hod. Mohli sme tak celý deň pracovať bez potreby nosiť so sebou napájací adaptér. Svoj podiel na výdrži (a výhodnej cene) má displej.

Použiť HD displej je tak trochu odvaha, zvýšenie rozlíšenia na aspoň 1600 × 900 bodov by dostalo tento ultrabook na výslnie a hravo by valcoval väčšinu konkurencie. Už teraz však predbieha ostatné modely v portovej výbave. Trojica portov USB 3.0, HDMI, VGA a eternetový port je výbava, ktorá sa v ultrabooku len tak nevidí. Oceníte počet portov, ale najmä ich štandardné veľkosti bez potreby používať redukcie. Za zmienku stojí určite aj adaptér Wi-Fi s podporou štandardu AC. Dáta sme tak mohli prenášať rýchlosťou 25 MB/s, čo je porovnateľné s prenosom dát cez USB 2.0.

Opäť zdôrazňujeme bezhraničnú záruku Toshiby, ktorú získavate po registrácii počítača u výrobcu. Garantuje jednu opravu akejkoľvek chyby vrátane neúmyselného mechanického poškodenia alebo vrátenia peňazí počas roka.

Hodnotenie

Extrémna výdrž pri reálnej práci, nízka hmotnosť, odolné telo, výbava portov, dokovací konektor
Sivé popisy Fn, iba HD displej

Cena: 1048,80 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

Verdikt PC REVUE

Acer Aspire S3 je ultrabook s efektným vzhľadom a ocenili sme aj konštrukčné prvky. Tento model je vhodný pre používateľov, ktorí využijú silnejší grafický výkon a veľký priestor na dáta. Na klávesnicu si treba chvíľu zvykať, ale po týždni si nebudete vedieť kláves Del inde ani predstaviť. ASUS ZenBook Touch UX31LA je drahší ultrabook, no opäť ide o podarený model z tejto série. Okrem vzhľadu nás zaujal špičkový disk SSD. Páčilo sa nám aj spracovanie klávesnice. Horšie to bolo tentoraz s technológiou SonicMaster, no keď sa s nastavením zvuku pohráte, plechový prejav zmizne. HP EliteBook 850 G1 je jasne orientovaný na firmy alebo pracujúcich používateľov. Má podarenú konštrukciu, ktorá trochu prihliada na oblý dizajn a opúšťa industriálne prvky. No už to podľa nás nie sú tie EliteBooky, čo bývali. Najmä ak máme na mysli uhol otvorenia veka. Inak je to solídny počítač na prácu, 15,6-palcová verzia nám nepripadala taká veľká. Lenovo ThinkPad Yoga je počítač, ktorý umožňuje použitie vo forme tabletu. Najviac sme ho využili v režime klasického notebooku, no silný argument je dotykové pero. Po sklopení do niektorého z ďalších režimov získate výborný nástroj na poznámky. Spojenie klasického ThinkPadu s Yogou sa vyradilo. Model Toshiba Portégé Z30-A-12Q na nás urobil dojem. Tip redakcie bol jasný už po pár dňoch testovania. Enormne ľahký je na prenášanie, ide o rýchly počítač s premysleným rozmiestnením klávesov a extra dlhou výdržou. Pri tomto modeli bolo zbytočné nosiť napájací adaptér. Popri všetkých argumentoch ohľadne konštrukcie, výkonu a pohodlia však myslite na to, že má len HD displej. Do úvahy však treba vziať aj bezhraničnú záruku firmy Toshiba.

test ultra-3.jpg


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať