Umelá inteligencia: Rozprávanie s robotmi
Umelá inteligencia sa čoskoro priblíži bežnému používateľovi, a nielen preto, aby ho zabávala. V roku 2012 slávil svet sté výročie od narodenia Alana Turinga, britského matematika a inžiniera, ktorý zásadným spôsobom prispel k rozvoju dnešných počítačov. Domnieval sa, že umelá inteligencia je reálna a že ju ľudstvo dosiahne niekedy ku koncu 20. storočia. Táto predpoveď sa síce neukázala ako reálna, Turing však podal prvý presnejší opis toho, ako si umelú inteligenciu vôbec predstaviť.
Vymyslel jednoduchý experiment: Umiestnite počítač a človeka do oddelených miestností a komunikujte s nimi iba textovo. Ak nie je podľa textového výstupu možné rozlíšiť, kto alebo čo je v ktorej miestnosti, znamená to, že medzi entitami vnútri nie je žiadny rozdiel.
Ak je v jednej z miestností človek a považujeme ho za inteligentného, musíme za inteligentný považovať aj počítač v druhej miestnosti. Experiment dostal názov Turingov test.
Turingov test v praxi
"Na internete nikto nespozná, že si pes." ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH