Umelá fotosyntéza sľubuje čistý a udržateľný zdroj energie
Rastliny môžu vyrábať energiu priamo zo slnka. Tento proces premeny slnečného žiarenia priamo na využiteľnú energiu, budú ľudia čoskoro schopní napodobniť. Na Zem totiž za jednu hodinu dopadne vo forme slnečného žiarenia dostatok energie, aby pokryla všetky energetické potreby ľudskej civilizácie po celý rok. Yulia Puskhar, biofyzička a profesorka fyziky na Purdue's College of Science, a jej kolegovia zrejme našli spôsob, ako využiť túto energiu napodobňovaním rastlín.
K dvom hlavným formám čistej energie, solárnej a veternej, by sa tak pridala tretia – umelá fotosyntéza. Schopnosť ľahko skladovať energiu bez potreby objemných batérií by výrazne zlepšila schopnosť ľudí napájať spoločnosť čisto a efektívne. Pri fotosyntéze rastliny premieňajú slnečné žiarenie a molekuly vody na využiteľnú energiu vo forme glukózy. Používajú na to farbivo chlorofyl, ako aj bielkoviny, enzýmy a kovy. Proces najbližší fotosyntéze, ktorý dnes ľudia využívajú, je fotovoltická technológia.
{{BANNER|SIMPLE_B ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH