Umelá inteligencia prepojená s mozgom umožňuje ľuďom „vidieť“ za roh
Výskumníci z Glasgowskej univerzity ukázali, že počítačová zobrazovacia technika známa ako ghost imaging („zobrazovanie duchov“) sa dá skombinovať s ľudským zrakom na rekonštrukciu obrazu objektov skrytých pred zrakom pomocou analýzy toho, ako mozog spracúva sotva viditeľné odrazy na stene. Ghost imaging sa predtým používal na odhaľovanie objektov skrytých za rohmi a zvyčajne zahŕňa vyžarovanie laserového svetla na povrch, poza roh a späť na snímač kamery.
Potom sa pomocou algoritmov dekóduje rozptýlené vrátené svetlo na identifikáciu objektu. V novej štúdii však výskumníci nahradili kameru ľudskými očami. Práca využíva ľudský zrakový systém v aktívnej úlohe tým, že človek vidí svetelné vzory namiesto kamery. Vizuálna reakcia mozgu sa zaznamenáva a používa ako spätná väzba pre algoritmus, ktorý určuje, ako pretvoriť premietané svetelné vzory a rekonštruovať konečný obraz. V experimente skrytý objekt tvorili svetelné vzory z projektora, vrhané cez výrez v kartóne.
Ľudský účastník mo ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH